Колко струват бизнес аташетата?

Драгомир Стойнев пресмята кое търговско аташе колко струва

Мнозина българи мечтаят за сладка държавна служба в чужбина, но малцина успяват да осъществят тази мечта. Сред тях определено са представителите на Службите по търговско-икономическите въпроси (СТИВ), натоварени с отговорната задача да улесняват дейността на българския бизнес зад граница и да съдействат за привличането на големи чуждестранни инвеститори у нас. За повечето от тези чиновници обаче спокойно може да кажем, че се вписват в една по-различна картинка – добре платени командировки, почти никаква работа и добра възможност да спретнеш някой алъш-вериш на частно покрай държавните задачи. Как се избират, назначават и преназначават търговските аташета, “БАНКЕРЪ” е писал неведнъж, но никак не е маловажен и въпросът какви пари дава държавата за тяхната издръжка.

В момента икономическото министерство има 61 дългосрочно командировани служители в 44 страни, от които 22 са в Европа, седем членки на Общността на независимите държави и Кавказ, а 15 – в Азия, Америка, Близкия изток и Северна Африка. Според справката, предоставена ни по Закона за достъп до обществена информация, издръжката им през 2013-а е възлизала на 6.593 млн. лв., а година по-рано е била 6.613 млн. лева. Тоест за всеки един от тях са отишли средно по над 108 хил. лв., или по 9 хил. лв. на месец. Редно е да се отбележи обаче, че подобно усредняване е твърде условно, тъй като разходите на всяка една служба зависят от страната, в която се намира, и най-вече от стандарта на живот в нея. Затова ще се спрем конкретно на няколко дестинации, към които България има повишен интерес.

За руския пазар например имаме общо четирима търговски представители. В столицата Москва това са Янко Янакиев, Димитър Заяков и Катя Жекова, която отговаря за туризма и ръководи службата ни там. Тяхната издръжка общо е струвала на данъкоплатците малко над 257 хил. лв., или по 85 666 лв. на аташе. Любопитното е, че според публикувана преди време в медиите информация издръжката на Катя Жекова за 2012-а е била 32 336 евро, или около 63 хил. лева. Излиза, че за година животът в Москва е поскъпнал значително или пък потребностите на аташетата ни там чувствително са скочили.

Определено не излиза евтино и пребиваването на Красимир Лазаров в Санкт Петербург, чиято издръжка за 2013-а е била 108 514 лева.

Малко по-скромни са харчовете за търговската ни мисия в размирна Украйна. Издръжката на Илиян Костов в Одеса е струвала над 87 хил. лв., докато за двете ни аташета в Киев са били похарчени 129 701 лева. Иначе в украинската столица наши търговски представители са Надежда Белелиева (съпруга на Димитър Белелиев, който според информационната система “Дакси” фигурира в управата на редица фирми, занимаващи се с бизнес не само у нас, а и в Украйна) и Павел Страхилов.

За поддържането на търговската активност на друг голям икономически и туристически пазар за нас – Германия, също е изразходвана немалка сума. Най-скъпо на бюджета – 132 922 лв., е излязъл Петър Георгиев, който е търговско аташе в Мюнхен още от далечната 2008-а. Общо 259 108 лв. са дадени за търговско-икономическата ни служба във Франкфурт на Майн, където имаме двама представители – Румен Бонев, отговарящ за икономическите въпроси, и Пламен Бакалов, ангажиран с привличането на туристи. Най-“скромно” се е представило аташето ни в Берлин – Веселин Горнишки, който е формирал разход от 107 454 лева.

Съдейки по информацията на икономическото ведомство, рекордьор по разходи за 2013-а е била търговската ни служба в италианския град Милано, за която са похарчени над 182 777 лева. Титуляр там е Чавдар Адамски – бивш строителен предприемач, който след няколко спорни строежа в центъра на София през 2007-а зарязва бизнеса. С идването на ГЕРБ на власт обаче той изненадващо бе избран за наш търговски представител в най-големия индустриален град в Италия.

За другия ни търговски представител на Апенините – в Рим, през миналата година са били платени само 16 492 лева. Причината, разбира се, не е в аскетичния му начин на живот, а просто защото разходите не са за пълни дванайсет месеца. За позицията в италианската столица през 2013-а се проведе един от малкото реални конкурси за избор на аташета, който бе спечелен от Надежда Иванова. Но след редица спънки от най-различен характер тя успя да си стегне куфарите едва в края на годината.

Приличната сума от 127 422 лв. е струвала издръжката на службата ни в словенската столица Любляна. Там от години твърд титуляр е Божидар Патинов, назначен без конкурс в края на управлението на тройната коалиция и пристигнал от закритото министерство на бедствията и авариите, ръководено от Емел Етем.

Оттук нататък ще е интересно да се проследи как ще се промени сумата за издръжка на търговските аташета през 2014 г. при очерталата се вече на хоризонта реформа в тяхната дейност. През миналата седмица правителството гласува отпускането на 2 млн. лв. допълнителни разходи на икономическото ведомство, които ще се използват за откриването на нови търговски служби зад граница. Предвижда се пет от сега съществуващите да бъдат съкратени и да се открият 20 нови позиции за аташета в ОАЕ, Оман, Саудитска Арабия, Катар, Иран, Северен Ирак (гр. Ербил), Алжир, Тунис, Гана, Ангола, Индонезия, Тайланд, Малайзия, Пакистан, Армения, Туркменистан, Монголия, САЩ (гр. Чикаго), Унгария и Кипър.

Междувременно остава големият проблем с оценката на работата, която тези държавни чиновници вършат. Министерството на икономиката така и не ще да направи публични годишните доклади за дейността им зад граница, както и да обвърже заплащането им с изпълнението на поетите ангажименти.

 

 

Промени в Москва

Досегашният ръководител на Центъра на промишлеността на България в Москва Илиян Цонев ще бъде сменен, научи в.”БАНКЕРЪ” от два независими един от други източници. Заповедта за освобождаването му е била подписана от икономическия министър Драгомир Стойнев и одобрена от премиера Пламен Орешарски още миналия месец. Самият Цонев обаче е в отпуск по болест и затова все още рокадата не е станала факт.

Цонев е бивш кмет на гр. Бяла. От април 2009-а до януари 2013-а той бе ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси в руската столица, а от февруари миналата година зае и длъжността директор на промишления ни център. По негово време се случи един изключително неприятен инцидент, след като маскирани и въоръжени крадци нахлуха през нощта в административната сграда, обезвредиха охраната и отмъкнаха немалко пари от служебната каса. Извършителите така и не бяха открити.

Управлението на Илиян Цонев може да се определи като доста противоречиво – една част от бизнеса ни в Москва го подкрепяше, но друга скрито роптаеше срещу него. По наша информация сега отговорната позиция ще бъде поверена на Пламен Димитров, който има опит като ръководител на службата ни за търговско-икономическите въпроси в Лондон при правителството на тройната коалиция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст