Спортната министърка като Кольо Фичето

Migration Image

Министерството на младежта и спорта развързва кесията за строителни инвестиции. Преди месец министърката Мариана Георгиева се „пребори“ и получи разрешение от правителството (решение на Министерския съвет от 26 февруари) да увеличи капитала на едноличното акционерно дружество“Академика 2011″ ЕАД (100% собственост на Министерството на младежта и спорта) чрез емитиране на 35 млн. нови акции с номинална стойност от 1 лев. А необходимите за придобиването им

35 млн. лв. бяха предоставени на спортното ведомство от държавния джоб

С тези пари държавното дружество „Академика 2011“ беше задължено от кабинета да похарчи парите целево – „за реконструкцията и модернизацията на Зимния дворец на спорта“. Междувременно откакто професорката по български език Георгиева управлява спорта, се смениха трима директори – първо мястото бе заето от бившия управител на Зимния дворец Асен Асенов, само месец по-късно той бе сменен от Пламен Накев, който преди два месеца пък си подаде оставката, като не пожела да коментира причините. На неговото място бе назначен Цвятко Начев.

Спортната началничка очевидно е успяла да убеди правителството, че „за реализация на цялостния проект са необходими 50 млн. лв. – оставащите 15 млн. лв. ще бъдат използвани през следващата година“. Това съобщиха от правителствената пресслужба, след като решението беше взето, а самата Георгиева бе призована от колегите си да контролира „реализацията“ на тези средства.

Друг е въпросът, че засега никой не е видял какъв всъщност е проектът. Той никога не е представян публично, нито в спортните среди си спомнят да са виждали разчетите за разходите около очаквания ремонт на съоръжението в Студентския град…

Очевидно харченето на тези огромни средства е било част от програмата на приближената до лидера на Движението за права и свободи Лютви Местан спортна началничка, която още в първия си месец като министър обяви, че смята да започне „спешен ремонт“ на Зимния дворец с мотива, че… предстояли важни състезания. Обаче спортните федерации, които ползват съоръжението, кой знае защо не оцениха ентусиазма й и възпротаха срещу затварянето му, което значеше провал на сезона за тях и ремонтът беше отложен. Досега.

Проектът за този сериозен харч

е обвит в мъгла и човек се блазни да го сравни с намерението на олимпийската шампионка по шорттрек Евгения Раданова да построи на гола поляна свое спортно съоръжение в ж.к. „Младост“, близо до хипермаркет HIT. То ще струва обаче на частните си инвеститори (според направените разчети) само… 18 млн. лева(!) На първия етап ще бъде построена залата за кънки, а по-късно и за всички останали зимни спортове. Според готовия вече идеен проект на Раданова залата ще бъде разположена на 13 000 кв. м разгърната площ. В нея ще има ледена пързалка и тренировъчно игрище. Предвидено е седящите места да са две хиляди. По официална информация в Зимния дворец те са две хиляди и петстотин.

Да се зачуди човек как един ремонт може да глътне близо три пъти повече средства от построяването на чисто нова зала?! Може би отговорът е, че за ремонта ще се харчат държавни пари…?!

С това обаче не се изчерпва желанието на спортната министърка да се впусне в грандиозни строителни проекти. Вестник „БАНКЕРЪ“ се натъкна на едно писмо от директора на другото голямо акционерно дружество, ръководено от спортното министерство – „Национална спортна база“ ЕАД, Марио Примджанов. В него шефът на едни от най-апетитните спортни имоти в столицата иска да му бъде разрешено да поръча проектиране на многофункционална спортна зала и подземен паркинг на мястото на бившия стадион „Юнак“ в Борисовата градина. Само по себе си това намерение не би било лошо, ако не ставаше дума на площ от близо 19 дка в началото на парка да се вдигне огромен градеж. Примджанов е предложил да бъде направено изменение на плана за регулация и застрояване на столицата и да бъдат променени драстично заложените в Закона за устройство и застрояване на Столичната община минимални параметри на възможно строителство – максимална плътност 1%, максимален кинт 0.06 и минимална озеленена площ от 85 процента. Иска се плътността на застрояване да стане… 60%, кинтът да се увеличи на 1.8 и етажността на бъдещия градеж да бъде 10 метра. Всичко това, преведено на човешки език, означава, че спортният началник има намерение да проектира сграда в рамките на близо 34 200 кв. м застроена площ.

А откъде ще бъдат взети парите, като се има предвид, че само проектирането на такава квадратура би глътнало минимум 300-400 хил. евро? А градежът на подобно съоръжение би излязъл минимум 35-40 млн. евро?

Ако изходим от примера със Зимния дворец, може би министър Георгиева ще предложи и в този случай да се увеличи капиталът на дружеството „Национална спортна база“, а правителството да й отпусне поредните милиони…

Не може да не питаме и трябва ли й на София, на парка такова чудо?

