Бъдещето на ядрената енергетика излиза на пазара

Йордан Йорданов

Накъде върви ядрената енергетика, може ли страната ни да се завърне сред лидерите в елитния клуб на страните експлоатиращи атомни реактори , при това на цена далеч от милиарди евро и в същото време да реши проблемите си с отработилото ядрено гориво от АЕЦ Козлодуй? Отговорите на всички тези въпроси дава новата книга Бъдещето на ядрената енергетика, която от следващата седмица излиза на пазара. Основната тема в нея са малките модулни реактори – основани на технологии, използвани отдавна във военната сфера, но сега вече готови за масово използване в икономиката. Те са по-сигурни от най-съвременните големи атомни централи, в инвестиционните възможности са както на малки страни, така и на частни инвеститори.

Автори на книгата са Йордан Йорданов – един от най-изтъкнатите атомни специалисти в България, пръв изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй, участващ като експерт в групата на съветниците към Генералния директор на Международната агенция по атомна енергетика и Йордан Янков , написал редица книги и статии в областта на политиката, социологията и икономиката.

Като редовен читател на вестник БАНКЕРЪ Йордан Йорданов представи книгата си първо пред нашата аудитория, като в края на месеца тя ще бъде презентирана и в София, а след това и в Козлодуй.

 

Г-н Йорданов, как стигнахте до идеята да напишете подобна книга?

Българското общество трябва да знае, че това е бъдещето на атомната енергетика – малките модулни реактори. Единствено нашата страна не участва в групата към международната агенция по атомна енергия, която се занимава специално с темата Малки модулни реактори . Трябва да ви кажа, че Румъния вече е определила площадка за разполагането на подобни мощности, в Чехия има 13 частни предприятия, които влизат в този бизнес съвместно с руски производители, Унгария работи по тази тема, американците и китайците също имат свои разработки. Аз също съм намерил подходяща площадка за малък модулен реактор у нас, срещах се с американските фирми производители, но засега не срещам особено голяма подкрепа по този въпрос у нас, което пролича и покрай издаването на книгата.

Какво имате предвид?

Първо се опитахме да издадем Бъдещето на ядрената енергетика чрез сдружение Български атомен форум – (Булатом ) начело на който е Богомил Манчев . Но се оказа, че Булатом е станала твърде корпоративна организация, нищо че е неправителствена и трябва да приема и насърчава всички идеи в бранша. Получих официално писмо, че ще издадат книгата в тяхно издателство, но при условие, че имат почти пълни права за продажбата и разпространението й.

След това търсих съдействието и на българската Агенция за ядрено регулиране, както и на министерството на икономиката и енергетиката, докато то бе оглавявано от Драгомир Стойнев. Но също ударих на камък. Затова аз реших да издам книгата с лични средства, заедно с моя приятел Йордан Янков. Отпечатана е от търновското издателство Абагар и от следващата седмица е на пазара.

Вие как всъщност се запалихте по малките модулни реактори ?

Аз съм единственият българин завършил в Москва специалността Атомни централи и установки, която по принцип бе забранена за чужденци. С преподаватели от Курчатовския институт изучавахме точно тези реактори – космически, за подводници, изобщо за военно приложение. Бях забравил тази тема за известно време докато работех в АЕЦ Козлодуй. Искрено съжалявам за това и смятам, че закъсняхме с популяризирането на този тип в реактори в България.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст