Сменят стръвта за лов на инвеститори

Migration Image

„Ако не се постигне икономически растеж, ще се провалим“, заяви премиерът Пламен Орешарски по време на организирания през седмицата Национален форум „Правителство – Бизнес“. Така желаният ръст обаче съвсем няма да дойде лесно. Предстои да се прави изцяло нов закон за инвестициите. „Дал съм указания той да бъде само на няколко странички“, обясни министър-председателят. За сравнение – действащият сега закон заема 31 стандартни страници, но не върши много работа. Той е обнародван през далечната 1997-а, оттогава е претърпял близо 40 корекции и дрешката му определено вече е доста поотесняла.

Кабинетът обмисля въвеждането и на т.нар. декларативен режим за инвеститорите. Подобен ход значително ще облекчи коректните компании, желаещи да вложат средства в България. Те ще могат да реализират проекта си в максимално кратки срокове, а едва след това съответните институции ще проверяват дали необходимите изисквания и предварителните обещания са били изпълнени.

Паралелно ще продължи целевият подход към инвеститорите с формирането на работни групи, включващи експерти от различни ведомства, които да работят по конкретен проект. В момента на този принцип се „бистри“ бъдещата съдба на врачанския торов комбинат „Химко“ и на радневското предприятие „Ремотекс“.

Законът за публично-частното партньорство на ГЕРБ, приет през лятото на 2012-а, окончателно ще отиде в историята. „Този норматив трябва да отпадне, защото в сегашния си вид по-скоро е възпрепятствал публично-частните партньорства“, смята Орешарски. Само ден по-късно в официалния портал за консултации strategy.bg се появи проектът на документа, с който законът на ГЕРБ ще бъде отменен. Съответно ще се прави нов закон със същото име, но с помощта на частни консултанти. Министерството на финансите дори вече е обявило две обществени поръчки, чиято обща стойност е около 750 хил. лева. По-голямата част от парите (665 хил. лв.) ще бъдат предоставени на фирмата, ангажирана да доразработи и оптимизира нормативната уредба за сътрудничеството на държавата с бизнеса. От нея ще се очакват и препоръки за правилника за прилагането на нови закони, актуализиране на Националната програма за сътрудничество с бизнеса, както и изготвянето на една дузина методики. Втората поръчка е за организиране на двудневен семинар и две пресконференции в София, три медийни публикации, отпечатване на 615 рекламни брошури и направата на информационен банер. Към нея са включени и услугите по подготовката и провеждането на четирите работни посещения в Португалия и Германия.

Другата посока, в която ще работят управляващите, е за насърчаване на износа. Според вицепремиера Даниела Бобева производителите ни трябва да се насочат към много перспективните азиатски пазари, но за тази цел е необходимо да се обединят. „Основен проблем на нашия износ продължават да са малкият обем и неговата разпокъсаност. Обединението е неминуемо условие за разширяването и за конкурентоспособността на българския износ. Редом с подобряването на работата на търговските служби зад граница“, изтъкна Бобева. Тя обеща държавата да разшири подкрепата и обхвата на услугите за предприемачите, както и достъпа им до финансиране. Българската банка за развитие пък ще отпуска кредитни линии за предекспортно финансиране.

„Европейските пазари са отворени за нашите фирми. В същото време азиатските са по-затворени от гледна точка на административни пречки и контакти. Например Китай е необятен, но труден за достъп по ред причини – това е друг тип икономика и управление, но правителството ще се опита да проправи път на Изток“, допълни Орешарски. Според него добрите перспективи за българския износ са в Средна Азия.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст