Двама от коалиционните партньори в управлението – Патриотичният фронт и Реформаторският блок, решиха овреме да се подсигурят за предстоящия местен вот и да си спестят евентуални неприятности. В деловодството на парламента депутати от двете формации внесоха законопроект за допълнение на Закона за политическите партии, с който вземат мерки срещу партиите ментета, които биха могли да им откраднат от гласовете.
Целта е да не могат да бъдат регистрирани нови партии с името на вече съществуващи парламентарни групи или коалиции, каквато възможност в момента съществува.
Мартин Димитров от Реформаторите обясни пред репортер на "БАНКЕРЪ", че с поправката се цели точно това – да не може нова партия да се регистрира с имената на Патриотичния фронт или Реформаторския блок например. "Има елементарни правила и не е разумно и честно някоя нова партия да се казва по същия начин", подчерта Димитров.
Депутатът от патриотите Димитър Байрактаров обясни за "БАНКЕРЪ", че подготвените поправки са направени на принципна основа и целят да отстранят пореден недъг в законодателството. "Не може да се използват евтини хитринки, за да се крадат имена на политически сили или парламентарни групи", каза той. И поясни, че цели формации работят, за да си създадат позитивен имидж, а в един момент по административен начин някой се възползва от пропуските в закона и си присвоява името и труда на десетки народни представители и партийните активисти по места. Според него често това вкарва в недоумение и самите избиратели, и те трябва да избират между истински и фалшиви формации.
"С предлаганото допълнение се цели да бъде отстранена възможността на партии в процес на регистрация да извършат т. нар. кражба на наименование на съществуващи коалиции от партии. Според сега действащата нормативна уредба няма пречка една нова партия в процес на регистрация да вземе наименованието на съществуваща коалиция от партии, с което тя е участвала в последните парламентарни избори. По този начин се възпрепятства възможността на коалицията от партии да се регистрира и участва със същото наименование в избори", се посочва още в мотивите за готвените промени.
Партиите ментета, които се явяват на избори, обаче не са нещо ново за нашите географски ширини. Така например на парламентарните избори през 2001 г. партията "Национално движение Симеон Втори" (НДСВ) спечели 42 на сто от гласовете на избирателите и получи 120 мандата в парламента. Тя обаче имаше няколко клонинга, като например "Коалиция Симеон II", която получи 157 хил. гласа или 3.44% и остана под бариерата за влизане в Народното събрание, но за сметка на това лиши НДСВ от пълно мнозинство в парламента. На изборите през 2001 г. имаше и още един клонинг на царската партия, който носеше името "Национално обединение за Цар Симеон II" и също заблуди симпатизантите на Сакскобургготски, като за него гласуваха 1.7%, или около 77 хил. души. Така или иначе двете ментета общо получиха над пет на сто от гласовете на всички гласували, но лишиха НДСВ от самостоятелно мнозинство и еднопартийно управление, като го принудиха да влезе в коалиция с ДПС.
Очевидно сега от Патриотичния фронт и Реформаторския блок не желаят да изпадат в подобни деликатни ситуации, в които част от избирателите им могат да се объркат. Така че вземат превантивни мерки. Не е тайна, че предстоящите местни избори ще са изключителни важни за партиите от управляващата коалиция. Четирите формации ще трябва да покажат много добри резултати, за да не намалее тежестта им като партньори в управлението. Освен това личат апетитите им да разширят влиянието си в различни географски региони, което обяснява защо се опитват да ограничат потенциалните щети от разширяването на ДПС.