След напразните опити на Трайчо Трайков и Делян Добрев да стегнат с най-различни екзотични прийоми редиците на службите ни по търговско-икономически въпроси (СТИВ) сега дойде ред и на министъра на икономиката Драгомир Стойнев да се пробва да сложи ред в този толкова ключов сектор за страната.
Новият подход на това правителство е базиран на диалог и от този диалог трябва да излязат мерките, които да подкрепят икономическия растеж, за който всички ние мечтаем. Необходимо е да постигнем максимален ефект и затова обсъдихме дестинациите, в които са необходими търговски представители, заяви Стойнев по време на традиционната годишна среща с търговските аташета на 25 юли.
Хубаво е, разбира се, че и този министър е осъзнал необходимостта от подобряване на работата на търговските служби. Но това няма как да стане с представянето на анализите за ситуацията на пазарите за българските фирми, както и с очертаване на сектори зад граница, където те да изнасят продукцията си. А с коренна промяна в отношението на аташета.
Все още съществуват откази за съдействие от страна на СТИВ към българските компании. Вярно е, че не всички наши бизнесмени отиват с готово решение. Ясно е и че не всички са обучени в правенето на външна икономическа политика. Но българските търговски аташета трябва да проявяват толерантност към исканията на българските компании, отбеляза председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.
За да улесним задачата на Драгомир Стойнев, ще изложим няколко факта, които той може би все още не знае. Наистина има и работещи търговски представители в чужбина, само че, те общо взето, се броят на пръсти. Заради схващането за добре платени командировки в чужбина, почти никаква работа и сладката възможност да спретнеш някой алъш-вериш на частно покрай държавната служба титулярите за тези места съвсем не се избират случайно. В бранша са наясно, че при годишното атестиране на аташетата се откриват достатъчно нарушения за прекратяване на трудови договори и дори дисциплинарни наказания, но началниците съзнателно си затварят очите.
Както в.БАНКЕРЪ вече писа, през пролетта на 2012 г. конкурсът за представител на СТИВ в Отава – Канада, бе спечелен от Десислава Драгнева. Дотогава тя е юристка в частна фирма, която няма опит в търговската дипломация, но при все това е класирана категорично на първо място. Разковничето всъщност е там, че Драгнева е съпруга на бившия шеф на правната дирекция в Министерството на икономиката и енергетиката Веселин Драгнев. В интерес на истината, след спечелването на конкурса от жена му, той напуска ведомството (вероятно за да не бъде обвинен в конфликт на интереси) и се впуска в новия живот в далечна Канада.
Бизнес аташе на страната в Тел Авив от 2011-а пък е Владимир Велков. В коридорите на икономическото министерство се говори, че през декември предишната годината спечелва конкурс, след като другите сериозни конкуренти не са допуснати до устния изпит и Велков остава единственият изкарал писмения. Иначе Владимир е брат на Мариана Велкова, бивша директорка на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и настояща ръководителка на инспектората на Министерството на икономиката (в момента в отпуск) .
С продължаването на акредитациите на някои от търговските ни аташета откровено бяха погазени приетите през втората половина на 2011-а изменения в Закона за дипломатическата служба. Тогава мандатът на търговските служби стана четири години с възможност за удължаване с още една. Съответно за всички заминали преди това – през 2008-2011-а, остана да важи старото правило за тригодишен мандат с възможност за удължаване с още 12 месеца. В последните си дни обаче правителството на ГЕРБ в оставка продължи престоя на Бронислав Денев за пета година, заминал без конкурс за Букурещ през юли 2009-а. Същия късмет извади и Петър Георгиев, който е в Мюнхен още от 2008-а, т.е. вече пет години. Истинска загадка е и дългото пребиваване, отново от 2008-а, на Васил Димитров в Белград, при положение че мандатът му изтече през януари 2013-а. Подобно е положението на Даниел Добрев, който през 2008-а е изпратен без конкурс в Подгорица и акредитиран по-късно и за Албания. Мястото си продължава да заема и Божидар Патинов, назначен в търговската служба в Любляна без конкурс в края на управлението на тройната коалиция и пристигнал от закритото Министерство на бедствията и авариите, ръководено от Емел Етем.
Много тежка е ситуацията с търговското представителство в Москва и най-вече в Центъра за промишлеността ни там, който бе брутално обран. Според наши източници през по-голямата част от времето си неговият председател Илиян Цонев, бивш градоначалник на Бяла, се занимавал да посредничи за продажбата на недвижими имоти по българското Черноморие на богати руснаци, вместо да се грижи за икономическите интереси на държавата.
При тази ситуация би било нормално новият министър Стойнев, както и заместникът му, отговарящ за бизнес аташетата – Красин Димитров, поне да направят публични годишните доклади за дейността на търговските ни представители зад граница. Както и да обвържат заплащането им със свършената работа.
nbsp;