Нов пореден опит да бъде променен Общият устройствен план на община Царево прави Министерството на регионалното развитие и благоустройството. За пореден път държавата ще плати още 100 хил. лв., за да бъдат отстранени "грешките" в предишния план. Той беше дело на скандално известния архитект Калин Тихолов, който на практика беше "подготвил" за застрояване над 5000 дка в рамките на природен парк "Странджа". И предизвика истински скандал не само сред екоорганизациите у нас, но даже се наложи намесата на Европейската комисия.
Според сегашното задание на обществената поръчка проектът трябва да отговаря на изискванията на купища нормативни документи (нова Екологична оценка, в съответствие с разпоредбите на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, Закона за устройство на територията , Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие, Закона за защитените територии и съответните подзаконови актове). В обявлението, публикувано от Агенцията за обществени поръчки, изрично се подчертава, че планът трябва да бъде предоставен за обществени обсъждания и съгласуван със заинтересованите органи и с трети лица, които биха били засегнати от него. Заданието е определено като "услуги по градоустройствено планиране и паркова архитектура". Отварянето на офертите на кандидатите, които имат намерение да свършат тази работа, е определено за 5 март.
Преди година по жалба на самия арх. Тихолов (чрез фирмата му "А.С.А.") Комисията за защита на конкуренцията спря обявеният на 7 февруари 2014-а конкурс за нов план и пресече намерението на тогавашните управляващи да спрат изпълнението на стария, утвърден през 2008 година. Формалната причина, която бяха посочили експертите на комисията, беше, че заложената методика за оценка на офертите е незаконосъобразна. В условията тогава беше заложена възможност за всеки един критерий от трите подпоказателя да се получат по нула точки. Което пък дава възможност за класиране на участник, който е представил непълно техническо предложение. По закон това би трябвало да декласира неговата оферта. Както обясниха тогава хората от ведомството, те сметнали, че е незаконосъобразно да се оценяват предложения, които си противоречат на нормативните разпоредби.
Екозащитниците обаче заподозряха , че по този начин просто
се тупка топката
за да може част от проектите в плана на Тихолов да получат строителни разрешения. Нещо повече, тогавашният министър Десислава Терзиева беше осъдена да плати на Тихолов 850 лв. за направените от него разноски по делото. Тук е моментът да припомним, че авторът на скандалния план на Царево, който беше одобрен през 2008-а без екооценка, предизвика гнева на Европейската комисия и тя заплаши страната ни с наказателна процедура.
В началото на миналата година Върховният административен съд (пак по искане на на архитекта, който дори за малко да стане министър на инвестиционното проектиране в кабинета на Пламен Орешарски) взе решение да утвърди плана от 2008-а, въпреки липсата на прословутата екооценка. Серията от протести обаче принуди тогавашния регионален министър Десислава Терзиева да го спре. По-късно дойде втора заповед – за неговото изменение и изготвяне на екологична оценка. Такава заповед издаде и екоминистърът Искра Михайлова. Целта бе да се спре застрояването на парк "Странджа". По същото време обаче местният парламент в Царево излезе с официална декларация срещу тези заповеди. Мотивът на общинарите бе, че се засягали интересите на много собственици. Така от година развитието на цялата територия било блокирано, обясняваха съветниците.
Никой обаче така и не спомена истинската причина за всички тези решения. А те по всяка вероятност са свързани с неистовия натиск на инвеститори да се легализира незаконно издигнатото селище в местността Варвара, което е в границите на защитената територия.
Нещо повече,
пребивавалият само година на поста
(така и никой не разбра какво точно е свършил през това време) министър на инвестиционното проектиране Иван Данов не само не пожела да придвижи новия устройствен план, но и със сигурност "подготви" колежката си Терзиева да направи заданието така, че Комисията за защита на конкуренцията да има основание да спре процедурата. И да остави време на приятеля и колегата си Тихолов да направи нужното в землищата покрай морето от Лозенец до Резово да се превърнат в едно гъсто застроено урбанистично ядро. Или, иначе казано, да изникне „град" с размерите на Русе, започващ от границата на общината между Китен и Лозенец на север, чак до Ахтопол. А предвиденото застрояване надхвърля почти три пъти капацитета на плажната ивица тук, твърдят специалисти.
Отделно прокламираното от парламентарната трибуна (на 31 януари 2014-а) намерение на арх. Данов за частично изменение на плана в рамките на природен парк " Странджа" на практика не решаваше нищо. Тогава стана ясно, че дори да се спре изцяло застрояването на парка, това ще намали планираната леглова база в крайбрежието от около 175 000 на около 95 000 легла.
Ако трябва да резюмираме цялата сага около този план, трябва да кажем, че на практика години наред се води дебат дали община Царево трябва да прилага екологичните закони, или не. Дали сега министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, която заяви категоричното си намерение да се справи със ситуацията, ще успее? Или отново ще бъде направен
опит да бъде препъната
От пресцентъра на Министерството на регионалното развитие обясниха за в. "БАНКЕРЪ", че се надяват с новия план да бъдат решени всички проблеми в района. Хората на Павлова са категорични, че той трябва да бъде съобразен с всички изисквания на екологичното законодателство, и смятат, че след като вече са картографирини всички дюни, определени са категорично и зоните за строителство (бел.ред "А" и "Б"), това ще даде възможност на бъдещия проектант да изготви един съобразен с всички тези нови изисквания план.
От Министерството на околната среда и водите също се ангажираха с решаването на проблемите около плана. В писмо до в. "БАНКЕРЪ" те съобщиха: "Реализацията на одобрения през 2008-а Общ устройствен план на община Царево е спряна със Заповед № РД-113 от 11 февруари 2014-а на министъра на околната среда и водите. Със Заповед № РД-02-15-17 от 7 февруари 2014 -а на министъра на регионалното развитие е инициирано изменение на Общия устройствен план на община Царево.
От страна на Министерството на околната среда и водите е определена приложимата процедура по реда на екологичното законодателство за изменението на Общия устройствен план – преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка и оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони от мрежата "Натура 2000". Процедурата е приключила с постановяване на Решение № ЕО-6/2014 година на министъра на околната среда и водите с характер "да се извърши екологична оценка" на изменението на плана на община Царево, при прилагането на която има вероятност да се окаже значително въздействие върху околната среда и човешкото здраве. В решението са поставени изисквания към обхвата на доклада за екологична оценка и са дадени указания за изготвяне и на оценка на степента на въздействие върху защитените зони, която да бъде представена под формата на доклад, отделно приложение към доклада за екологичната оценка. Съгласно нормативната уредба по околна среда екологичната оценка се съвместява с процедурата по изготвяне и одобряване на Общия устройствен план по реда на Закона за устройство на територията и е част от устройствения план, с което ще се постигне интегриране на предвижданията по отношение на околната среда в плана и устойчиво развитие на общината".
Друг е въпросът колко пъти държавата ще плаща за този план и кой ще понесе отговорността за това, че някой си е свършил работата, но не така, както изисква законът, а така, както му е изгодно…?!