И това доживяхме! Новата изпълнителна власт официално ще бъде скрепена в съюз между две парламентарни сили или дори от само от една. Ще ни управляват или ГЕРБ заедно реформаторите, или само ГЕРБ. Затова пък поне през първата си година новият кабинет ще бъде подкрепян по важни за държавата ни въпроси от сериозно парламентарно мнозинство. Така, както вероятно и ще бъде избран.
Защото извън “Атака” всички останали формации в Народното събрание обявиха, че ще подкрепят инициативи, свързани със стабилизацията на страната ни. Всички твърдят, че нови извънредни избори сега и веднага биха се отразили зле на България. Но никой не казва, че от тях биха пострадали малките парламентарни сили (АБВ, ББЦ и “Атака”). И затова бъдещият премиер ще може да разчита на подкрепа от тези формации в моментите, когато няма достатъчно гласове, за да прокара отделни политики на правителството. Да не забравяме, че игрите с парламентарния кворум са приоритет на големите партии.
Как се стигна дотук?
Във вторник, ден след официалния старт на 43-ото Народно събрание, председателят Цецка Цачева любезно посрещна на метри преди кабинета си лидерите на останалите парламентарни групи, без Волен Сидеров. Мъжете удобно се настаниха, жените останаха прави. След близо два часа преговори Борисов обяви, че единственият възможен вариант за кабинет е коалицията между ГЕРБ и РБ. Участници в срещата обясниха пред “БАНКЕРЪ”, че Кунева, която представляваше блока, тъй като по думите й била дежурна за седмицата, също приела формулата. Само час по-късно обаче съпредседателят на РБ Радан Кънев изненада всички наблюдатели, като поиска троен управленски съюз, заедно с Патриотичния фронт (НФСБ, ВМРО). Това според депутати от блока силно притеснило част от колегите им, тъй като някои от исканията на ВМРО и НФСБ са в противоречие с принципите на Европейската народна партия (EНП), която пък наскоро заяви, че ще приеме партията на Меглена Кунева ДБГ в редиците си.
Кои са били упреците към Кънев, свързани с евентуален съюз с патриотите?
1. Не е възможно да бъде прието искането на Валери Симеонов (НФСБ) да се възстановят ракетните бази “земя-земя” по границата с Турция с обхват поне до Истанбул, при положение че ние сме страна член на ЕС и НАТО.
2. Предложението на националиста за връщане на задължителната казарма било неприемливо за всички останали парламентарни сили.
3. Валери Симеонов иска задължителен изпит по български език за всички деца в първи клас и ако не го издържат, да отидат на бързи курсове за сметка на своите родители. В случай че те нямат пари, предложението на НФСБ е децата да полагат общественополезен труд.
4. Нито една от останалите формации, представени на срещата на лидерите, не била съгласна помощи да се изплащат до трето дете, а за останалите да се намалява облагаемият доход по някаква сума от годишната данъчна декларация на родителите. Притесненията в случая са, че: ако това стане, в България може да възникне истинско етническо напрежение.
Въпреки това обаче във вторник след обяд депутатът от РБ Вили Лилков обяви по телевизия NEWS 7, че блокът е поискал двустранна среща с патриотите, тъй като досега преговаряли с тях единствено чрез ГЕРБ. “Ние сме готови на компромиси, но не на компрометиращи такива”, заяви още Лилков. И поясни, че в следващите дни ще има насищане от събития и разговори, които събират и не разделят.
Форматът е избистрен след среща с Жозеф Дол
Формулата на новата изпълнителна власт се поизбистри в сряда, когато председателят на ЕНП Жозеф Дол знаково се срещна в сградата на Народното събрание с лидерите на ГЕРБ, РБ, БСП, ДПС и АБВ, като на всички срещи присъства и Борисов. Разбираемо “Атака”, ББЦ и ПФ не разговаряха с него. Резултатът не закъсня, високият гост от Брюксел препоръча правителство “център – десница”, обяви, че ЕНП и той като председател не подкрепя Патриотичния фронт да участва във властта.
А Бойко Борисов преведе посланието: “Ще предложа отново коалиция на малцинството с РБ. Ако те отново отхвърлят този вариант, ще предложа кабинет на ГЕРБ. Ако бъде подкрепен, добре, ако не – отиваме на избори”.
Избори обаче, поне засега, не се задават. Защото ГЕРБ ще има подкрепата на ДПС поне за 300 дни напред, както обеща Лютви Местан, а общият брой на депутатите от двете партии е 122 (84 – ГЕРБ, 38 – ДПС). Едва ли е случайно и твърдението на Местан, че Дол е голям демократ и партията му има готовност да подкрепи кабинет, предложен само от ГЕРБ, но “важен е европейският профил”.
От случилото се излезе, че дами канят, а Брюксел решава. Въпросът е в друго – че само с една няколкочасова визита в София Дол обезсмисли всички усилия на ГЕРБ да състави стабилно правителство, което да изкара своя мандат. Въпреки уточнението на госта, че не е бил в България, за да каже кой да бъде министър и кой премиер.