Кадрите са важни, но те са временно на тези позиции, по-важното е какво ще остане след тях
Г-н Исмаилов, какво не сработи между ГЕРБ и Реформаторския блок на кметския вот в Сърница?
– Избирателите на Реформаторския блок са хора, които са много информирани и категорично действат спрямо собствената си съвест и убеждения по време на избори. Те са много критични и отговорни като избиратели, следят процесите. Когато става въпрос за мажоритарни избори, където ролята на кандидата е от много голямо значение като кметския вот, не можеш да ги управляваш и да ги накараш монолитно да гласуват, да пренесеш гласовете им от един кандидат на друг. Това е реалност. И тя ще се види на предстоящите местни избори в големите градове, и не само. На първия тур имахме и кандидатски листи за общински съветници, които също мотивираха избирателите. На втория тур вече на преден план излиза личността на самия кандидат.
В т. нар. смесени райони Реформаторският блок има ли въобще избиратели, или те са само на вашата партия НПСД?
– Ние сме част от РБ и сме от партиите, които работят последователно Реформаторският блок да се консолидира, да укрепва и да се развива като колкото се може по- монолитна структура. Ние не изключваме варианта един ден той да прерасне в обща партия. Но това е процес. Той трябва да се осмисли от всички участници. Така че ние гледаме на всеки избирател като на избирател на Реформаторския блок. Да, това е регион, в който населението е основно от български мюсюлмани. Нашата партия – със своята специфика и история, има подкрепа от тези среди. Това са реалности.
Не повтаря ли блокът грешката на СДС от 90-те години, когато се опита да изтика ДПС силово от властта, включително и от местната? Тогава беше създадена и паралелна партия НДПС на Гюнер Тахир. Вашата партия не играе ли същата роля?
– Не става въпрос за отстраняване на някого от властта. Това са думи на други партии и на други коалиции. Тук става въпрос за конкуренция, за алтернатива. Специално ние сме хора, които поставяме пръст в много наболели проблеми, които във времето ДПС имаше ангажимента да преодолее, да разреши, но стана част от тях. В този смисъл нашите избиратели са предимно ценностно ориентирани, десни избиратели, при които преобладават антикомунистическите настроения. Има едно разделение повече на ценностно ниво, а не на етнорелигиозен принцип. И нашата роля като част от Реформаторския блок е точно това – да разчупим този модел, който разделя и възпроизвежда разделение през годините. Това е много тежка, отговорна, трудна задача.
И все пак няма ли опасност на местните избори направените договорки между партньорите в РБ да не сработят на местно ниво и да се получат неприятни изненади?
– Затова водещо е местното ниво. Да, общата политика и цел са в рамките на коалицията ние да имаме все по-добро взаимодействие както на централно, парламентарно ниво, така и на местно ниво. Това ще даде повече хоризонт и стабилност на правителството и на страната. Там, където е възможно, ще търсим по-близко партньорство с ГЕРБ, на места ще има ясна конкуренция между явно силни, добри кандидати – и волята е на негово величество избирателя в края на краищата.
Преяде ли Реформаторският блок с власт?
– Котката трябва да хваща мишки и да пази житото в хамбара. Така че аз не приемам тези упреци и нападки. Кой определя колко кадри и къде трябва да имат РБ и ГЕРБ или други партии, които участват в коалиционното управление?
Става въпрос за приятелски, партийни, шуробаджанашки назначения, без конкурси, по неясни критерии…
– Ето това със сигурност е проблем. И ако той надхвърли санитарния минимум, ще се изправи много бързо пред РБ и коалицията като цяло. За съжаление ние все още не успяваме да пречупим тази практика, в която живеем 20-25 години и която се възпроизвежда. Това е една от заявките на Реформаторския блок и ако се прекрачи този санитарен минимум, това ще бъде много зловредно.
Но този санитарен минимум не е ли прекрачен вече? Не свидетелстват ли точно за това нападките, които си отправиха представители на ДСБ и СДС кой повече назначения е направил? Атанасов срещу Лукарски и Кунева. Лукарски срещу Радан Кънев… Това не издава ли гузна съвест?
– Ето това показва, че при нас процесите са публични, открити са. Не стават на закрито, с някакви договорки. И това донякъде е гаранция за по-добри резултати, за по-добри решения. Категорично трябва да са водещи конкурсното начало и качествата на кандидатите, техният опит, експертиза.
Ще има ли Реформаторският блок единно ръководство до местните избори, както беше заявено, или този въпрос вече е заметен под килима?
– Искрено ми се иска това да се случи колкото се може по-скоро и вярвам, че ще се случи. Но дори аз в момента не мога да кажа кога точно ще стане. Ние категорично работим за това – за изграждане на общи органи, на единен ръководен орган и на единно лидерство. Само по този начин РБ ще може да бъде по-консолидиран и по-ефективен, за да продължи по пътя на своето разширяване. За съжаление това зависи от процесите вътре в отделните партии. Разбира се, и от натиска на избирателите на РБ, които на последните избори показаха, че не биха подкрепили поотделно една от партиите. Те застават зад блока като формация. Тази коалиция беше зададена от избирателите. Едно могат да си мислят вътре тяснопартийните структури и ядра, но друго са злобата на деня и очакванията на избирателите.
Как ще постигнете консенсус за един председател, след като в момента се наблюдава ревност между отделните партийни лидери в РБ най-вече по отношение на близостта с Бойко Борисов – същия, когото не приемахте за премиер?
– Тази ревност е изхабяваща за самите ревнивци. Назрява моментът, в който трябва да се покажат политически ръст и лидерство в интерес на общите, по-големите цели, а не на дребните, теснопартийни такива.
Вашата партия няма министър, но все пак кажете кой представител на кабинета от РБ се справя най-добре и кой по-зле, въпреки че засега няма започната реформа, а само заявени намерения?
– Кадрите, хората наистина са важни, но те са за определен срок от време на тези позиции. По-важното е какво ще остане след тях. Рейтингът отчита медийното поведение, общи нагласи и впечатления за един изминал период във времето. За нас категорично е важно да се проведат реформи, които да подобрят качеството на услугите, да заздравят системите, да спре източването им, да се стабилизират, да се положат нови основи, за да може да се гради нагоре и напред, независимо кой ще дойде после. Затова едни от най-тежките ресори бяха поети от министри, които са от Реформаторския блок – здравеопазването, съдебната система, образованието, много важен и критичен сектор. Отбраната – един сектор, който дълго време беше тотално неглижиран. Способностите на българската армия, макар и член на НАТО, бяха поставени под риск и силно занижени. И там има много какво да се свърши, най-вече в контекста на това, което се случва в международен план: напрежението в Украйна, заплахите от Близкия изток и „Ислямска държава“. Така че ще бъдем максимално напористи, доколкото ни позволяват тежестта и влиянието в този кабинет и Народното събрание, да отстояваме тези реформи. И, разбира се, да дадем отчет както на предстоящите местни избори, така и след три години и половина на парламентарните.
Примирихте ли се с модела КОЙ?
– Няма как да се примирим, защото част от енергията на РБ дойде от протестите. Тези протести, които удариха шамар на точно това задкулисие, което се опита да направи много брутални кадрови назначения. Това е сигнал за всеки един управляващ – настоящ и бъдещ. Вече много неща излязоха и продължават да излизат на повърхността, свързани с модела КОЙ и задкулисието – финанси, медии, съдебна система, вътрешен ред и сигурност. Аз мисля, че целият този процес води до съзряване и по-голяма информираност на обществото. За съжаление това се наблюдава най-вече в големите градове, където хората повече четат, интересуват се и са по-активни. Това обаче не се случва в по-малките населени места. И нашата роля е да го пренесем като информация, като мерки за противопоставяне на тези механизми, така че задкулисията да не могат да влияят на публичните процеси.
Корман Исмаилов е роден на 13 септември 1972 г. в София. Завършва гимназия в столицата, а след това икономика и стопанско управление в университета в Кония, Турция. До 2011 г. е бил член на ДПС и лидер на младежката организация. След изключването му заедно с Касим Дал основават НПСД. Депутат в 41-вото и 43-ото НС.