Министерството на регионалното развитие и благоустройството предлага нови промени в Закона за устройство на територията. В проекто-нормативът се въвежда по-строг режим на строителство в свлачищни зони, особено за тези, които са регистрирани от регионалното министерство и са описани в специален регистър. Предложено е и да се забрани строителството в тези райони, особено в случаите, когато там не е изградена канализация.
В същото време, строежите в т.нар. режим на търпимост (стари постройки с липсващи строителни книжа), които не подлежат на събаряне, се предлага отново да бъдат амнистирани. Ако бъдат приети тези поправки в Закона, собствениците им ще могат да ги пристрояват и надстрояват, да извършват основни ремонти, реконструкции, както и да променят предназначението им, нещо което до сега беше забранено. Дава се възможност притежателите им да извършват всички допустими строителни и монтажни работи, според действащия подробен устройствен план. Новите текстове ще облекчат много хора, тъй като те засягат огромен брой постройки с този статут. Става дума основно за къщи в селата и малките населени места, които са строени през 60-те и 70-те години на миналия век. Поправките ще важат за всички сгради, построени до 31 март 2001-а, когато влезе в сила сегашният Закон за устройството на територията . В графата "търпимост" попадат и градежи от типа остъклените балкони, навеси и беседки.
Основна цел на законопроекта е да се облекчат процедурите и да се намали административната тежест, сочат мотивите към него. Според експертите по този начин ще се отстраняват съществуващи неточности и непълноти в действащите разпоредби, натрупани след промени в Закона, свързани с подобни решения за амнистия и търпимост на строежите. От регионалното ведомство посочват, че една от целите е именно отстраняване на празнотата в нормативната уредба за допустимите строително-монтажни работи, които могат да се извършват при търпимите строежи, и тяхната поддръжка.
Изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков обяви, че не само подкрепят тези промени, но и отбеляза, че повечето от тях са предложени от браншовите организации. Според Бойков въпреки, че от една страна да се повишава статутът на търпимите строежи не е най-доброто решение, след като вече са допуснати в закона и засягат много хора, хубаво е, че се взема в предвид социалния момент и на практика този подход няма алтернатива.
Освен за жилищни обекти, с подготвените промени ще се изчистват неточности и по инфраструктурни обекти. Преди години често пътища или канализация също са били прокарвани, без да се спазят изискванията на закона, а сега се оказва, че и те са в този режим на търпимост.
В проекта за закон се предлага и по-висока отговорност на водещия проектант при големите обекти. Често всяка отделна част ( по различните специалности) от проекта се проектира от различни правоспособни проектанти – например електро, ВиК и геодезия. Всичко това обаче често не се синхронизира и се налага препроектиране. Сега в текстовете е записана глоба от 5000 до 20 000 лв. за водещия проектант, въпреки че на практика в самия Закон такова понятие няма въведено.
В законопроекта е дадена възможност при избора на главни архитекти в отделните общини, в комисиите за провеждане на конкурсите да участват представители на Камарата и Съюза на архитектите в България.