Разговорите в Брюксел между Гърция и партньорите й от еврозоната приключиха отново без успех в понеделник вечер, след като Атина отхвърли предложението за шестмесечно удължаване на спасителния заем. Представителите на гръцкото правителство, сред които и финансовия министър Янис Варуфакис, определиха предложението като "абсурдно и неприемливо".
"Вярвам, че гръцкото правителство, знаейки фактите и реалността, трябва да вземе решение: ако иска да удължи програмата, трябва да го поиска сега", коментира кипърският финансов министър Харис Георгиадес след срещата.
"Ако не иска да направи това, то тогава предполагам, че вече правителството има представа за алтернативните варианти, които ще дадат възможност за финансиране на гръцката държава и нейната икономика", допълни още той.
Георгиадес подчерта, че Кипър подкрепя Гърция, въпреки че все още не е ясно какво точно иска страната.
Никозия има тесни политически и културни връзки с Атина, а по-голямата част от острова е населена от етнически гърци.
Средиземноморската нация бе принудена да приеме спасителен заем през март 2013 г., когато местните банки понесоха жестоки загуби от експозициите си в гръцки държавен дълг. В замяна на финансовата помощ от 10 млрд. евро, Кипър трябваше да се съгласи на условията на "тройката" кредитори, които включваха ликвидирането на втората по големина банка "Лайки банк" и използване на парите на вложителите с депозити над 100 хил. евро за рекапитализация на най-големия кредитор на острова "Бенк ъф Сайпръс".