Накратко

Migration Image

Държавните фирми – на БФБ

Работим върху мерки, които да стимулират и облекчат листването на Българската фондова борса. Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева на форума „Правителство – Бизнес“ по повод критиката на Асоциацията на индустриалния капитал, че не се използват възможности на българския капиталов пазар.

Според Бобева сега често се случва компаниите да се делистват от борсата, след като мажоритарният собственик придобие основния пакети от книжата. „Това е много негативна тенденция за българската икономика“, подчерта тя.

От браншовата организация предложиха миноритарни пакети на държавните дружества задължително да се предлагат на БФБ. Така според работодателите щяло да се стимулира развитието на капиталовия пазар и да се влее свеж ресурс в тези компании. Друго предложение е да се финансират публични проекти чрез набиране на капитал от борсата. По думите на премиера Пламен Орешарски обаче страната ни още не е подготвена, най-вече концептуално, за подобни промени и затова кабинетът се въздържа от действия в тази посока.

 

Отбранителната индустрия чака промяна

„С нищо не сте показали, че сте по-различни от предишните управляващи. Повтаряте грешките им. Нямате експерти. Не ни карайте да разчитаме на следващо правителство“ – възнегодува по време на форума изпълнителният директор на „Металхим холдинг“ Стефан Улев. – „Вашият министър Драгомир Стойнев греши с ВМЗ-Сопот, точно както и предшествениците му. Междуведомственият съвет също е ялов“, отбеляза той.

Повод за недоволството му е решението на Министерския съвет да налее 27.5 млн. лв. във ВМЗ чрез държавното предприятие „Кинтекс“, след като преди това кабинетът на Бойко Борисов по същия начин поддържаше закъсалия оръжеен завод.

„Нещата не са съвсем така“, контрира вицепремиерът Даниела Бобева. Тя обясни, че ВМЗ-Сопот работи и има поръчки за две години напред. Междуведомственият съвет също работел и държавата се е съобразила с почти всички искания на оръжейния бизнес.

 

Затвор за корумпираните чиновници

Изпълнителния директор на девненския завод „Агрополихим“ Филип Ромбаут поиска от управляващите в Наказателния кодекс да бъдат вписани санкции срещу произвола на чиновниците. Според него митнически служители във Варна рекетират фирмата му, като искат пари за освобождаване на доставките й. В някои случаи се искали подкупи, надхвърлящи два пъти стойността на продуктите. Ромбаут заяви, че „Агрополихим“ е спечелила десетки дела срещу корупцията, но резултат няма.

Премиерът Орешарски обаче смята, че проблемът не е в закона, а в неговото приложение. „Понякога и бизнесът стимулира такива явления. Сигнализирайте , когато има административен рекет. Трябва да се борим съвместно с произвола на държавния чиновник“, изтъкна той.

Вицепремирът Даниела Бобева пък обясни, че в новата стратегия за държавната администрация е предвидено немарливите чиновници да бъдат обявявани публично в специална страница в интернет.

 

Е-управлението – тук и сега

Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов поиска от името на бизнеса срокът до 2020 г. за въвеждане на е-управлението, който държавата си постави, да бъде преразгледан. Според него е недопустимо нещо толкова важно да се отлага за след седем години.

Според Даниела Бобева сегашното правителство ще прилага централизиран подход при одобряване на проектите, които ще се изпълняват, така че те да съответстват на стратегията. „Ще преосмислим срока 2020-а и при всички случаи очаквайте доста амбициозни пътни карти за следващите една-две години“, каза тя. Бобева обаче призна, че въпреки предвидените по оперативните програми значителни средства за електронно управление, резултатите от похарчените пари са незадоволителни.

Премиерът Пламен Орешарски допълни, че срокът 2020 г. е записан само защото това е крайният срок за усвояване на средствата по следващия програмен период. Което не означавало, че всички дейности ще се извършват след шест години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст