Девет години след като София беше зарината с боклуци в продължение на няколко месеца, призракът на кризата с отпадъците отново се появи. Договорите на сегашните чистачи изтичат през лятото, нови не са избрани, а прословутият завод за преработка на сметта още не е готов.
С идеята да предотврати евентуални проблеми със събирането и извозването на боклука Столичната община обяви в края на февруари обществена поръчка за избор на фирми, които да поемат тези дейности. Но още преди да е изтекъл срокът за подаване на оферти (24 април), срещу процедурата вече са подадени куп жалби.
Първо срещу решението на кмета Йорданка Фандъкова за откриването на търга е протестирало на 21 март пред Комисията за защита на конкуренцията „Джи Ен Ти“ ЕООД. Антимонополният орган обаче все още не е образувал производство по случая и съответно няма как да разберем какво точно критикува фирмата. Не е за пропускане обстоятелството, че според съдебната регистрация предметът на дейност на „Джи Ен Ти“ е доста широк, но не включва никакви комунални услуги. Няма и информация дружеството, чийто собственик е Георги Туечки, да е печелило обществени поръчки досега.
На 25 март жалба в КЗК е подала и „Комунална техника“. Компанията на Николай Янакиев също оспорва решението за откриване на процедурата, като по нейния сигнал антимонополистите вече са открили производство. Любопитното в случая е, че „Комунална техника“ е добре позната на столичните власти. През миналото лято например местната управа в София подписа с нея нов договор за поддържането на част от градинките и парковете, след като тя извършваше тази дейност и през 2011-а и 2012 година. Освен това до миналото лято фирмата на Янакиев се грижеше и за чистотата на трамваите и тролеите. А има и отделни контракти с районите „Студентски“, „Панчарево“, „Витоша“ и „Младост“ за поддръжката на междублоковите пространства. Макар и само 35-годишен, бизнесменът Николай Янакиев участва в управлението на още дузина фирми, които оперират в различни сфери. Сред тях се откроява „Франком“ АД, която през 2011-а започна изграждането на регионалния център за рециклиране на отпадъците в Ботевград за 2.5 млн. лева.
Следващата жалба постъпва в Комисията за защита на конкуренцията ден по-късно – на 26 март. Тя е от „Алдес“ ЕООД. Компанията, чийто собственик е Атанас Десов, също е стар познайник на софийското кметство. Подобно на „Комунална техника“ и тя имаше договор за чистотата на трамваите, по-конкретно на депото в „Красна поляна“. Чрез фирмата си Десов е спечелил цял куп поръчки за поддържане на междублокови пространства, градинки, детски площадки, както и за озеленяване. От тях е взел около 850 хил. лева. Друга любопитна подробност около въпросния бизнесмен е, че през 2002-ра и той като много други е успял да направи т.нар. заменка със „Софийски имоти“. Става въпрос за придобиването на 1/2 от имот на бул. „Джеймс Баучер“ 73 в кв. „Лозенец“с площ от 450 кв. м срещу 1/4 от друг имот в „Лозенец“ – на ул. „Кап. Тодор Ночев“ 15 с площ от 300 кв. метра. Цената на първия е 323 866 лв., а на втория – 158 196 лева. Разликата от 165 670 лв. е платена от Атанас Десов, Емил Терзиев, Анелия Терзиева, Силвия Десова и „Артстрой 2000“, чиито собственици са първите двама. Придобитият имот е точно пред Химическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Междувременно, явно усетили накъде отиват работите, общинарите решиха да попроменят първоначалните условия на търга, така че да няма за какво да се хванат експертите на Комисията за защита на конкуренцията. Премахнато бе изискването кандидатите да имат поне два изпълнени договора със сходен предмет на дейности и задължителните препоръки към тях. Отпадна и задължението да докажат, че са обслужвали сумарно минимум 200 хил. жители. Променен е и критерият за класиране на офертите. Вместо на базата на най-ниската цена това ще става по формула, включваща и редица технически параметри.
Предприетите стъпки са в правилната посока, но едва ли ще са достатъчни, за да завърши успешно конкурсът. Повод за подобни съмнения дава последната засега жалба, която е насочена именно към решението за промяна на условията. Тя е подадена от „Лиел констракшън“ ЕООД – дружеството, което отговаря за чистотата в Перник. По нея Комисията за защита на конкуренцията също е образувала производство. И понеже документи за участие могат да се подават още близо три седмици, никак няма да е чудно, ако се появят още жалби. На всичко отгоре това е едва първият етап от процедурата и засегнатите страни имат право да се жалват пред антимонополния орган по още редица поводи – при оценката на техническите оферти, при разглеждането на ценовите предложения, при класирането и т.н.
С други думи, е малко вероятно в идните месеци да се стигне до подписването на контракти. Но когато и да се сключат, София няма да стане по-чиста. Освен че в сектора трудно ще влязат нови играчи, не са предвидени и почти никакви нови изисквания към изпълнителите. Сегашното зониране на града се запазва, схемите за събиране и извозване на отпадъците си остават същите, така е и с миенето на улиците. Няма промяна и в срока, за който ще бъдат наети новите фирми – той отново ще е пет години. За този период общият бюджет на столицата за събирането и извозването на сметта, снегопочистването и миенето на улиците е над половин милиард лева.
Сега дейностите по чистотата в града са разделени между седем компании. Всяка година те получават за работата си около 85-90 млн. лева. Най-голямото парче от баницата – 28 млн. лв., взима австрийската фирма „Заубермахер“, която чисти районите „Витоша“, „Люлин“, „Младост“, „Овча купел“ и част от „Триадица“. Фирмите на „Титан“ пък прибират общо около 26 млн. лв. за работата си в районите „Средец“, „Лозенец“, „Студентски“, „Искър“, „Панчарево“, „Кремиковци“, „Възраждане“, „Оборище“ и част от „Триадица“. Списъкът продължава с „А.С.А. България“, което обслужва „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“. Дружеството получава за работата си по 12 млн. лв. на година. На „АЕС. Х. РТК“ се плащат между 8-9 млн. лв. за чистотата в „Банкя“, „Връбница“ и „Нови Искър“. Още 7-8 млн. взима и „АЕС. Х. Бат Пел“, която държи „Илинден“, „Надежда“ и „Сердика“. „АЕС-Х“ се свързва с бившия общински съветник Красимир Арсов, който прокара скандалните концесии за чистотата в София и спечели милиони от балирането на боклука. Най-малко – около 6 млн. лв., получава „Щрабаг“, която стопанисва районите „Красно село“ и „Красна поляна“.