Корнелия ще играе Менда в пенсионните реформи

Парламентът създаде временна комисия за проучване на пенсионните Менда Стоянова  Йордан Цонев

Странни коалиционни феномени взеха да се случват в българския парламент. В навечерието на Коледа миналата година ГЕРБ с помощта на вездесъщото ДПС, а не на коалиционните си партньори, прокара закон за „свободния избор“ – в частен пенсионен фонд и НОИ или само в държавната схема. Сега пък (във вторник, 17 февруари) Бойковата партия за малко да изпадне в ролята на единствена опозиция срещу създаването на временна анкетна комисия за пенсионните фондове и регулаторния им механизъм. Братята реформатори отново не бяха до тях. Въпреки органическото си отвращение към социалистите те се солидаризираха с БСП за комисията и тя стана факт.

Някои го наричат „плаващо мнозинство“. Не, това е мигриращо мнозинство. Както сьомгата изминава десетки хиляди километри, за да стигне до студените северни реки, за да хвърли хайвера – и да умре. Така и мигриращите мнозинства възникват от нищото, гласуват нещо и… минават в небитието.

Зад анкетната комисия прозира търсенето на вендета срещу КФН и по-специално срещу нейния председател Стоян Мавродиев. Мотивите са в съвместните интереси на Иво Прокопиев и Радан Кънев, титулуван от е-форумите „говорител на "Капитал".

Възражения има и срещу одобрената за председателка на комисията Корнелия Нинова, защото я подозират в нерегламентирани контакти с легендарния платен протестър с нелицеприятния прякор Петното.

Създаването на временна анкетна комисия за пенсионните фондове някои депутати окачествиха като вот на недоверие към постоянната бюджетна комисия на парламента, оглавявана от Менда Стоянова, и дори поискаха оставката й.

Важното обаче е, че парламентарната каруца в този случай бе избутана от почти всички присъстващи в пленарната зала депутати. В крайна сметка предложението за създаването й беше прието със 155 гласа "за", 2 "против" и 2 "въздържал се". Което, колкото и да е трудно да повярваме, може да се схване като консенсус за разумни реформи в пенсионната система.

 

След два часа разгорещени дебати народните представители се обединиха и създадоха Временна анкетна комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални фондове и ефективността от прилагането на регулаторната рамка. Цитираме точното име на комисията, защото и депутатите изхабиха много парламентарно време да го уточнят. Така те избегнаха споменаването на надзора в лицето на КФН, чието политическо разследване можело да докара наказателна процедура на България заради независимостта му, която се следи стриктно от надзорните органи на ЕС. Депутатите подкрепиха и първоначалната идея времето за работа на комисията да бъде един месец.

Временната комисия ще се състои от осем членове от всяка парламентарна група. За председател бе избрана Корнелия Нинова от "БСП лява България", а за заместник-председател бе определен Настимир Ананиев от Реформаторския блок. Останалите членове са Владислав Николов от ГЕРБ, Йордан Цонев от ДПС, Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт, Чавдар Пейчев от Български демократичен център, Любомир Владимиров от "Атака" и Мариана Тодорова от АБВ. Комисията ще действа един месец.

Как се развиха пренията?

Вносител на предложението за временна анкетна комисия бе левицата. Подписи под искането са сложили всички парламентарни групи, с изключение на ГЕРБ. В най-многолюдната партия единомислието като че ли е близко минало. При откриването на дебата Менда Стоянова подчерта, че създаването на такава комисия е излишно. Практиката в предишни парламенти била подобни комисии да служат като ятаган, боздуган срещу определени длъжностни лица и институции. Нашият парламент си е обещал да не прави такива неща, коментира Стоянова. Тя се мотивира с факта, че има ресорна комисия – тази по бюджет и финанси, която може да се ангажира с темата. Малко по-късно обаче партийният й шеф в парламента Цветан Цветанов се обяви твърдо за комисията. Нещо повече, той поиска председателят на анкетната комисия да е от БСП. „Заповядайте, господа от БСП, да управлявате тази комисия – подкани ги Цветанов. – Нека спрем с тази негативна енергия“, настоя още той.

Стана ясно, че мнозинството ще подкрепи комисията, за да няма заглавия от рода на „ГЕРБ опъна чадър над КФН", както се изрази Менда Стоянова.

Всеки български гражданин се интересува къде са неговите пари, заяви Румен Гечев от БСП.

(Преди дни колегата му, преподавател в УНСС Стоян Александров, каза по БНР, че след приноса му за банковите фалити през 1996 г. на Гечев трябва да се забрани със закон да говори за банки и пари, ама нейсе.)

„Хората искат да знаят каква е доходността на пенсионните фондове.“ Кои хора и какво искат, като информацията е публична и всеки, когато реши, може да „наднича“ в партидата си? Но, това е, комисията трябвало да направи задълбочен анализ, както и да проведе среща с всички заинтересовани страни. Да си свършим работата, настоя Гечев.

Хасан Адемов от ДПС посочи, че партията е на мнение, че такава комисия трябва да има, за да има повече прозрачност около дейността на пенсионните фондове. Стана ясно, че ДПС ще подкрепи създаването й с цел да се създаде по-добра регулаторна рамка за работата на частните пенсионни фондове.

Според Лютви Местан изказването на Менда Стоянова било популизъм. Призовавам за повече политическа последователност. "Популизмът е път към блатото", предупреди лидерът на ДПС.

Жельо Бойчев от БСП атакува Стоянова, заявявайки иронично, че създаването на такава комисия има смисъл, за да може бюджетната комисия да бъде по-свободна и да одобрява нови външни дългове за страната ни.

Георги Кадиев пък подхвана реформаторския рефрен, че ГЕРБ разпъвали чадър над надзорите и даде за пример БНБ и КФН. Според червения депутат създаването на анкетната комисия е вот на недоверие към бюджетната комисия и към начина, по който се избират шефовете на регулаторните и надзорните органи. Тази комисия е вот на недоверие към вас лично и към ГЕРБ, каза Георги Кадиев.

Блуждаещите реформатори в лицето на Мартин Димитров  обаче защитиха председателката на бюджетната комисия, заплашвайки, че ако създаването на анкетната комисия е вот на недоверие към бюджетната комисия, нямало да подкрепят такова отмъщение.

Г-н Димитров, защо се правите, че не знаете за какво става въпрос, репликира Кадиев. Съмнявате ли се, че няма чадър над определени лица в надзорите, попита социалистът.

„Атака“ се обявиха категорично за създаването на комисия. Ние сме против съществуването на частни пенсионни фондове, каза Десислав Чуколов, като сред мотивите му е това, че те били създадени по времето на Иван Костов.

С това мнение всъщност нямаше смисъл да натоварваме излишно нашите читатели.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст