Ноторно

Migration Image

В правото има понятие „ноторно известни факти“. Става въпрос за общоизвестните факти, които не подлежат на доказване. Предполага се, че са известни на неограничен кръг лица в дадена териториална единица. Стига същите тези лица да не са невменяеми или да не се правят на такива.

От едни такива ноторно известни факти се оплакаха съдии от четири окръжни съдилища в страната. В писмо до Висшия съдебен съвет (ВСС), до председателите на двете върховни съдилища и до главния прокурор окръжните съдии роптаят срещу нагласен конкурс за повишаване в длъжност в апелативните съдилища. Събеседването се провеждало така, че определени кандидати да бъдат повишени, а другите – порязани. На първите задавали въпроси за неща, които студентите юристи учат в първи курс, а други гърчили с екзотични казуси. Писмото е анонимно. Не било важно кои са авторите, а какви проблеми поставят.

Това е третото подобно писмо до ВСС . То е и най-острото. Нещата са описани като „нелепа пародия“ (лепа е, лепа е!)и „пълен абсурд“ (пълен е, пълен е!). Какво тук дразни? Ако същите тези съдии бъдат сезирани с анонимен документ, те няма да го погледнат. И с право – законът изисква недоволният да се обозначи с име, адрес, ЕГН, за да е ясно кой си търси правата. Ако си прав, защо се криеш? А ако си „независим“ съдия, криенето е нещо средно между нелепа пародия и пълен абсурд.

Писмото завършва още по-остро. В съдебната система били „ноторно известни различни приятелски кръгове и лобита“, а приятелското кадруване водело до търговия с влияние, до корумпираност и плачевно правосъдие. Въобще било „парадоксално и ирационално именно в системата на правораздаването правилата в самата система да се създават и употребяват по един несправедлив и уродлив начин.“

Честно казано, ирационалната уродливост на съдебната ни система е ноторно известен факт. Друг въпрос е, че ако го заявиш писмено с конкретни данни – с името, с адреса и с ЕГН-то си на ВСС, на председателите на двете върховни съдилища и на главния прокурор, те се правят на невменяеми и отговарят ирационално. Парадоксално, но факт!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст