Напоследък няма седмица без българският президент Росен Плевнелиевда изрази ясно своята гражданска позиция. Ей на, тези дни ни споходи височайша гостенка отвъд Океана. В понеделник (31 март)в София кацна помощник държавният секретар на САЩ по въпросите на Европа и Евразия Виктория Нюланд. Повод за визитата й – да обсъди с първите ни държавни мъже двустранни и регионални въпроси, както и „усилията на България за енергийна диверсификация“. Факт е, че само два дни преди това Държавният департамент публикува на страницата си съобщение за посещението. Което подсказва някаква спешност, някакво бързане. Но и без да ни обясняват, ние тутакси се досетихме: целта на разговорите е кризата в Украйна.
Та, след изненадващата си среща с г-жа Нюланд държавният глава каза нещо от рода на „България е надежден партньор на НАТО вече 10 години“, а пресцентърът на „Дондуков“ 2 пусна сухо съобщение, според което „дясната ръка“ на Барак Обама е потвърдила пред Плевнелиев подкрепата на САЩ за модернизирането на Българската армия.
Всъщност г-жа Нюланд неотдавна стана световна медийна звезда, след като лично подкрепи протестиращите на Майдана в Киев, раздавайки им понички в студа. И понеже с президента ни са на едно мнение по въпроса, чиновници от Бялата къща споделиха открито: „Плевнелиев и Нюланд изразиха надеждата си за възстановяване на стабилността в Украйна чрез изграждането на силни институции, които да отговорят на очакванията на гражданското общество за повече ефективност и прозрачност в управлението на страната“. А, да – подчертана била и необходимостта от диверсифициране на енергийните източници чрез изграждането на интерконекторни връзки между страните от региона.
Едва ли има българин, който да се съмнява, че посещението бе ясен знак откъм партньорите в Алианса. Обясниха ни „правилната“ позиция. Стана ясно също, че премиерът Пламен Орешарски е заявил на г-жа Нюланд как България се надява да не се стига до икономически санкции срещу Москва, тъй като това ще има негативен ефект за страните от Европейския съюз (EС), включително и за нашата. Което на дипломатичен език означава следното: като държава членка на НАТО и ЕС не ни притискайте, ще пострадаме икономически.
Президентът Плевнелиев пък се оказа и своеобразен „дипломат“. На 1 април той изневиделица и категорично заяви, че руски самолети редовно навлизат във въздушното ни пространство. Наложи се военният министър Ангел Найденов спешно да опровергае версията на върховния главнокомандващ, според която Москва шпионира София.
Така… за пореден път разбрахме мнението на държавния глава за партньорите ни на Изток и Запад. Това е добър повод за президента да се замисли защо водещи политици, включително и тези, които го изстреляха на държавния връх, доскоро не изключваха варианта през 2014-а да има избори и за държавен глава.
Импийчмънт заради ЦИК
„Да поискаме импийчмънт на президента Росен Плевнелиев е една евентуална и възможна стъпка, след като Конституционният съд (КС) се произнесе по жалбата, която сме подготвили против указа на президента, с който той назначи Централната избирателна комисия (ЦИК) „, заяви на 1 април заместник-председателят на парламента от квотата на БСП Мая Манолова. Червената фурия подчерта, че президентът е действал в услуга на ГЕРБ, ощетявайки ДПС с едно място в ЦИК, и изрази надежда въпросната несправедливост да бъде преодоляна скоро.
Междувременно две възлови личности от ДПС – заместник-шефът на Народното събрание Алиосман Имамов и депутатът Мустафа Карадайъ дадоха да се разбере, че ще подкрепят социалистите за импийчмънт.
