Нова стръв за “умните” фирми

Migration Image

За близо 6 млн. лв. се състезават малките и средните предприятия в седмата конкурсна сесия наНационалния иновационен фонд. Кандидатите трябва да подадат до края на март своите проекти, които могат бъдат два типа. Първите са научноизследователски и развойни, насочени към технологичното развитие на нови или съществено усъвършенствани продукти, процеси или услуги. Максималният размер на безвъзмездната помощ по тях е 500 хил. лв., а сроковете за изпълнението им са от 12 до 36 месеца. Другият тип проекти са за техническа осъществимост и са ориентирани към проучванията на възможностите за бъдеща реализация на дадена научноизследователска идея. За тях е определен максимален размер на финансиране от 50 хил. лв. със срок за изпълнение от 6 до 12 месеца. По тази схема не се допуска отпускане на пари за цялостно развитие, стигащо до готов пазарен продукт, процес или услуга.

Приоритетните сектори за финансиране са машиностроене, електроника и електротехника, фармация, производство на химични продукти, мебели, хранително-вкусова промишленост, информационно-комуникационни технологии и творчески индустрии. Предложенията в тези области ще получават допълнително по 6 точки при оценяването.

„Целта на Националния иновационен фонд е да се пренасочи акцентът от съществуващата в глобализиращия се свят и отворен европейски пазар идея за предлагане на работна сила, суровини и материали към иновации, нови идеи и връзката между науката и производството“, заяви изпълнителният директор на Агенцията за малките и средните предприятия Евгений Иванов.

По думите на Богдана Ваташка, директор на дирекция „Програми и проекти“ в агенцията, с новите правила за управление на средствата от фонда за 2014 г. се въвежда баланс между изискванията, ефективността и улесняването на процедурите за кандидати и бенефициенти. С тях се облекчава и административната тежест, опростява се достъпът до финансиране и се прилага по-ефективен експертен контрол. Голяма част от изискуемите документи и обстоятелствата ще се удостоверяват и проверяват служебно. Значимо нововъведение е и облекченият достъп на бенефициентите до средствата като е предвидена възможност за авансово ползване на договорените субсидии.

Освен всичко друго се засилва и ролята на оценяващия комитет, който ще стане постоянно действащ орган, наблюдаващ изпълнението на проектите през целия им срок на реализация. По този начин ще има допълнителна техническа експертиза, а и самият мониторинг ще е по-ефективен.

От 2005-а досега по линия на Националния иновационен фонд са сключени 405 договора за близо 70 млн. лева. Успешно приключилите проекти обаче са за малко над 35 млн. лв., или едва половината. Причината според изпълнителната агенция е, че част от компаниите или научните организации сами са се отказали от изпълнението на предложенията си. Имаме и други фактори като заложените по-високи разходи от реално извършените по време на изпълнението, високия процент на грешки при отчитането на възнаграждения, а също и липсата на документи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст