Апетитът на инвеститорите към облигациите постепенно намалява и причините за това са съвсем прозаични. От една страна, фирмите в момента нямат такива атрактивни перспективи за развитие, които са мотив за финансиране по този начин. От друга – забавата или спирането на плащанията по издадените вече емисии от дългови книжа кара хората с парите да са по-внимателни и по-стриктни при управлението на вземанията си. А през това време списъкът с дружествата, които не успяват да изплащат навреме облигационните си заеми, се допълва с нови имена.
Главоболията за инвеститорите се множат, но по-лошото е, че в кръга на неизрядните попадат фирми от най-различни отрасли. Само за ноември и декември вече пет дружества с проблеми получиха или очакват разрешение за промяна в условията по своите облигационни емисии.
Освен фондове, работещи с недвижими имоти и производствени компании,
трудности изпитват и някои високотехнологични фирми
Само пет месеца след издаването на облигационната си емисия и въпреки повечето приходи и печалби през тази година "Ризърв кепитал" АДСИЦ не успява да изплаща облигационния си заем, който взе през юни тази година. Първата за фирмата емисия дългови книжа (с ISIN код BG2100018139) е в размер на 2.5 млн. евро. Дружеството със специална инвестиционна цел, което е специализирано в покупко-продажба на различен тип вземания, е обещало да върне дълга си (при годишен лихвен процент от 8%) до декември 2016 г., когато ще изплати еднократно и главницата. Дружеството е с капитал от 650 000 акции, а 49.9692% от тях са собственост на "ТЦ Имоти" ЕООД, свързано с банката на Цветан Василев. Чрез него банкерът е контролирал част от своята бизнес империя. Облигационерите на "Ризърв кепитал" ще обсъждат на 16 декември удължаване на срока за изплащане на облигационния заем до декември 2020-а – с още седем години. Първоначално кредиторите очакваха да си получат парите до декември 2016-а. Притежателите на такива дългови книжа са се съгласили да изменят и годишната лихва, която пада двойно – до 4% на година, и ще се плаща на всеки шест месеца.
"Ризърв кепитал" вече може да се възползва от тази „облага“, тъй като успя да се разплати с облигационерите си на 5 декември, както се изисква според писмените материали за общото събрание. Дружеството е погасило напълно задължението си по лихвено плащане към тази дата в размер на 100 хил. евро.
"Интеркапитал Пропърти Дивелопмънт" АДСИЦ
също пропусна лихвено и амортизационно плащане по емисията си от корпоративни облигации с ISIN код BG2100019079. Лихвеният процент по тези книжа е 7% годишно. Общият размер на амортизационното плащане е 62 500 евро, или по 12.5 евро на облигация и лихва от 54 034 евро. Задължението на дружеството, което инвестира във ваканционни имоти, може да се разплати в 30-дневен срок, без да предизвика санкция от кредиторите си, в това число и искане за предсрочно връщане на парите.
След 14 ноември лихва се начислява върху непогасената част от главницата, или върху 3 млн. евро. Още едно дружество със специална инвестиционна цел, но работещо предимно с търговски имоти –
"И Ар Джи капитал- 3"
което е част от групата около "Българо-американска кредитна банка" АД, удължава с три години срока за връщане на облигационния си заем – до февруари 2018-а. С него фондът си осигури 6.8 млн. евро при 10.50% лихва годишно. Той е използвал средствата за пълното погасяване на всички задължения към облигационерите от първата емисия от обезпечени корпоративни облигации, издадени от "И Ар Джи Капитал-3", и за текущи нужди на дружеството.
Заедно с това то си е осигурило и намаление и по обезпечението по втората емисия. Според мениджмънта това ще позволи по-добра реализация на имотите на фонда в Бургас и Варна и така ще се осигурят повече приходи. Това пък удовлетворява и облигационерите. Най-новото сред нередовните платци е софийското дружество "Специализирани логистични системи" АД, което не успя да извърши поредното плащане на лихви и главници по корпоративните облигации с ISIN код BG 210000410 през ноември. Това пък принуди притежателите на такива книжа да се съберат, за да обсъдят промяна на условията по първата за дружеството емисия, която е в размер на 2 млн. евро. То обеща да върне парите при фиксиран лихвен процент от 7.5% годишно, с плащания през шест месеца. Главницата ще се плаща на две равни вноски заедно с последните две лихвени плащания, в това число и на падежа на 4 май през 2015-а. Основен облигационер в дружеството е ПОК "Бъдеще" АД. В акционерната му структура са фирми, които са имали отношение с "Еврохолд България" АД. А това е валидно и за "Специализирани логистични системи" АД. Ваньо Иванов – председател на съвета на директорите, и Илиян Динев (изпълнителен директор) контролират дружеството. Първият притежава 17%, а вторият – 83% от книжата с право на глас.
Акумулираните от първичното частно предлагане средства са използвани за основната дейност на компанията (според информацията от проспекта й). "Специализирани логистични системи" като дружество от холдингов тип контролира дъщерни фирми от телекомуникационния и ИТ сектор. Парите от заема са предоставени като лихвоносни кредити. Проектите на групата са насочени към разработване, производство и последващо обслужване на системи за мониторинг, управление и охрана на автопаркове (т.нар. джипиес услуги), както и разработване на софтуер.
Забавянето при събирането на парите от дъщерните фирми, естествено, се отразява и върху ликвидността на "Специализирани логистични системи". Кредиторите се съобразиха с това обстоятелство и удовлетвориха искането за удължаване на срока за погасяване на дълга, като добавиха още 48 месеца, а падежът вече е през май 2019-а. Фиксираният лихвен процент също е намален на 6% на годишна база.
Услугите на компанията са пряко свързани с автомобилния сектор, който е между най-пострадалите от глобалната икономическа криза. Като следствие от рязкото свиване на инвестициите в този бранш продажбите на GPS устройства и на съпътстващия ги логистичен софтуер са спаднали силно. А тези фактори пък пораждат несигурност в ритмичното генериране на приходи от дъщерните дружества, съответно и изплащане на облигационния заем от компанията майка. Друго дружество –
"ВЕИ проджект" АД Цапарево
очаква решението на облигационерите си. Във връзка с настъпил падеж на лихвено плащане в размер на 42 616 евро на 2 декември по емисия облигации с ISIN код BG2100021117 дружеството все още не е платило дължимите суми. Това може да стане в 30-дневен срок, уточняват от фирмата, която извършва консултантска дейност и производство на енергия от възстановяеми енергийни източници.
Ако дружеството не успее да изплати задължението си, облигационерите ще се съберат, за да решат съдбата му. За втори път вече (както през декември 2013-а) "ВЕИ проджект" не успява да плати в срок, но се поправя в следващите 30 дни, както е уговорено в проспекта на дружеството.
Емисията е в размер на 1 млн. евро. Тя е разпределена в 20 облигации, всяка с номинална стойност по 50 хил. евро. Погасяването на първата по ред емисия става по годишен лихвен процент 8.5% и трябва да приключи до декември 2016 г., когато дружеството еднократно ще върне и главницата. Облигационното задължение е обезпечено с имотите във ваканционен комплекс "Марина Кейп", придобити със средствата от облигационната емисия.
Данните от последния финансов отчет към края на септември показват положителен финансов резултат от 54 хил. лв., но и задължения за 2.26 млн. лева.
Дружеството е създадено с цел подготовка на проект за изграждане на енергиен парк за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници. Към момента то е изградило фотоволтаична централа с инсталирана мощност 64.26 кW в землището на с. Цапарево, община Струмяни, област Благоевград.