Депутати от шест парламентарни групи са подкрепили и са се подписали за създаването на Временна анкетна комисия към парламента, която ще се заеме с решаването на проблемите в енергийния сектор у нас. Това каза заместник-председателят на парламентарната група на АБВ Кирил Цочев.
Той обясни, че преди да се предприемат каквито и да било стъпки, първо трябва да се направи равносметката какво е състоянието на сектора и дали той е бил управляван адекватно в изминалите години. И чак след това ще бъде направена проверка от Временната анкетна комисия, а резултатите от нея, ще бъдат обявени в пленарна зала пред всички депутати.
Цочев подчерта, че ще бъде изготвен тригодишен план със 17 мерки за справяне с кризата в сектора до 2017 година. Част от предложенията ще бъдат свързани с подобряване на балансиращия пазар, който към момента не работел добре и бил изпълнен с аномалии. Като друг проблем, който той отбеляза е това, че през нощта има голям излишък на енергия и цената за един мегаватчас излиза около 3024 лева, което по думите му е "престъпно деяние".
"Трябва дълбоко да се бръкне в правилата за търговия и балансиращият пазар, за да се стигне до енергийна борса и либерализиране на пазара и избягване на аномалиите", подчерта още депутатът от АБВ. Друг проблем, който той отчете е, че през годините България била магнит за големи енергийни проекти, но седем правителства подред са проспали възможността да бъде взето дългосрочно решение за доставката на втечнени горива и газ, както и развитието на нисковъглеродната енергия.
Той изтъкна, че през годините са били отказани или спрени няколко големи инфраструктурни проекта. И именно поради тази причина България е в ситуация, в която е енергийно зависима от своите съседки.
"Ако не се оправят нещата в енергетиката, това ще бъде енергиен не потоп, а стихия", завърши Цочев.