ДКЕВР подхвана и водните оператори

Боян Боев

Около месец след намека на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, че ще има промяна в досегашното отношение към водните дружества, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) даде знак, че вече работи по въпроса.

„Започнахме анализ на всички ВиК оператори, който ще е готов след може би две седмици. На база на резултатите от него, заедно със задължителните двугодишни бизнес планове на дружествата (бел. ред. – за тази и следващата година), ще се решава за промени в цените на водата в различните региони“, каза през седмицата председателят на регулатора Боян Боев.

По информация на „БАНКЕРЪ“ намеренията са и в този случай да се търси популистко намаляване на цените, както това бе направено за тока и парното. Факт е, че много от ВиК компаниите в страната имат огромни загуби на вода по мрежата си, които на места надхвърлят дори 50-60 на сто. Тези течове впоследствие се фактурират и плащат от клиентите. Само че от цената на услугата тези фирми събират и парите, които им позволяват да поддържат ремонтните си програми и да правят някакви модернизации. Така че заигравката с тарифите при липсващата реформа в сектора може да доведе до много сериозни проблеми.

ДКЕВР има намерения да намали и цената на природния газ за бита, загатна Боев. Той все пак се застрахова, че сега се прави анализ и до 1 април, когато влиза в сила вторият регулаторен период за синьото гориво, има още време.

От изказването му стана ясно още, че близо месец след законовата промяна, с която бе въведена двайсетпроцентна такса от приходите на слънчевите и вятърните централи, комисията все още не знае по каква методика тя ще се изчислява и събира. Според шефа й обаче липсата на методика не била притеснителна, защото първите средства от таксата се очакват през април (предвижда се своеобразният налог да се плаща на всеки три месеца). В момента група от специалисти, заедно с експерти на Министерството на финансите, работели за определяне на точната формула за облагането на зелените бизнесмени и тя трябвало да е готова най-късно до края на март.

Подобно изчакване не е изненадващо, тъй като законността на въпросната такса тепърва ще се определя от Конституционния съд. На заседание в четвъртък (30 януари) магистратите решиха, че ще разгледат по същество спорните разпоредби в Закона за енергията от възобновяеми източници. Делото бе образувано по искане на президента Росен Плевнелиев, според когото тази такса нарушава основния закон, тъй като не е обоснована, не е съгласувана с бизнеса, а и не е ясно за какво ще се изразходват приходите от нея.

Междувременно премиерът Пламен Орешарски заяви, че ако Конституционният съд я отмени, правителството ще обмисли друг инструмент, с който да постигне същия ефект.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст