„Не ГЕРБ, а хора от АБВ на Георги Първанов разнасят папки срещу Сергей Станишев в Европейския парламент (EП). Дни преди 48-я ни конгрес на 8 февруари водачът на алтернативната лява листа Ивайло Калфин и отявленият азбукар Румен Петков са били в Брюксел. Там чрез колеги от Европейската народна партия (EНП)са подали няколко сигнала срещу шефа и семейството му.“ В това са убедени членове на ръководството на БСП. Хората на Бойко Борисов не отричат твърдението, според което те цакат в ЕП основния си политически опонент, тъй като скандалите около червените могат да са им единствено от полза в контекста на предстоящия евровот. Избори, на които по последните прогнозни данни левицата и десницата са на кантар и битката за всеки глас е задължителна. От резултата ще зависи кой ще е и следващият шеф на Европейската комисия (EК). Партията на европейските социалисти (ПЕС)с лидер Станишев предлага председателя на Европейския парламент (EП) Мартин Шулц, ЕНП ще номинира кандидата си в началото на март.
Шулц ще дойде в София до края на февруари, кълнат се днес източници от висшите етажи на „Позитано“ 20. Преди повече от седмица те бяха убедени, че немският социалдемократ ще бъде най-важният гост на конгреса им и ще даде личната си благословия за тяхната евролиста. Три дни преди събитието обаче представител на ЕНП попита официално Шулц дали Моника Станишева е в конфликт на интереси по спечелен от фирмата й европроект? Което без съмнение удари реномето и на съпруга й Сергей, и на председателя на ЕП. Защото, от една страна, Шулц има подкрепата на 19 от общо 32 политически организации от ПЕС (сред тях е и БСП), като окончателното му утвърждаване за ЕК предстои на конгреса на европейските социалисти в Рим (от 28 февруари до 1 март). От друга – мандатоносителят Станишев търпи сериозни критики в Европа и поради факта, че мнозинството в парламента често зависи от подкрепата на „Атака“.
Атака и през Euraktiv
„Станишев е камъче в обувката на Шулц, камъче, което може да му причини беди. Защото той представлява лесна мишена за атаки.“ Това каза пред Euraktiv в понеделник Жан-Мишел дьо Ваел, преподавател по политически науки в Свободния университет в Брюксел. Политологът твърди, че Станишев не е бил силен кандидат за шеф на ПЕС, а „резултат на труден компромис и днес този толкова рисков избор ни струва скъпо“. Според Дьо Ваел опонентите на Шулц ще се възползват от това. Политологът набляга и на факта, че „Атака“, която е със сринат рейтинг пред Брюксел, често подкрепя управляващите в България. И прави извода, че Станишев трябва да бъде сменен от лидерския пост в ПЕС дори преди изборите за ЕП през май тази година.
Затова визитата на Мартин Шулц е важна за БСП и за нейния лидер. Електоратът ще получи ясен знак: семейството на лява Европа признава председателя. Отделен е въпросът, че Шулц до дни тръгва на своята европейска обиколка преди сбирката на ПЕС в Италия. А у нас го чака задушаваща прегръдка. Въпреки че г-жа Станишева върна отпуснатите европари и обяви, че е участвала в прозрачен конкурс.
Конгресът – съжителство по сметка и развод
Това са основните изводи от конгреса на БСП. Два тежки вътрешнополитически проблема висят на шията на червените – партньорството с ДПС и окончателната раздяла с АБВ на Георги Първанов.
На 8 февруари партията мандатоносител за пореден път заяви подкрепата си за кабинета „Орешарски“. „Алтернативата е реванш и авторитаризъм“, заяви по този повод гостът и лидер на движението Лютви Местан. Пред висшия форум на столетницата той акцентира на отговорността за управлението. А тя, според него, е на БСП. Защото тази партия представлява волята на над 1 млн. избиратели. Защото втората политическа сила зад правителството ще носи отговорности „съобразно далеч по-скромната ни политическа тежест“.
Делегатите си спомниха и повода за летните протести. За кадруването във властта и натиска. Укрепването на доверието остана някъде на заден план.
Извън това оттук нататък АБВ ще взима къс след къс от БСП. Въпросите са дали, кога и как ще спре разпадът вляво.
Партньори – ДПС и някой нов играч
Социолозите отново са разединени. В две изследвания от седмицата данните са коренно различни. Ако парламентарните избори са днес, „Медиана“ дава 5.5% преднина на БСП (24.8%) пред ГЕРБ (19.3%), „Галъп“ сочи паритет. ДПС държи твърдо третото място. „Атака“ е под бариерата.
Според първата цитирана агенция АБВ събира 1.9% и няма никакъв шанс да вкара евродепутат. Социолозите от втората обаче прогнозират мандат за водача на листата на азбукарите Ивайло Калфин. Макар че, влезе ли в ЕП, той няма да е част от ПЕС.
А „Атака“ на Сидеров изпада от класациите за Европарламента. Влиза „България без цензура“, като за основни „донори“ на тази формация социологът Кольо Колев сочи ГЕРБ и „Атака“.
А водачът на безцензурните Бареков ще се стреми към балансьорско място в следващия български парламент. Затова за Станишев от изключителна важност е стратегическият партньор ДПС. Задължителен е дипломатическият тон с нейните лидери и онези от тях, които стоят зад новите политически формации.
Да не забравяме, че по анонсирания от Станишев референдум за данъчната система различията с ДПС са налице. Въпреки твърдението на соцводача, че плоският данък вече е ревизиран и хората с доходи до 340 лв. догодина ще си получат обратно 10-те процента налог.
Друг възможен въпрос бил дали да се криминализира неплащането на осигуровки. Референдум вероятно ще има, но поне шест месеца след изборите за Брюксел, категорични са соцактивисти.
Още една важна тема предстои да решат двете съуправляващи партии. Станишев препотвърди, че БСП не се е отказала от „Белене“, че различията с ДПС остават в полето на дебатите. А като прибавим позициите на знакови червени фигури, че управлението с ДПС е грешка, излиза, че и председателят Станишев е в задушаваща прегръдка.