„Като държавен глава аз си свърших добре работата. Спазих и конституцията, и закона“, отвърна на удара още същия ден Плевнелиев.И някак си между другото каза следното изречение по повод новия Изборен кодекс: „Кой вкара онзи прословут текст, който мирише на държавен преврат – да има избори „3 в 1″ през 2014 година?“. Въпросната чернова, отнасяща се и до избори за президент, не съществува в правния мир. Но истината е, че версията бе пробутана от социолози още в края на 2013-а, а активисти на ГЕРБ видяха лидера си като новия вожд на „Дондуков“ 2. Така че, нека уважаемият държавен глава попита своята партия майка по казуса. Знаем, че не е партиен член. Но нали сам каза преди броени дни пред Би Би Си: „Аз съм президент на ГЕРБ!“.
ДПС пък обяви, че ще подкрепи предложението на бившите управляващи за промяна на Изборния кодекс. По думите на Имамов то ще премахне всички съмнения за легитимността на ЦИК и пропорционално е най-справедливото спрямо съотношението на политическите сили в парламента. Ако бъде прието искането за увеличаване на състава на Централната избирателна комисия (ЦИК) от 19 на 20 членове, ДПС ще получат третия член, от който се отказаха в полза на ГЕРБ. (Предложението мина на първо четене в парламента.)
Висш пилотаж от страна на хората на Бойко Борисов, в който обаче на президента отново е отредена посредствена роля.
Тайната среща с шефа на EVN
„Докато у нас тече процедура по отнемане на лицензите на енергийните монополи, тъй като отказват да изплатят дължимите 347 млн. лв. на НЕК, президентът Росен Плевнелиев се срещна тайно във Виена с изпълнителния директор на EVN Щефан Шишковиц и втори човек в австрийския концерн“. Това изненадващо разкритие направи в. „Телеграф“ на 24 март. Изданието цитира анализатори, според които това е предателство на националния интерес. И уточнява, че рандевуто е било на 20 март в следобедните часове. Тогава държавният ни глава – на връщане от знаковата за него среща при кралица Елизабет пристигна в австрийската столица за работно посещение под претекст, че ще се срещне с федералния президент Хайнц Фишер и ще прочете на следващия ден лекция за развитието на Югоизточна Европа. И толкова.
Факт е обаче, че президентът каца в столицата на Австрия в четвъртък (20 март)сутринта, придружен само от трима гардове, прессекретаря си Мария Иванова и шефа на протокола си Иван Кондов. Шестимата са пътували с граждански полет на австрийските авиолинии. А първият, с когото се среща на австрийска почва Плевнелиев, пък е именно представителят на EVN Шишковиц, който според цитираното издание е бизнес партньор на приятеля на Плевнелиев Иво Прокопиев.
Като оставим настрана любопитните подробности как Шишковиц с възхищение снимал Плевнелиев с мобилния си телефон, докато той чел лекции, редно е все пак да попитаме уважаемия президент защо и в чия услуга бе срещата му с въпросния г-н Шишковиц? На него самия, на приятелите му или на държавата България? Не се съмняваме в казаното от пресцентъра на „Дондуков“ 2, че нямат коментар за въпросната, проведена на четири очи, завера.
Президентът обаче е длъжен да коментира.
Срещу България пред Мартин Шулц
За капак на 2 април президентът литна до Брюксел за участие в Четвъртата среща на върха ЕС-Африка. Преди това обсъди с президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой ситуацията в Украйна и сирийските бежанци. Срещна се и с председателя на Европейския парламент (EП)Мартин Шулц, номиниран от Партията на европейските социалисти (ПЕС, с лидер Сергей Станишев )за председател на Европейската комисия. На чужда земя Плевнелиев не пропусна да изрази позицията си, че кампанията за евроизборите на 25 май ще изостри отношенията между партиите у нас, защото щяла да е вътрешнополитическа. Сиреч, българските политици са слаби, тях ги интересува не Европа, а собствените им партии.
Двамата с Шулц все пак изразиха надежда, че в следващите два месеца България може да добави стойност към ЕС, да подобри и да се включи в програмите на ЕС по най-смисления начин. Осъдиха политическата конфронтация, дадоха приоритет на важните държавнически решения.
И след тази изява на Плевнелиев неговият шеф Борисов вероятно ще е доволен. Защо трябва само той да ни клевети пред Европа? Има и други такива граждани.