Качеството на активите остава предизвикателство

несигурност риск банков риск облаци

Качеството на активите остава основното предизвикателство за европейските банки на фона на все по-неясната перспектива за икономическото развитие и очакванията за по-нисък растеж в Европейския съюз и по света. Това е едно от заключенията в редовния тримесечен доклад на Европейския банков орган (ЕБО), който определя основните рискове и слаби места в банковия сектор в Европейския съюз. Резултатите са базирани на промяната в ключови рискови индикатори сред 55 банки през третото тримесечие на 2014 година.

Геополитическото напрежение и политическите рискове са другите фактори, които влияят негативно върху банковата индустрия на Стария континент, отчитат още от банковия регулатор. Волатилността на пазарите продължава да бъде засегната от различаващите се позиции на централните банки по отношение на паричната политика, което засилва и опасността от дефлация.

Банковият пазител на ЕС обръща внимание и на уязвимостта на финансовите пазари към нестабилността на цените на активите и ограничената ликвидност.

Прегледът на качеството на активите и стрес тестовете, проведени от Европейската централна банка, доведоха до по-голяма яснота относно проблемните кредити и обема на провизиите, отбелязват от банковия регулатор. Въпреки това, според ЕБО, кредиторите остават уязвими към външните сътресения, включително и волатилността в цените на валутите и стоките.

В същото време ниските лихвени проценти помагат за поддържането на качеството на активите и подобряват достъпа до банкови кредити, но се отразяват негативно върху печалбата на европейските банки заради намаляващите приходите от лихви.

Докладът на ЕБО обаче потвърждава позитивната тенденция в укрепване на капиталовите позиции на европейски банки. Средното съотношение на капитала от първи ред (Tier-1) достига 12.1% през третото тримесечие на 2014-а спрямо 11.8 през втората четвърт на годината. Това е най-високото равнище от 2009-а насам и е главно в резултат на увеличение на неразпределената печалба и ръст в емисиите за повишаване на капитала.

Равнищата на рентабилност в сектора обаче остават нестабилни и предимно ниски, а възвръщаемостта продължава до голяма степен да бъде слаба, засегната сериозно от влошената макроикономическа среда и прочистването на балансите на някои от големите банки. Друг негативен фактор са разходите за съдебни спорове, които стават все по-тежки и непредвидими и се очакват още бъдещи глоби за лоши практики и споразумения с регулаторите, посочват от европейския банков орган. Освен значителен разход за финансовите институции правните спорове влияят негативно и върху доверието в банковия сектор като цяло.

Анализът на банковия регулатор показва още, че структурата на счетоводните баланси продължава да се измества към по-малка задлъжнялост, като съотношението кредити към депозити се понижава до рекордно ниската стойност от 109.3 на сто през последното тримесечие на 2014 година.
 
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст