„Фич“: Стабилните публични финанси на България отслабват

Фич

Предложената актуализация на бюджета на България подчертава как масовото теглене от банките през лятото, забавянето на икономиката и преразходите на правителството отслабват публичните финанси на страната. Това се казва в анализ на "Фич" (Fitch Ratings), цитиран от агенция "Ройтерс".

"Ниският дълг и сдържания дефицит осигуряват на страната значителен фискален буфер. Публичните финанси, като един от силните фактори за рейтинга на страната остават в добро състояние, но техният капацитет да противодействат на слабостите ще намалява", предупреждават от "Фич".

От агенцията припомнят, че в навечерието на парламентарните избори служебният кабинет одобри актуализация на бюджета за 2014 г., в която е заложен фискален дефицит от 4% от БВП, но уточняват, че новият парламент ще трябва да гласува поправките.

"Фич" отбелязва, че ревизираният дефицит е повече от два пъти по-голям от предишната цел от 1.8% и допълва, че за да финансира този дефицит, България ще трябва да продаде допълнителен дълг за 4.5 млрд. лева. От тях страната ни ще трябва да осигури и ликвидност за банките и да отпусне средства на Фонда за гарантиране на влоговете, които да бъдат използвани при необходимост за изплащане на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ), която от юни насам се намира под специален надзор от юни.

"Aктуализацията свидетелства за това как по-бавният растеж, големите разходи през деветте месеца на 2014-а и разходите, свързани с банката, ще натежат на българските публични финанси, които са ключов показател за устойчивостта на кредитния рейтинг. Министерството на финансите ревизира прогнозата си икономическия растеж през тази година до 1.5% от 1.8%", се казва още в анализа.

Според "Фич" следващото българско правителство няма да има избор, освен да приеме актуализацията, като се имат предвид по-слабите от очакваното досега фискални резултати за 2014-а година и необходимостта бюджета за 2015-а да се приеме относително бързо.

Нарастването на дълга ще увеличи брутният държавен дълг до 28% от БВП и ще бъде доста на над прогнозите на "Фич", според които до 2017-2018 г. делът на дълга трябва да се колебае около 23% от БВП.
Агенцията очаква резултатите от изборите да предизвикат допълнителна политическа нестабилност след като Граждани за европейско развитие на България (ГЕРБ) спечелиха около една трета от гласовете, но не успяха да си гарантират пълно мнозинство.

"Очаквахме изборите да доведат до формирането на ново коалиционно правителство, но те показват, че ще има един по-фрагментиран парламент, в който изграждането и поддържането на ефективна коалиция може да е трудно, въпреки че ГЕРБ показват готовност за поддържане фискална дисциплина и провеждане на структурни реформи".

Стабилните публични финанси и намаляващите външни дисбаланси са в противовес на умерения растеж и съмненията за практиките в управление на компаниите, както отбелязахме, когато потвърдихме рейтинга на България от "BBB -" със стабилна перспектива през юли, припомнят от "Фич".

Масовото теглене на депозити от Корпоративна банка и Първа инвестиционна банка по-рано през тази година подчертаха проблемите в корпоративното управление на компании с българска собственост, отбелязва агенцията. Последните становища на Европейския банков орган и Европейската комисия, че ще разследват дали вложителите са третирани правилно и дали схемата за гарантиране на депозитите в България отговаря на стандартите на Европейския съюз, отново подчертават този проблем.

Следващият планиран преглед на рейтинга на България е на 19 декември, а агенцията подчертава, че в него ще вземем предвид как новото правителството планира да работи срещу влошаването на публичните финанси и забавянето на растежа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст