Ще изгори ли ТЕЦ „Варна“?

Migration Image

Съдбата на една от най-големите ни термични централи е поставена на карта. В момента ТЕЦ „Варна“ работи на минимална мощност, а 350-те й служители протестират, опасявайки се от пълното й спиране. Тази перспектива е съвсем реална. Според европейските правила до 1 януари 2008 г. изхвърляните серни и азотни окиси от ТЕЦ-овете, а също и от индустрията трябваше да се намалят съответно с 57 и 29 на сто спрямо показателите за 1990-а. Допускаше се изключение, ако дадена инсталацията заяви, че няма да работи повече от 20 хил. часа в периода от 1 януари 2008-а до 31 декември 2015-а. И при преговорите за присъединяването си към ЕС България договори такива дерогации за няколко горивни инсталации, сред които бе и ТЕЦ „Варна“.

ЧЕЗ купи варненската топлоелектрическа централа още през 2006-а срещу 206 млн. евро с условието да постави сероочистващи инсталации на блоковете и да удължи живота им. Но много закъсня с изпълнението на ангажиментите си. Сега, както твърдят от компанията, вече е проведен търг по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за екологизацията, която ще удължи живота на предприятието до 2030 г., намалявайки до минимум отделяните от нея вредни емисии в атмосферата.

„В процес на технически преговори сме с кандидат-изпълнителя на обществената поръчка. Направени са всички разчети и анализи и е осигурено необходимото финансиране. В момента се водят преговори за намиране на подходяща регулаторна рамка, която да позволи на ЧЕЗ да реализира инвестицията“, се казва в официалната позиция, изпратена до медиите. Посочва се също, че цената, получавана за произведената електроенергия на регулирания пазар и за разполагаемост, е ниска и заради това ТЕЦ-ът е приключил финансовата 2013-а със загуба в размер на 67.6 млн. лева.

„Намирането на варианти за стабилизиране на ТЕЦ „Варна“ и удължаване на живота й допълнително се затруднява от неизпълнението на договорните отношения на нашите контрагенти. НЕК системно просрочва задълженията си към централата. На практика от 2010-а насам всеки месец има забавяне на плащанията към ТЕЦ „Варна“, като към 26 март 2014 г. просрочията възлизат на 27.3 млн. лв., а заедно с лихвите сумата достига 35.4 млн. лева. За да изпълнява своята дейност и да осигурява заплати на своите служители, ТЕЦ „Варна“ ЕАД е принуждавана да прибягва до банкови кредити, които допълнително утежняват и без това трудното финансово положение на централата. Всичко това ни задължава да търсим възможности за оптимизиране на разходите, като отчитаме интересите на обществото, потребителите и сигурността на националната електроенергийна система. Оптимизацията засяга както персонала, така и доставките на въглища“, изтъкват от ЧЕЗ.

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев коментира ситуацията с думите: „Няма как държавата да се бърка в работата на един частен инвеститор.“ А от Българския енергиен холдинг добавиха, че отговорността за екологизацията съгласно стандартите на новата Европейска рамка за енергетика и климат до 2030-а не може да бъде вменявана по никакъв начин на държавата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст