Двубоят "Германия-Гърция" за сега е с типично българският резултат "0:25". Обратът в срещата настъпи през миналата седмица, когато от Атина обявиха, че ще настояват за репарации от Германия заради нацистките престъпления през Втората световна война.
"Германия така и не е платила както трябва репарации за нанесените щети", заяви гръцкият министър-председател Алексис Ципрас. В същото време Великобритания обяви, че преди броени дни е успяла да изплати военния си заем от Първата световна война.
След малка равносметка се оказва, че има и други страни, които изплащат заемите си от войни от миналия век. Остава въпросът: "Кой трябва да плаща най-много?". Важно е да се отбележи, че сумите са договорени във вече несъществуващи валути и са предоговаряни многократно. Това е и причината, че точният им размер не може да бъде гарантиран напълно. От CNBC обаче са направили проучване кой, на кого, и какво дължи след двете световни войни.
Германия
Това е страната, която е трябвало да плаща най-много след Втората световна война. Първоначално договорената сума обаче, все още е неясна, защото страните от Алианса на всяка отделна среща за обсъждане на следвоенна Европа, настоявали за различни начини на плащане. Счита се, че от Алианса първоначално са обявени дължими от Германия репарации в размер на до 320 млрд. долара. По късно е установено, че въпросната сума не може да бъде платена от страната по това време.
На специална конференция в Лондон през 1952 година следвоенните задължения на Германия са намалени от 16.2 млрд. германски марки до едва 7 млрд. марки (около 3 млрд. долара по днешен курс). Задълженията й от преди войната пък са намалени до 7.3 млрд. марки. През 1946 година в Париж е взето решение да бъдат установени две форми на репарации – под формата на акции, където се включват и финансовите средства, и на промишлено и капиталово оборудване. В този случай най-много средства е трябвало да получат Великобритания, САЩ, Франция и Югославия.
Добавка към отва е и подписването на споразумение на 10 септември 1952 година от Германия, в което страната потвърждава, че Западна Германия ще плати 3 млрд. германски марки на Израел под формата на вноски, както и 450 млн. марки на Световния еврейски конгрес в период от 12 години. Подобно на ситуацията с Гърция, израелският финансов министър Ювал Стайниц обяви през 2009 г., че иска Германия да плати между 450 млн. евро и 1 млрд. евро репарации за евреите, които са били принуждавани да работят насилствено по време на Холокоста – въпреки че Германия вече бе платила определените й задължения към Израел.
Засега все още не е ясно колко е дължала Германия първоначално и колко има да плаща сега, предвид лихвите върху първоначалната сума и страните, които настояват, че не им е платено достатъчно, но един писател се е осмелил да направи такава оценка. Според Пабло де Грийф, автор на "Наръчникът на репарациите", до 30 септември 1965 година Германия е платила 4.5 млрд. долара, като сумата нараства до над 38.6 млрд. долара до 2000 година
Япония
Страната на изгряващото слънце е следващият длъжник. След Втората световна война от Алианса изчисляват, че Япония губи 42% от националното си богатство. По тази причина през 1951 година страната подписва споразумение, което носи взаимна полза и за двете страни. Подписаният в Сан Франциско през 1951 година мирен договор с Япония означавал, че страната ще прехвърли активите си и тези на своите поданици в страни, които са били неутрални по време на войната или които са воювали срещу някой от съюзниците. Другият вариант пред държавата бил, че по свой избор може да изплати еквивалента на тези активи на Международния комитет на Червения кръст. В крайна сметка японското правителство се съгласява да плати 6.67 млн. долара на Червения кръст като компенсация за бившите военнопленници.
Според разпоредбите в Парижкия мирен договор от 1947 година се оказва, че има и други страни, които е трябвало да изплащат репарации. Ето и кои са те:
Италия – 360 млн. долара. Тя е една от основните сили заедно с Германия и Япония.
Съгласно мирния договор, тя е трябвало да плати 125 млн. долара на Югославия, 105 млн. долара на Гърция, 100 млн. долара на Съветския съюз, 25 млн. долара на Етиопия и 5 млн. долара на Албания.
Финландия – 300 млн. долара. Само за нея се знае със сигуурност, че се е издължила напълно от всички страни, които е трябвало да плащат репарации за Втората световна война. През 1952 г..одина тя изпраща 300 млн. долара на Съветския съюз.
Унгария – 300 млн. долара. За тзи страна е известно, че трябва да плати 200 млн. долара на Съветския съюз и 100 млн. долара на Чехословакия и Югославия.
Румъния – 300 млн. долара. И северната ни съседка е трябвало да плати 300 млн. долара на Съветския съюз. Съгласно сключеното споразумение, сумата е трябвало да бъде платена под формата на стоки за осем години считано от 12 септември 1944 година.
България – 70 млн. долара. Разбира се и ние сме в кюпа, макар и с далеч по-малка сума. Нашата държава е трябвало да плати 45 млн. долара на Гърция и 25 млн. долара на Югославия. Срокът за издължаване отново е за осем години под формата на стоки, по цени от 1938 година.