Меракът за такъв строеж на това място не е от вчера

Още по времето на кмета Стефан Софиянски, когато министър на спорта беше Васил Иванов Лучано (през 2000-а), се говореше за такъв проект и дори беше оповестено, че бъдещата зала ще бъде с капацитет 4000 места.

По-късно, когато Министерството на спорта оглави Весела Лечева (по време на тройната коалиция), също беше подготвен подобен проект, но още по-грандомански. И по онова време началник на „Национална спортна база“ на първия етап беше същият този Марио Примджанов. Както още преди шест години в. „БАНКЕРЪ“ писа, той беше изтеглил дори кредит от 1.5 млн. лв., за да разчисти терена и да възложи изготвянето на идеен проект за бъдещо строителство. По тази или и по друга прричини, когато той беше освободен, финансовото състояние на държавното дружество се оказа трагично според твърденията на неговия наследник Данаил Димов.

По времето на Димов (и министър Весела Лечева) се говореше, че подобен проект би глътнал… 100 000 000 евро. Имаше и проект който предвиждаше бъдещата многофункционална зала да се използва за 20 вида спорт и да предлага 10 000 места.

Устремът на застроителите обаче беше спрян от главния архитект на София Петър Диков, който внесе предложение в Столичния общински съвет на това място да бъде изграден само подземен паркинг и да бъде възстановен паркът. Още по онова време Диков беше категоричен: „Моето професионално мнение е, че на мястото на стадион „Юнак“ не трябва да има спортна зала, а още по-малко с такъв капацитет, какъвто се предлага“ – заяви за в. „БАНКЕРЪ“ преди повече от шест години архитектът. Сега очевидно мнението му не се е променило, тъй като на този етап Диков не смята да нарушава действащата нормативна уредба, за да задоволява нечии апетити.

Близката ни история изобилства от примери, че в България всичко е възможно – въпреки законите, наредбите, общественото мнение…

В тази връзка – да припомним и още нещо. По онова време се разгоря истински скандал между хората на Лечева и общината. Странно, но тогава днешният директор на дружеството Марио Примджанов каза пред в. „БАНКЕРЪ“, че проектът, който е правен по негово време, въобще не предвиждал такава голяма спортна зала, а само търговски център, ледена пързалка и игрище с прилежащ към тези обекти подземен паркинг. Той каза: „Такава зала е несъвместима с разположението й до Националния стадион „Васил Левски“. Не е възможно там да се изгради такъв паркинг, който да поеме толкова автомобили, колкото биха се появили при каквото и да било по-голямо състезание и движението в София ще бъде блокирано, ако тя бъде изградена и експлоатирана.“

Странно под влияние на какво днес мнението му е по-различно…?!

Опитахме се да получим отговори на всички тези въпроси от Министерството на младежта и спорта. Изпратихме официално писмо. Изчакахме цяла седмица министърката и прес-аташето й Красимир Димитров да се върнат от …“командировка в чужбина“. Почакахме и още седмица, за да ни отговорят, но до редакционното приключване на броя това така и не се случи.

 


Предизборно

През седмицата хората на Бойко Борисов (от ГЕРБ) обвиниха Министерството на младежта и спорта, че щяло да строи басейни в села, в чието управление доминира Движението за права и свободи. Според опозицията ведомството на министър Марияна Георгиева разпределяло непрозрачно парите за плувни басейни и площадки от фонда за развитие на регионите.

Правителството е отпуснало 20 млн. лв. на спортното министерство за построяване на спортни площадки и на закрити басейни по места и те вече били „насочени“ към точно определени общини. На този етап никой никъде не е обявил официално къде ще се строят тези спортни комплекси и по какъв критерий са избрани населените места. Проучване на гербаджиите по места обаче установило, че общинските съвети в малки общини, управлявани от Движението за права и свободи (от чиято квота в правителството е и самата Георгиева), са започнали спешно да гласуват разрешения за строеж за бъдещите градежи. Според опозицията идело реч за пет села в община Руен, още пет в Кърджалийско, шест в Гоце Делчевско и Хитрино. Само в село Крушаре, в което живеят 1000 човека, щял се строи басейн с прогнозна стойност 1.2 млн. лева.

Не че хората на Борисов са против такива инвестиции да бъдат правени, но според тях скандалното в случая е, че ще се строят басейни и спортни съоръжения в замиращи райони и села с по няколкостотин жители. Те определят тези намерения на спортната министърка като безсмислено харчене на държавни пари. Едва ли обаче става дума за „безсмислено“, тъй като идват избори, а още в началото на мандата на това правителство спортната министърка Мариана Георгиева обеща, че ведомството, което ръководи, ще инвестира в спортни площадки и в малките населени места.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст