Аташетата поемат на Изток

По време на посещението си в Алжир през февруари

Обещаната от министър Драгомир Стойнев още в края на миналата година реформа в службите по търговско-икономически въпроси започва, както изглежда, в края на мандата му. На редовното си заседание през седмицата правителството гласува отпускането на 2 млн. лв. допълнителни разходи на Министерството на икономиката и енергетиката, които ще се използват за откриването на нови позиции за бизнес аташета.

"Смятам, че нашите търговски представители в Европейския съюз е необходимо да бъдат пренасочени към други държави. Общността наистина е нашият най-голям партньор, но считам че българският бизнес вече трябва да е направил необходимите връзки и може сам да намира пазари там. Понеже не можем да увеличаваме щатовете на търговските представители, те трябва да бъдат пренасочени към държави с висок икономически растеж, където има и пари. Това са страни от Азия, Северна Африка и от бившия Съветски съюз", обясни преди време Стойнев концепцията си пред "БАНКЕРЪ".

Всичко това е икономически обосновано и в решението на кабинета. В него се казва, че след пика на глобалната криза България започна да възстановява и да активизира износа си и отрицателното й търговско салдо значително намалява. Окончателните данни за 2013-а показват увеличен ръст на износа за ЕС с 9.1%, докато за трети дънржави той ес 3.5 на сто. Експортът към Азия се увеличава с 20%, а към арабските страни – с 40.9 на сто. Изтъкват се и прогнозите на Европейската комисия, според които 90% от глобалния икономически растеж в следващите 10-15 години ще е извън рамките на Евросъюза, като само на Китай ще се пада около 1/3 от очакваното увеличение.

"Приоритетно значение за България имат инвестициите, особено онези от тях, които са свързани с развитието на производства и индустрии с експортна насоченост и с преработка на суровини в готови и крайни изделия с висока добавена стойност. По тези причини усилията и ресурсът в подкрепа на експорта и привличането на инвестиции следва да се насочат към страните от Азия, които са приоритетни както от гледна точка на ръста на износа, така и по отношение на привличането на инвестиции и туристи. За 2013 г. се запазват положителните тенденции при износа, който достига 2.566 млрд. евро (увеличение с около 470 млн. евро), а вносът е 1.886 млрд. евро (увеличение с 86 млн. евро). Водещи търговски партньори на България в Азия са Китай, Сингапур, Република Корея, Индия и Япония. Освен с бърз икономически растеж и ръст на инвестициите страните от Азия са привлекателен пазар с голямо потребление и нарастваща покупателна способност на населението", посочват от кабинета.

Другият фокус в реформата очаквано ще е върху държавите от Близкия изток и Африка. През последните години се проведоха редица официални посещения, бизнес форуми и участия в международни изложения в Катар, ОАЕ, Кувейт, Саудитска Арабия, Ирак, Ливан, Мароко, Тунис, Алжир…

"В тези региони съществуват благоприятни условия за разширяване на присъствието на български компании, стоки и услуги, както и за реализацията на съвместни проекти в строителството, инфраструктурата, инженеринговите дейности и други. През 2013-а износът ни за арабските страни достигна 1.367 млрд. евро – ръст от 396 млн. евро спрямо предната година", аргументират се от Министерския съвет.

Как обаче конкретно ще стане преструктурирането на службите по търговско-икономически въпроси? Сега икономическото министерство има 61 дългосрочно командировани служители в 44 страни, от които 22 са в Европа, 7 – в членки на Общността на независимите държави и Кавказ, и 15 – в държави в Азия, Америка, Близкия изток и Северна Африка. Но се предвижда да бъдат съкратени пет от съществуващите служби и още тази година да се разкрият 20 нови позиции за търговски аташета в ОАЕ, Оман, Саудитска Арабия, Катар, Иран, Северен Ирак (гр. Ербил), Алжир, Тунис, Гана, Ангола, Индонезия, Тайланд, Малайзия, Пакистан, Армения, Туркменистан, Монголия, САЩ (гр. Чикаго), Унгария и Кипър.

Интересно е, че за поне пет от новите служби ще се използва нововъдението за публично-частно партньорство с бизнес организациите. "Ако има фирми, заинтересовани от развитието на конкретен пазар, които искат да изпратят свои представители там – вече няма да е проблем да направят това и ще получат държавна подкрепа. Но те ще трябва да подпомагат и останалите фирми от страната, разбира се. Вече приложихме този модел във Виетнам, където отзвукът се оказа много положителен", твърди Драгомир Стойнев. Остава само да видим и какви ще са резултати от тези промени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст