Ще почакаме още 10 години преди държавата да стане изряден платец на здравните вноски за деветте категории, които осигурява. Ако това се случи, веднага по сметките на здравната каса ще влязат допълнителни около 500 млн. лв. и финансовите проблеми на публичния фонд автоматично ще изчезнат. Но мнозинството депутати от парламентарната здравна комисия явно не са готови за толкова голяма и опасна за бюджета крачка. Така решението им е приносът на държавата към попълването на здравните каса да се увеличава с 5 процентни пункта всяка година от 2016-а, докато вноските не достигнат пълния си размер. Текстът от промените в Закона за здравното осигуряване мина с 10 гласа "за", петима "против" и двама "въздържали се". Естествено, решителната дума остава за парламента.
От БСП поискаха държавата да си плаща на 100% още от 2016-а или най-късно до пет години, но бяха отрязани. Бе отхвърлено и предложението на Реформаторския блок държавните служители, които получават повече от две минимални работни заплати, да започват да се осигуряват сами. ДПС пък не успя да прокара искането си трайно безработните в бъдеще също да се осигуряват от държавата. Така чиновниците засега запазват осигурителния си рай, а хората без работа ще броят стотинки пред здравната каса вместо в магазина.
В момента държавата плаща по половин вноска за осигурените от нея групи и при стъпката от 5 процентни пункта на година пълните вноски ще се покриват едва през 2025-а. Разбира се, ако не бъде направен нов осигурителен завой. Предишното правителство на ГЕРБ беше решило да увеличи вноската за подопечените й граждани, но промени намерението си в последния час и така държавата все още осигурява децата, пенсионерите и служителите си частично. Всъщност, при очаквания демографски срив, не се знае дали след 10 години изобщо ще има кой да плаща данъци и да внася здравни осигуровки.