Борсови игри за милиони в „Пампорово“

Спряното търгово предложение ще забави планираните инвестиции в съоръженията на ски пистите в “Пампорово”.

„Пампорово“ АД, което притежава два хотела, ресторанти и всички лифтове на територията на едноименния курорт, остава собственост на сегашните си акционери. В активите на дружеството са още 55 км ски писти, ски училища, гардероби за ски оборудване с над 2 хил. комплекта екипировка, снегоутъпкващи машини за пистите, система за изкуствен сняг за всички писти, автомобилен парк и др., а с тях в момента се разпорежда „СиЕсАйЕф“ АД, което е собственост на банкерката Цветелина Бориславова и фондацията й „Кредо Бонум“. Комисията за финансов надзор просто издаде окончателна забрана за публикуване на търговото предложение на фонда „Сиесайеф“АД (на 19 март), за което в. „БАНКЕРЪ“ писа в своя брой 12 (от 21 март). Регулаторът не му разреши да изкупи останалите 11.20% от акциите с право на глас на туристическото дружество, макар че в края на февруари търговата цена беше увеличена до 7.58 лв. за акция.

„Кредо Бонум“ се настани в „Пампорово“ АД след поредица от политически интриги през 2001 година. След падането на правителството на Иван Костов близкият до него Славчо Христов, през чийто ръце минаха приватизационните сделки за Боровец, за Пампорово и за Златни пясъци, сдаде управлението на Бориславова – по това време приятелка и спътничка на Бойко Борисов. Тъкмо тогава правителството на НДСВ, начело със Симеон Сакскобурготски, го назначи за главен секретар на МВР.

До последната оферта за изкупуване на акциите на „Пампорово“ АД се стигна, след като Комисията за защита на конкуренцията разреши на „Сиесайеф“ АД да изкупи всички дялове на консултантската фирма „Перла Мениджмънт“ ЕООД – София. Чрез нея фондът си осигури непряк контрол и върху спедиторската компания „Деспред“ АД – София, и върху „Пампорово“ АД – Чепеларе. Тогава не стана много ясно колко акции на туристическото дружество контролира „СиЕсАйЕф“. По този повод беше и една от забележките на регулатора. Според последния финансов отчет на „Пампорово“ АД към 30 септември делът на фонда в капитала му е в размер на 48.76 процента. И още с 40.04% се измерва непрякото му участие чрез „Перла мениджмънт“ ЕООД. Простото изчисление показа, че мажоритарният акционер притежава 88.80% от книжата с право на глас. Това беше и мотивът на „Сиесайеф“ АД да поиска да прибере и останалите 11.20 процента.

Офертата беше внесена през януари, но поради съществуващите непълноти и несъответствия в съдържанието на приложените към нея документи регулаторът не разреши да започне процедурата. Според комисията то не отговаряло на изискванията на Закона за публично предлагане на ценни книжа, тъй като не предоставя достатъчна и точна информация на акционерите на „Пампорово“ АД, за да направят точна оценка на предложението и да вземат обосновано решение да го приемат ли. Тогава КФН наложи временна забрана за публикуването му и изиска допълнителни данни и отстраняване на несъответствията.

През февруари в КФН фондът внесе коригирано търгово предложение за консолидиране на дяловото си участие в „Пампорово“ АД. При внимателния прочит на документите регулаторът отново открил още неточности, които са му дали основанието да отреже мераците на Бориславова да добие еднолична собственост в дружеството. Ако това се беше случило, мениджмънтът на инвестиционния фонд „СиЕсАйЕф“ АД предвиждаше да поиска отписване на „Пампорово“ АД от регистъра на публичните дружества – емитенти на ценни книжа, който води комисията.

Според КФН в търговото предложение необосновано е завишен темпът на нарастване на прогнозните разходи спрямо темпа на растеж на приходите. Комисията е установила, че посочената тенденция пък противоречи на ретроспективните данни за „Пампорово“ АД. Завишаването на разходите, за което става дума, е довело при изчисленията до намаляване на нетните парични приходи и съответно до намаляване на получената стойност на акциите на дружеството по метода на дисконтираните парични потоци.

През прогнозния период в коригираното търгово предложение е предвидена тенденция за постоянно нарастване на приходите, но в същото време не е заложено съществено изменение в нетния оборотен капитал на дружеството. А между двата показателя има реална връзка.

Не е спазено и изричното изискване на КФН в коригираното търговото предложение да бъдат отстранени единствено конкретно посочените несъответствия. „Пипането“ на прогнозните капиталови разходи например в посока увеличение е повлияло за намаляване на стойността на акциите, изчислена по метода на дисконтираните парични потоци. А тази корекция пък е повлияла негативно върху определянето на справедливата стойност на тези ценни книжа.

Комисията има бележки и по отношение на определянето на ликвидационната стойност на „Пампорово“ АД. Проверката й в публичния регистър на независимите оценители е установила, че нито едно от лицата, които са изготвили тази оценка – Виолета Петрова Цачева и Адриана Цветкова Пенева, не притежава издаден от Камарата на независимите оценители в България сертификат за оценка на „Търговски предприятия и вземания“, който е необходим за изготвяне на оценка на търговски дружества по ликвидационна стойност“, пише в решението. Посочва се, че Виолета Цачева може да оценява само недвижими имоти, а Адриана Пенева – машини и съоръжения, но не й „Пампорово“АД като цяло. И по тази причина определената ликвидационна стойност на дружеството в представената експертна оценка, изготвена от двете оценителки, не е приета от КФН за коректно и обективно определена.

В крайна сметка регулаторът не одобри така определената цена на търговото предложение за справедлива към миноритарните акционери и издаде окончателна забрана за публикуването й.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст