След близо 16- часови преговори в Минск бе постигнато споразумение за прекратяване на огъня в Донбас от полунощ (00:00 ч.) на 15 февруари. Контактната група, в която участват украински и руски специални пратеници и представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, подписа с бунтовниците сепаратисти пътна карта за постигане на мир, съобщиха президентите на Русия, Украйна, Франция и германският канцлер.
Новата договореност предвижда воюващите страни трябва да изтеглят тежкото въоръжение от фронтовата линия. "Украинският парламент трябва да приеме конституционна реформа, която да гарантира правата на хората в Източна Украйна", обясни Владимир Путин.
"Успяхме да се договорим за най-главното. Защо преговорите продължиха толкова дълго? Според мен това е свързано с факта, че за съжаление киевските власти до момента отказват пряк контакт с представителите на Донецката и Луганска народна република. Работихме в наличните условия и успяхме да се договорим за доста неща", каза руският президент.
Четиримата лидери подкрепят продължаването на преговорите между ЕС, Украйна и Русия за газовите доставки, добави той.
"Споразуменията в Минск са сериозна надежда за нормализиране на ситуацията в Украйна, заяви френският президент Франсоа Оланд. Той потвърди, че е постигната "договореност за прекратяването на огъня и политическо уреждане на конфликта".
Украинският лидер Петро Порошенко съобщи, че в рамките на 19 дни трябва да бъдат освободени всички пленници, а изтеглянето на тежката артилерия ще започне два дни след прекратяване на огъня.
Лидерите на ДНР и ЛНР също са подписали предложения документ по уреждането на ситуацията в Донбас, който предвижда освобождаването на пленниците на принципа "всички за всички" както и особен статут за двете области, който трябва да залегне в новата конституция на Украйна, която трябва да влезе в сила в края на 2015 г.