Инвеститорите не се притесняват особено от продължаващите вече цял месец протести срещу правителството, ако съдим по движението на борсовите индекси. Освен с безразличието на пазара търговията на БФБ, доколкото имаше такава през последните дни, едва ли ще бъде запомнена с нещо по-съществено. Сезонът на летните отпуски навлиза в своя пик, а това традиционно води до все по-скучни борсови сесии, в които основната търговия се концентрира около най-ликвидните компании. Но има дълги периоди без сделки дори с техните книжа.
През седмицата три от четирите официални борсови индекса отчетоха леки повишения и единствено SOFIX е напът да завърши с минимална загуба за периода. Слабото представяне на най-стария индекс на БФБ се дължеше основно на временното оттегляне на големия купувач на акции от групата на Софарма. Но след завръщането му на пазара в петък шансовете за възстановяване на загубите нараснаха значително.
За разлика от печелившата първа половина на годината, друг от основните двигатели на SOFIX – Адванс Терафонд АДСИЦ, показва все повече признаци на умора. Купувачите изглеждат разколебани в оценките си и в това има някаква логика – пазарът на земеделска земя е горещ, но това невинаги означава големи печалби за всички, още по-малко завинаги. Вероятно подобни мисли стоят в основата на сравнително слабото представяне и на останалите компании с пряка или косвена експозиция към обработваеми земеделски площи, след като през последните дни инвеститорите предпочетоха да бъдат най-обикновени наблюдатели.
Летните месеци традиционно са времето за общи събрания на публичните компании и много от тях разпределят част от печалбата между акционерите. Миналата година бе една от най-силните в това отношение, но по всичко личи, че тази ще се окаже още по-добра за инвеститорите в публични компании. Много от дружествата, традиционно разпределящи дивидент, вече взеха такова решение, а размерът на тазгодишния бонус в много случаи бе рекордно висок. Всъщност след силните първи месеци на годината именно получените дивиденти и ликвидационни дялове бяха в основата на плитката корекция на цените и бързо подновения ръст при основната група от поскъпващи акции. Дали тази тенденция ще се запази през следващите седмици, зависи в голяма степен от нивото на свободните средства в портфейлите на дребните инвеститори и в по-малка от финансовите данни на компаниите. Не че последните не са важни, точно обратното, но пазарът изглежда готов да преглътне всякакви негативни отчети в преследване на идеята, че сега е моментът за покупка на евтини български акции. А че някои компании все още се търгуват при ниски оценки, не е тайна за никого, особено ако вземем предвид засилената активност при окрупняване на мажоритарни пакети, търговите предложения за делистване и няколкото доброволни ликвидации и продажби на цели дружества на цени, значително по-високи от пазарните. Единственият проблем е, че много малко компании имат смелостта да пристъпят доброволно към ликвидация, а интересите и желанията на мажоритарните собственици невинаги са в унисон с тези на малките акционери. Това е и причината голяма част от евтините акции да продължават да бъдат евтини с месеци и години, особено ако механизмите за източване на съответното дружество остават незабелязани и дори подкрепяни от закона.
Материалът не представлява препоръка за покупка и/или продажба на ценни книжа. Авторът и негови клиенти притежават и/или търгуват с компенсаторни инструменти и акции.
nbsp;
nbsp;
Гено Тонев
Портфолио мениджър
УД Юг Маркет Фонд Мениджмънт АД