За добро или за лошо, Любослав Пенев остава селекционер на българския национален отбор по футбол. За добро – защото Ел Голеадор на този етап май е единственият треньор, който може да сложи ред в разпасаната команда от псевдозвезди, носещи националната фланелка. При това без да се поддава на натиска, системно оказван му от някои по-влиятелни членове на Изпълкома на БФС. За лошо – тъй като, ако “трикольорите” продължават в същия дух, в случая със същото бездушие, отново ще гледаме поредния голям шампионат (Евро 2016) по телевизията. Стара максима е, че “рибата се вмирисва откъм главата”, но в случая с безнадеждно слабото представяне на “трикольорите” в евроквалификациите намирисват и главата, и тялото, и опашката на българските футболни “шарани”.
На първо място,
най-голямата
вина носят управляващите фактори
в Българския футболен съюз – част от “четвъртите в света” и клубните босове. Заседанието на изпълкома, на което уж трябваше да бъде обсъдено състоянието на националния отбор и работата на Любослав Пенев, отново се превърна във фарс и отбиване на номера. Важни за бъдещето на българския футбол решения бяха претупани за по-малко от час, а Пенев дори не бе поканен, за да прочете доклада си за представянето на тима срещу Азербайджан, Хърватия и Норвегия. Президентът на БФС Борислав Михайлов в типичен стил избяга от отговорност с мотива, че каквото зависело от него, той го осигурил. Несменяемият президент на футболната централа обаче осигури само напрежение в българския лагер с непремереното си изказване, че синът му Николай Михайлов е голям вратар. Цяла България видя как малкият Михайлов със само един изигран мач за турския “Мерсин” застана неподготвен на вратата в Осло и направи безумна грешка, с която подари първото попадение на скандинавците. След двубоя всички критики за избора на Михайлов вместо Владислав Стоянов се посипаха върху главата на Пенев, а мнозина логично заподозряха за натиск отгоре и мениджърски интереси.
Другата огромна вина на ръководителя на футболния съюз е, че не взе твърда позиция около дебатите за евентуалната смяна на Пенев и на практика си избра ролята на ням свидетел в разделянето на изпълкома на идейно враждуващи лагери. От една страна, са собственикът на “Лудогорец” Кирил Домусчиев, босът на “Славия” Венцеслав Стефанов и Емил Костадинов, които публично разкритикуваха решенията на Пенев. Не може да се отрече, че в думите им има голяма доза логика. Прав е Домусчиев да попита защо от отбора му, който се представя чудесно на най-високо ниво в Шампионската лига, са викани шестима играчи, от които играят само двама, а останалите четирима тренират за здраве? Прав е и Стефанов да зададе въпроса: защо след като се говореше за подмладяване на тима, повече от половината му титуляри са преминали 30-те години? “Екзекуторът на “петлите” пък конкретизира, че не разбира защо не играят млади футболисти като Неделев, Славчев и Чочев, които имат бъдеще в отбора. Оказа се, че на всички тези въпроси следва да отговори… отговорникът за националния тим Йордан Лечков, който дълбокомъдрено заключи, че играем зле, тъй като водещите ни футболисти не били в добра форма.
Междувременно Пенев получи безрезервна подкрепа от собственика на “Литекс” Гриша Ганчев, президента на “Локомотив” (София) Николай Гигов и “футболния вълк-единак” Наско Сираков. Не е тайна, че Ганчев е в добри отношения с треньора от времето, когато Пенев водеше “Литекс”. Но при следващ провал и той ще е в правото си да попита защо в полезрението на селекционера не попадат талантливи и вече доказали се на ниво “А” група момчета като Антон Недялков, Пламен Гълъбов, Кристиан Малинов, а утвърдените Илия Миланов и Страхил Попов почти не помирисват терен в национала. Легендата на “Левски” пък изрази подкрепа за Пенев, но отбеляза, че представянето на отбора не е положително, тъй като всички са очаквали по-голям точков актив от досегашните двубои. Думите на Сираков – че не е нормално сега да се търси нов треньор, навеждат на мисълта, че и той може да снеме доверието си от селекционера при още един негативен резултат.
Така че бъдещето на Любослав Пенев в националния изцяло зависи от следващия ни домакински двубой срещу Малта. Треньорът
спечели важна победа над началниците си
като не допусна да му бъде назначен надзорник, нито позволи да бъде сменен помощникът му Ради Здравков. Трудното обаче тепърва предстои. На Пенев ще му се наложи да преследва програмата максимум, която е трето място в групата, а в същото време е крайно необходимо да влее свежа кръв в отбора, като наложи поне двама-трима младоци в титулярния състав. Пенев е принципен, съвестен и авторитетен треньор, с други думи – професионалист до мозъка на костите си, но когато става дума за подмладяването на отбора, проявява необяснимо твърдоглавие, което накрая може да му изиграе лоша шега. Наставникът донякъде е отчел грешките си в селекцията, след като повика Неделев и Чочев за мача с Малта, но защо му е 33-годишният Гъргоров, който отказа последната повиквателна уж заради контузия, а дни по-късно игра за китайския “Шъдзяджуан”? Много любопитно ще е да видим какъв избор ще направи той от играчите в “А” група – дали ще заложи на познатите, или ще търси изненади. Пенев доста ще трябва да поработи и върху тактиката, защото ясно се видя, че в играта на отбора липсват градивни идеи в атакуващ план. Топката се подава десетки пъти около наказателното поле на съперника, докато я загубим, или се рита безцелно към самотния централен нападател. Единадесеторката ни очевидно не може да се пренастройва спрямо постройката на противника си и за дълги периоди оставя “оголени” зони от терена, от които идват опасностите и головете в нашата врата. Но най-важната цел за селекционера на този етап е да върне хъса и борбеността, с които националите ни играха в предишните квалификации и така си възвърнаха доверието на публиката.
На опашката са футболистите. Лотар Матеус много точно отбеляза, че преди 20 години, когато България биеше Германия, играчите ни бяха утвърдени имена в Европа и играеха в реномирани клубове като “Барселона”, “Валенсия”, “Щутгарт”, “Хамбургер” и “Спортинг” (Лисабон). А сегашните са си действително анонимници. Но когато във футбола липсва класа, компенсираш с борбеност, физика, движение и преса на противника по целия терен. Нашите национали дори и това не се опитват да правят. Лидерите на отбора са тотална “черна дупка”. Капитанът Ивелин Попов, който трябва да поведе съотборниците си, е силен само в интервютата, а на терена “се крие”,
не поема отговорност
да даде
извеждащ пас
или да стреля към вратата, липсват пробивите му, подава само назад, и то на късо разстояние. “Оня с лентата два мача не го видях да се затича. В клуба си знае, че ще си вземе милионите, а тук не се напъва, ако може по-леко да мине”, каза за Попов треньорската легенда Аспарух Никодимов. На подобно дередже е и Станислав Манолев, който “изяждаше терена” и сам реши няколко мача на националите, докато търкаше пейката в “ПСВ Айндховен”, но откакто премина в “Динамо” (Москва), е неузнаваемо слаб. Георги Миланов играе на ниво в ЦСКА (Москва), но у нас също се губи. Ако въпросните играчи страдат от някакъв “руски синдром” или са преситени от футбол, да се отказват, има кой да ги замести. Далеч от най-добрата си форма са и Николай Михайлов, Николай Бодуров и Александър Тонев, които с нищо не доказаха, че заслужават титулярната фланелка. Така че ротациите в състава са наложителни и те трябва да бъдат направени още в следващия двубой срещу Малта. Времето за извинения и оправдания изтече.