Силни слова изрече премиерът Бойко Борисов преди дни. Буквално рисуваше пред министри сините газови коридори от Изток на Запад и от Север на Юг, които се събират в газов хъб край Варна. Сигурно е било истинско удоволствие да го слушаш как страната ще се нареди сред най-големите играчи в газово-петролния бизнес, като разработим находищата в Черно море. За съжаление опиянението свърши и дойде ред на отрезвяването – разочарованията се заредиха едно сред друго.
Първо очакваното рамо от Ангела Меркел така и не бе дадено. Тя, изглежда, е забравила за целувките и прегръдките с нашия министър-председател и вместо да ни помогне за хъба, витиевато обеща да изпрати у нас експерти, които да ни съветват за реформата в енергийния и в други проблемни сектори. Само че ние не сме толкова прости, колкото ни мислят, и това с експертите вече сме го играли. От Световната банка и от Европейската комисия ни съветваха по енергийните въпроси още по времето на служебния кабинет на Марин Райков. Доклад даже ни направиха с една камара препоръки. Едва ли германските специалисти ще открият нещо по-различно от тях, така че ще е по-добре г-жа Меркел да си спести разходите за тяхното командироване, а на нас драмите около тяхното присъствие.
Усетил, че нещата с хъба не вървят на добре, преди срещата на лидерите от Европейската народна партия в Брюксел Борисов промени курса. „Газовият хъб може да се направи и по плана „Юнкер“ като първа стъпка за Общ европейски енергиен съюз, раздвижване на борсата и всичко останало", отбеляза той. Имало възможност да се направи заедно с Германия, с Франция, с румънския президент също имало много големи възможности…То сигурно и с албанците може, ама с Путин явно не може. Защото и той се запъна, че хъб ще има само на границата между Турция и Гърция.
Тъкмо успяхме да преглътнем разочарованието с хъба и ето ти на нов удар. Френската компания Total обяви, че ще отложи търсенето на нефт и газ в българската част на Черно море минимум с половин година – до началото на 2016-а, заради спада на цената на петрола на световните пазари. Компанията решила да отмени конкурса за предоставяне на сондажни услуги в блок "Хан Аспарух" край Варна след съгласуване с партньорите по проекта OMV и Repsol. Вярно, конкурсите ще се състоят през първото тримесечие на 2015-а, а сондирането ще започне през първото тримесечие на 2016-а, казал експертът, отговарящ за договорите в Total Арно Жауан, само че пак слагат прът в колелата на енергийния ни прогрес.
Лъч надежда все пак дойде от НАСА. Американците съобщиха, че марсоходът "Кюриосити" засякъл метан (тоест природен газ) на червената планета. "Това бе кратък изблик на метан, чието количество се увеличи десетократно, а след това се разнесе. Което показва, че има някакъв източник от биологичен или небиологичен произход", твърдят специалистите от космическата агенция. Ето защо сега би било добре там да се наредим на опашка за разработването на ново находище. Ще разчитаме на подкрепа на САЩ и най-вече на Джон Маккейн по въпроса. Нали е наш човек – магистрала прокара между Съединените щати и България.
Колкото до руснаците, те съвсем ни отрязаха квитанцията. Ето, министърът на икономиката Божидар Лукарски каза в Белград как ще изпратим делегация в Москва, която да обсъди спирането на проекта „Южен поток". Но малко по-късно от кабинета на руския енергиен министър Александър Новак заявиха, че такава среща не е съгласувана. И за да замажем конфуза, се стигна до телефонен разговор за "Южен поток" между същия Новак и нашия енергиен министър Теменужка Петкова. Не че след разговора нещо около съдбата на проекта се промени или изясни.
Както е тръгнало, току-виж се оказал прав Румен Овчаров – от енергиен център на Балканите ще станем център на кръгово движение, през който никой не минава.