Доверието си замина от борсата

БФБ

Кирил Иванов

инвестиционен консултант

 

Четвъртият месец от годината започна със смесени настроения на "БФБ-София". Близо половината "сини чипове" увеличиха капитализацията си, останалите се движеха отчетливо на червена територия. Най-солидно поскъпване, съчетано с активна търговия, се наблюдаваше при книжата на "Химимпорт". Холдинговата мегаструктура за поредна седмица продължи победоносното си и неуморно изкачване и успя да достигне подножието на ключовото ниво от 2 лв. за дял. Собственика си смениха над 400 хил. акции на нивата между 1.79 и 1.98 лв. за брой, като на седмична база дружеството успя да прибави над 6.5% към пазарната си оценка.

Решението за нова, с 13% по-ниска цена на природния газ от началото на второто тримесечие на годината съвсем логично повлия положително на капитализацията на "Неохим". Книжата на димитровградския торов завод успяха да поскъпнат за седмица с над 6% – до 42.50 лв., за съжаление при незначителен дори за мащабите на българския капиталов пазар изтъргуван обем.

Добра доходност на инвестицията си реализираха акционерите на "Стара планина холд". Книжата на бившия "Централен приватизационен фонд" прибавиха над 3% към стойността си – до около 4.38 лв. за дял. Достойно продължаване на традиционно положителната дивидентна политика заявиха дъщерните му компании, което се вижда ясно от поканите за насрочените общи събрания на акционерите. Самият холдинг вероятно ще разпредели на акционерите си по 0.10 лв. на акция. Казанлъшкият производител на хидравлични елементи "М+С Хидравлик" смята да раздаде брутно по 0.22 лв. на акция. Тук новината явно не беше изненадваща за пазара поради и бездруго доста високите очаквания към дружеството и това рефлектира в почти незначително поскъпване от около 0.6% – до 5.52 лв. за дял. Друга възлова компания от портфейла на холдинга, а именно "Хидравлични елементи и системи", вероятно ще плати по 0.16 лв. на акция. Съобщението се прие по-радушно от пазара и това доведе до над 3% поскъпване през изминалата седмица – до 3.45 лв. за дял. И мениджмънтът на "Елхим-Искра" смята за целесъобразно да се разпредели дивидент в рамките брутно на 0.05 лв. за един дял. Пазарджишкият производител на акумулатори увеличи незначително капитализацията си с по-малко от един процент – до 1.25 лв., но все пак затвърди положителния тренд от януари насам, когато по позицията беше ударено дъно на нивата малко над 1 лв. за акция.

Без никакво съмнение "гвоздей на купона" беше друга компания от групата на "Стара планина холд", а именно "Българска роза". Карловското дружество, което традиционно стои в сянката на по-основните си събратя, вероятно ще гласува годишен брутен дивидент от 1 лв. на акция. Освен това се предлага на общото събрание да обсъди увеличението на основния капитал на дружеството за сметка на резервите (т.нар. сплит), така че всеки акционер ще вземе безплатно по 19 нови за една стара акция. Както обикновено, така и този път инвеститорите реагираха позитивно на заявката и книжата на "Българска роза-Карлово" поскъпнаха с бомбастичните 32% – до над 40 лв. за дял. 

Далеч по-банално представяне наблюдавахме при акциите на основните и относително по-ликвидни публични банки. Книжата на Първа инвестиционна банка вдигнаха летвата с консолидация на новите, по-високи нива от около 2.90 лв. за дял. Ще припомня, че само за втората половина на март акциите на третата по размер на активите банка в България поскъпнаха с около 14 на сто. Абсолютно сходна търговия наблюдавахме и при Централна кооперативна банка. Книжата й поевтиняха с около 1.5% – до 1.17-1.18 лв. за дял при спокойна търговия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст