Гърция самостоятелно ще отговаря за решаването на всеки проблем, който възникне в някоя от банките през тази година и няма да може да разчита на помощ от общоевропейския фонд за преструктуриране. Това заяви ръководителят на германския финансов регулатор Елке Кьониг, която ще оглави борда на механизма за преструктуриране на банки в ЕС.
"До 31 декември 2015 г. е отговорен гръцкият национален оздравителен орган", коментира още Кьониг на брифинг пред журналисти.
От началото на 2016-а влиза в сила Единния механизъм за оздравяване и преструктуриране на банки, който допълва вече създадения Единен надзорен механизъм и Директивата за банковото възстановяване и преструктуриране като въвежда правила за управление и финансиране на процесите при преструктуриране на проблемна банка в държавите от банковия съюз. В следващите осем години страните ще създадат и единен фонд за преобразуване на проблемни банки в размер на 55 млрд. евро. Всички банки в държави от еврозоната ще участват в събирането на средства във фонда, като размера на вноската за всяка финансова институция ще бъде базиран на нейния рисков профил. Очаква се техническите стандарти, по които това ще се определя, да бъдат представени през юли.
Четирите най-големи гръцки банки са под директния надзор на Европейската централна банка от 4 ноември миналата година, когато влезе в сила надзорния механизъм.