Областните посягат към парите за общините

Migration Image

„В Министерството на финансите постъпиха още 50 апликационни форми от областните управители на стойност 250 млн. лв. за проекти с регионално значение, които бяха добавени към разгледаните на предишното заседание“, се отбелязва в официална информация на финансовото ведомство от 30 януари.

До този момент областните управители не бяха включвани в сметката за потенциалните реципиенти на бюджетния Фонд „Растеж“ в размер на 500 млн. лева. Намесата им изненеда всички, но крайно негативно реагираха общините. „След първата приятна изненада дойде втората – крайно неприятна. На криеница ли си играят с нас“, реагираха кметове пред „БАНКЕРЪ“.

Първоначално в публичната инвестиционна схема „Растеж и развитие на регионите“ нямаше квота за местната власт и тя трябваше да кандидатства за парите от нея наравно с министерствата. Но в началото на тази година финансовият министър Петър Чобанов заяви, че 350 млн. лв. ще бъдат за общините, а за 150 млн. лв. ще се конкурират министерствата. Което абсолютно отговаряше на исканията на кметовете средствата да се разпределят в съотношение 70 към 30 в техен интерес. Намесата на областните управители обаче сега се схваща като връщане на топката към централната власт. Защото над две трети от областните управители са сменени, а останалите имат „примерно“ отношение към силните на деня.

По последни данни във финансовото министерство са получени общо 1100 общински проекта на стойност 2.193 млрд. лева. Одобрените, както стана дума, трябва да получат около 350 млн. лв. от бюджета на фонд „Растеж“, но за тези средства вече ще се борят и 50-те проекта от областите на стойност 250 млн. лева. От изненадващия ход е силно загрижено и Националното сдружение на общините, призна заместник-директорът му Емил Савов. „Вярно – каза той – областните не фигурират никъде в постановлението за фонда, но и не са изрично изключени.“

Според постановлението за условията, реда и критериите за избор на проекти и програми за новия фонд правителството не е длъжно да предоставя информация за всички кандидатствали предложения. Така на практика публична ще е информацията за проектите, които реално ще бъдат избрани за финансиране с постановление на Министерския съвет, но не и тази за отхвърлените. Въпреки че не е изрично записано в постановлението, кабинетът обяви, че проект ще получава максимум 15 млн. лв. за година. А таванът за програмите на министерствата ще е 30 млн. лева.

Междуведомственият съвет за одобряване на предложенията за финансиране, който заседава за първи път през изминалата седмица, реши 30% от предвидените средства да се предоставят авансово, а следващите плащания да се извършат на базата на представени разходооправдателни документи от бенефициентите. Министър Чобанов пък отново подчерта, че програмите на централната администрация, които ще бъдат финансирани чрез фонда, ще са в синхрон с одобрените общински проекти с цел оптимално оползотворяване на ресурса и постигане на осезаемо за хората развитие.

 


За какво кандидатстват общините

„ВиК, управление на отпадъците и други свързани с околната среда дейности“ – 377.4 млн. лв.;

„Транспортна инфраструктура“ – 485.8 млн. лв.;

„Социална и културна инфраструктура“ – 397.7 млн. лв.;

Други сектори, подкрепящи социално-икономическото развитие – 521.3 млн. лева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст