Новият Закон за МВР вече е факт – в четвъртък (12 февруари) депутатите го приеха окончателно на второ четене. Така устройственият закон за вътрешното ведомство почти възвърна облика си от времето на първото управление на ГЕРБ. С одобрените от НС промени в МВР се завръща Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), след като прекара известно време в структурата на ДАНС.
Широко обсъжданата промяна, която трябваше да реши съдбата на сегашния главен секретар на МВР Светлозар Лазаров, също беше приета, но леко коригирана. Главният секретар отново ще бъде назначаван с указ на президента по предложение на Министерския съвет. Но текстовете на закона претърпяха промени в частта им, отнасяща се лично за Лазаров. Народните представители редактираха изискването за заемането на ръководна длъжност: отпадна условието главният секретар да е изпълнявал пет години старша ръководна длъжност. Депутатите заличиха от този текст думата "старша" и остана единствено "ръководна длъжност". А сегашният главен секретар Светлозар Лазаров се вписва в това изискване и в момента.
ГЕРБ се опита в последния момент да промени ситуацията – депутатът Пламен Нунев предложи в преходните и заключителните разпоредби на закона да бъде вписан текст, според който в срок от един месец след влизане в сила на закона следва да се прекратят пълномощията на главния секретар Светлозар Лазаров, на председателя на ДАНС Владимир Писанчев и на председателя на ДАТО Цветан Китов. След това президентът Росен Плевнелиев трябваше да издаде указ за назначаването на техни заместници.
Това предложение беше посрещнато на нож от опозицията, която се обедини около схващането, че подобно предложение противоречи на правилника за работа на парламента – не е гласувано в комисия. След прекъсване на заседанието Нунев обяви, че за да не наруши добрия тон на дебата, оттегля своето предложение и така текстовете бяха приети окончателно.
Макар главният секретар Лазаров да отговаря на изискванията на новия закон, ситуацията около него си остава завързана. Премиерът Бойко Борисов неведнъж обявяваше, че не одобрява Лазаров. До деня, когато заяви, че му дава шанс да се докаже в работата си, давайки срок на МВР да разкрие серията убийства в страната. Същото Борисов заяви и за шефа на ДАНС Владимир Писанчев. Така премиерът постави в неудобна ситуация партньорите си от Реформаторския блок, които продължават да тръбят, че кормилото на сектор "Сигурност" е в ръцете на библиотекарско-сарайската върхушка.
След приемането на поправките в ЗМВР Реформаторският блок и Патриотичният фронт призоваха кабинета незабавно да освободи шефовете на ДАНС, на ДАТО и главния секретар на МВР. Лидерът на ДСБ Радан Кънев заяви, че добрият политически тон по време на дискусията около поправките в закона "в никакъв случай не трябва да служи за повод да се узакони узурпирането на МВР и на специалните служби, извършено от ДПС". Кънев допълни, че узурпацията продължава, включително и с това, че "плащаме над 3 млрд. лв. сметки заради фалита на КТБ, напълно проспан от ДАНС".
Спорът около ръководството на сектор "Сигурност" очевидно ще се разгаря, подклаждан от текущия скандал около разработката "Червеи". Породиха се съмнения за безконтролен 300-дневен достъп на звено "Технически операции" на ДАНС до базата с оперативни данни на вътрешното министерство, разрешен в нарушение на Закона за специалните разузнавателни средства от председателя на Софийския градски съд Владимира Янева. Масло в огъня наля бившият шеф на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров, който в четвъртък (12 февруари) в националния ефир обяви, че в МВР се съхранява информация, която не би следвало да бъде съхранявана. Той уточни, че става въпрос за информация, придобита със СРС. "Ако от материалите, събрани чрез прилагане на СРС, не бъдат изготвени доказателства, тези данни следва да се унищожат. В отделни подразделения, с тихото съгласие на началството от долу до горе, тези данни се пазят за бъдещо оперативно ползване. По разработката "Червеи" може някой да е ровил информация за хора, които вероятно са били подслушвани по друг повод. Няма да бъде установено къде точно е ровено, какво е изнесено и при кого точно се намира", каза Гяуров. Той в прав текст обяви, че сектор "Сигурност" е под силното въздействие на олигархията, като депутатът от ДПС Делян Пеевски и движението контролират и управляват сектора.
В крайна сметка промененият Закон за МВР предложи и някои новости – например длъжността "административен секретар" към министъра. По време на дебата Четин Казак от ДПС попита дали това не е някакъв партиен секретар, но заместник вътрешният министър Красимир Ципов го успокои, че длъжността е чисто административна. А малката победа за МВР служителите се оказа отпадането на текста за пенсионирането им по инициатива на ръководството, преди да достигнат 60-годишна възраст.