В очакване на финалната фаза на консултациите, които ГЕРБ води за новото правителство, ситуацията започва да се избистря. По всяка вероятност Бойко Борисов ще оглави кабинет с подкрепата на Патриотите и Реформаторите (с общо 126 народни представители). Социалистите ще са в опозиция, въпреки че лидерът им Михаил Миков остави открехната вратата за евентуални отстъпки от страна на левицата. А ДПС май отново ще дърпа конците зад кадър.
Най-подготвени за срещата с ГЕРБ през седмицата се оказаха представителите на Патриотичния фронт. “Включихме се в преговорите, защото са важни. Затова отидохме ние с г-н Красимир Каракачанов, а не да пращаме пощенски гълъби. Видяхме и че Цецка Цачева, Румяна Бъчварова и Менда Стоянова фактически правят политиката на ГЕРБ. Добронамерени сме и ще участваме във всички преговори, на които ни поканят”, каза пред “Нова телевизия” на 17 октомври лидерът на НФСБ Валери Симеонов. По този начин обаче той индиректно даде да се разбере, че с изпращането на “Б” отборите на разговори за бъдещата изпълнителна власт те се неглижират неоснователно от останалите парламентарно представени формации.
Според Симеонов най-важното днес е да има ясно разписана програма за кабинета, около която да се обединят всички партии в 43-ото Народно събрание. По думите му евентуалното коалиционно споразумение е “отделна тема и няма никакво значение кои са човечетата, които ще изпълняват една управленска програма, по която да върви България не за четири, а за следващите 44 години”. Така или иначе, в четвъртък 16 октомври, след близо четиричасови консултации в парламента, Румяна Бъчварова обяви Патриотичния фронт за пръв сигурен съюзник на ГЕРБ.
Както и на предишните разговори с БСП, ДПС и Реформаторския блок, с патриотите са обсъждани 18-те програмни приоритета на ГЕРБ. Разминаване има по четири от тях, три от които са по ключови теми като данъчната и финансовата политика, пенсионната система и здравеопазването – области, в които са необходими тежки реформи и широко съгласие. Очаквано, Симеонов и Каракачанов са изключили категорично партньорство с ДПС – “не заради неговите избиратели, а заради порочния модел на управление на ДПС, което се е превърнало в една корпорация, която се възползва от своите властови позиции”, уточни Бъчварова. Стана ясно също така, че НФСБ и ВМРО признават правото на най-голямата политическа сила да излъчи свой кандидат за премиер и председател на Народното събрание, но запазват резервите си към партията на Корман Исмаилов “Свобода и достойнство”, която е член на Реформаторския блок и чийто председател и единствен депутат също изрази “особено мнение” към коалиране с патриотите. Проблем, който тепърва предстои да бъде изчистен в евентуалния бъдещ управленски формат.
Факт е, че преговорите с Реформаторския блок се провалиха на 15 октомври. Същата вечер обаче Борисов даде втори шанс на блока в профила си във Фейсбук. “Капката оптимизъм, която все още имам, е, че г-н Москов многократно повтори, че са готови на всичко, за да гарантират, че са единен политически субект, и да продължат преговорите. Аз съм диалогичен човек и въпреки тенденциозните обиди от реформаторите и сателитните им медии съм готов да продължа и да изпратя преговорен екип отново, ако те съумеят да се организират, започнат да говорят за реално управление и спрат следизборната си пропаганда. Изборите свършиха, хората очакват управление, очакват да видят кои са хората, които ще водят държавата напред, а не голи теории”, написа Борисов, очевидно визирайки противоречивите изказвания на лидера на ДСБ Радан Кънев и неговия партиен заместник Москов. Той уточни и заради кого ДПС не е приемлива партия за подкрепа на ГЕРБ. Но дали наистина е така? И верни ли са твърденията, според които доверени лица на Бойко Борисов и Ахмед Доган вече са постигнали съгласие по основните противоречия помежду им? Говори се, че Делян Пеевски е низвергнат от доскорошния си покровител и че му е поставено условие до разрешаване на казуса с КТБ да напусне страната. А ГЕРБ от своя страна ще забави решението за банката, докато фалитът й се окаже неизбежен.
В политическите среди се разпространява и версията, че Пеевски е закупил имот в Абу Даби, откъдето все пак ще управлява бизнеса на фирми, свързани с ДПС, както и негови и на майка му Ирена Кръстева. В замяна кадрите на ДПС в държавната администрация нямало да бъдат засегнати от очакваната чистка след клетвата на следващия кабинет.
И още: атаките срещу прокуратурата щели да спрат, като Борисов изрази подкрепата си към обвинител номер едно Сотир Цацаров и неговия заместник Борислав Сарафов. “Доган и Борисов са се разбрали съдбата на Цветан Василев да се остави в ръцете на прокуратурата, която е поела съответни ангажименти към ДПС с посредничеството на Делян Пеевски”, категорични са авторите на въпросната хипотеза. Според тях, по настояване на лидера на ГЕРБ Доган е склонил да свали подкрепата на ДПС (чрез Пеевски) за партията ББЦ на Николай Бареков. Двете страни са се разбрали и да се консултират за важни постове в държавата.
Любопитен момент в случая е, че служебният кабинет предложи на 15 октомври на президента Росен Плевнелиев за посланик на България в Катар да бъде назначен един от любимците на Доган – доскорошният евродепутат Метин Казак, който е брат близнак на народния представител от ДПС Четин Казак.
Някои анализатори ни убеждаваха, че ако реформаторите продължат с неправолинейното си поведение, не е изключен вариантът Борисов да покани в следващата конфигурация на властта АБВ на Георги Първанов, като евентуалната коалиция ГЕРБ:ПФ: ББЦ: АБВ би имала 128 от общо 240 народни представители. Попитан дали наистина АБВ държи ключа към новия кабинет, заместник-председателят на азбукарите Румен Петков бе лаконичен: “Държим ключа от мазето, разговорите тепърва предстоят.” А и предположенията, че ББЦ може да участва в управлението, отпаднаха, след като в петък следобед разговорите на техните представители с ГЕРБ бяха прекратени.
“Не получихме достатъчно уверения, че екипът на ББЦ има готовност да постави обща политическа позиция на своята партия”, отбеляза Румяна Бъчварова след края на срещата, продължила около два часа. Менда Стоянова пък сподели, че “България без цензура” хем имали диаметрално различна програма, хем били склонни да отстъпят от заложеното в нея. “Преустановихме дебата, като стигнахме до четвърта точка – подчерта тя. – От ББЦ се опитаха да подкрепят нашите виждания и приоритети, но такова разминаване за нас не може да бъде легитимирано от членовете на партията и хората, гласували за нея.” От своя страна Цецка Цачева уточни, че втора среща с “България без цензура” няма да има. Така рухна митът, че ГЕРБ на всяка цена ще търси широка политическа подкрепа. Очевидно е, че условията на най-голямата партия са различни според събеседника. Това пролича и когато бившият отцепник от формацията на Борисов Светлин Танчев присъства на консултациите, но не се оказа проблем и “провокация”, за разлика от 15 октомври, когато Реформаторският блок изпрати Трайчо Трайков.
Всъщност за какви публични консултации изобщо може да говорим, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов първо обяви, че те ще са пред камерите и микрофоните на журналистите, но в крайна сметка Цачева не пожела да удовлетвори желанието на лидера на “Атака” Волен Сидеров и медиите да присъстват на срещата им?
Каквото и да се случи през следващите дни, се очертава тенденцията ДПС да дърпа конците и на следващата изпълнителна власт. Освен ако не стане чудо и Борисов изпусне мандата.