„Ако не се постигне икономически растеж, ще се провалим“, заяви премиерът Пламен Орешарски по време на организирания през седмицата Национален форум „Правителство – Бизнес“. Така желаният ръст обаче съвсем няма да дойде лесно. Предстои да се прави изцяло нов закон за инвестициите. „Дал съм указания той да бъде само на няколко странички“, обясни министър-председателят. За сравнение – действащият сега закон заема 31 стандартни страници, но не върши много работа. Той е обнародван през далечната 1997-а, оттогава е претърпял близо 40 корекции и дрешката му определено вече е доста поотесняла.
Кабинетът обмисля въвеждането и на т.нар. декларативен режим за инвеститорите. Подобен ход значително ще облекчи коректните компании, желаещи да вложат средства в България. Те ще могат да реализират проекта си в максимално кратки срокове, а едва след това съответните институции ще проверяват дали необходимите изисквания и предварителните обещания са били изпълнени.
Паралелно ще продължи целевият подход към инвеститорите с формирането на работни групи, включващи експерти от различни ведомства, които да работят по конкретен проект. В момента на този принцип се „бистри“ бъдещата съдба на врачанския торов комбинат „Химко“ и на радневското предприятие „Ремотекс“.
Законът за публично-частното партньорство на ГЕРБ, приет през лятото на 2012-а, окончателно ще отиде в историята. „Този норматив трябва да отпадне, защото в сегашния си вид по-скоро е възпрепятствал публично-частните партньорства“, смята Орешарски. Само ден по-късно в официалния портал за консултации strategy.bg се появи проектът на документа, с който законът на ГЕРБ ще бъде отменен. Съответно ще се прави нов закон със същото име, но с помощта на частни консултанти. Министерството на финансите дори вече е обявило две обществени поръчки, чиято обща стойност е около 750 хил. лева. По-голямата част от парите (665 хил. лв.) ще бъдат предоставени на фирмата, ангажирана да доразработи и оптимизира нормативната уредба за сътрудничеството на държавата с бизнеса. От нея ще се очакват и препоръки за правилника за прилагането на нови закони, актуализиране на Националната програма за сътрудничество с бизнеса, както и изготвянето на една дузина методики. Втората поръчка е за организиране на двудневен семинар и две пресконференции в София, три медийни публикации, отпечатване на 615 рекламни брошури и направата на информационен банер. Към нея са включени и услугите по подготовката и провеждането на четирите работни посещения в Португалия и Германия.
Другата посока, в която ще работят управляващите, е за насърчаване на износа. Според вицепремиера Даниела Бобева производителите ни трябва да се насочат към много перспективните азиатски пазари, но за тази цел е необходимо да се обединят. „Основен проблем на нашия износ продължават да са малкият обем и неговата разпокъсаност. Обединението е неминуемо условие за разширяването и за конкурентоспособността на българския износ. Редом с подобряването на работата на търговските служби зад граница“, изтъкна Бобева. Тя обеща държавата да разшири подкрепата и обхвата на услугите за предприемачите, както и достъпа им до финансиране. Българската банка за развитие пък ще отпуска кредитни линии за предекспортно финансиране.
„Европейските пазари са отворени за нашите фирми. В същото време азиатските са по-затворени от гледна точка на административни пречки и контакти. Например Китай е необятен, но труден за достъп по ред причини – това е друг тип икономика и управление, но правителството ще се опита да проправи път на Изток“, допълни Орешарски. Според него добрите перспективи за българския износ са в Средна Азия.