В Куба започват валутни реформи

Двата вида кубинско песо

Попадате на кубинския черен валутен пазар веднага след като минете през митническия контрол на летището в Хавана. Чиновници в униформи упътват чужденците до тоалетните и там обменяте 100 щ. долара срещу 90 CUC (при 87 в обменните бюра). CUC – кубинското конвертируемо песо с прякор "Чавито", е валутата, с която от 1994-а насам човек може да купи почти всичко важно в Куба. На местното население не се плащат заплати в такива пари. Заплатите са в национално песо с лика на Че Гевара и стойността му е едва 1/25 от тази на CUC. Вече 21 години доларизираната валута е ключът към по-добър живот на острова, както и отличителен белег между имащите и нямащите. Всичко обаче е напът да се промени, защото в Куба се подготвя ликвидирането на CUC. Това ще се случи по план от пет стъпки, обявен през октомври 2014-а от президента Раул Кастро. Правителството вече е издало уведомления и графики за валутно конвертиране и е въвело нови банкноти с по-голям номинал за замяна на националното песо. През идната година CUC ще бъде извадено от обращение ("ден нула" според кубинските икономисти). След това идват стъпки четири и пет – редовното кубинско песо ще стане конвертируемо и ще бъде пуснато да "плава" срещу пет валути – китайски юан, евро, щатски долар и други две, които ще бъдат избрани по-късно.   

След като бившият Съветски Съюз спря субсидиите за Хавана (през 1991-а), реалната икономика на Куба изпадна в депресия, а на черния пазар един долар се обменяше дори срещу 125 песо. Което налага въвеждането на CUC. То е фиксирано в съотношение 1:1 с щатската валута и комисионите за обмен, достигащи 20%, донасят на кубинското правителство милиарди долари годишно. Със CUC може да се пазарува само в специални "доларови магазини" (подобни на едновремешния "Кореком" в България). Редовите кубинци обаче получават заплатите си в обикновено песо и те са средно 20 щ. долара на месец. Въпреки че прагът на бедност в страната е около 50 долара на месец. 

В Хавана вече са осъзнали, че системата на две валути е станала икономически и политически неприемлива. За да я заобиколят, кубинците крадат държани ресурси, работят на черния пазар и та дори препродават манго в противоположните краища на страната, за да се възползват от разликата в цените. Хората от "песо икономиката" са напълно зависими от правителството, което контролира 85% от общото стопанство. В Куба има и над 250 хил. предприемачи. 

Икономическите реформи в страната започнаха на 9 септември 2010-а и предвиждаха увеличение на броя на самоосигуряващите се, премахване на ограниченията върху малкия бизнес да наема работна ръка и защита на чуждестранните инвеститори от експроприация на собствеността им. А бразилското правителство построи ново пристанище за контейнери в Мариел – доста голям експортен комплекс за държава със скромен износ. Бразилският президент Дилма Русеф смята, че това е възможност да се развие производството на фармацевтични продукти.

Най-вероятният сценарий е Куба, макар и неохотно, да последва китайския модел на развитие. Валутната реформа вече е в ход. Третият етап – "Денят нула" – трябва да се случи преди следващия конгрес на Кубинската комунистическа партия на 16 април 2016-а. Страната обаче остава опасно зависима от колабиращото стопанство на Венецуела. Наследниците на покойния й президент Уго Чавес поддържат осветлението в Хавана с по 100 хил. барела петрол на ден, което е около половината от пазарната цена. А това на практика прикрива 45% от търговския дефицит на острова. Венецуела плаща също и по 5.5 млрд. щ. долара годишно за възнаграждение на почти 40 хил. кубински медици, които представляват половината от персонала във венецуелското здравеопазване. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст