Борисов в примката на Местан

Парламент Клетва на новото правителство на Бойко Борисов Лютви Местан ДПС

Любов необяснима свързва Бойко Борисов и ДПС още от началото на създаването на тази управленска коалиция и това правителство. Уж официалните партньори на ГЕРБ са Реформаторският блок, Патриотичният фронт и АБВ, но без подкрепата и гласовете на Движението не може да мине нито едно важно решение в парламента.

Още от сформирането на този кабинет прави впечатление партията на Лютви Местан и лично той никога не бият нито по Борисов, нито по ГЕРБ, нито по министрите на ГЕРБ. Основната атака е срещу Петър Москов, който е представител на реформаторите, и срещу патриотите на Валери Симеонов в Народното събрание. Според наблюдатели лидерите на ДПС от много месеци насам таят надеждата, че ще отстрелят коалиционните партньори на Борисов и ще се наместят в друга – по-видима управленска конфигурация в този парламент. Това е скритият замисъл на недобре завоалираните им ходове.

Затова Движението плаши ту с вот на недоверие заради здравния министър, ту влиза в схватки с Патриотичния фронт, като не пропуска да обвини представителите му във фашизъм и неонацизъм. Никога в предишни години ДПС не си е позволявало толкова остри квалификации към друга партия в българския парламент, дори и срещу „Атака“. Което показва, че използването им не е случайно. Посланието им индиректно е насочено към Борисов, който трябва да се самоопредели или по-скоро да се разграничи по някакъв начин. Подсказва му се, че трябва да потърси „голямото разбирателство“ с ДПС за възможно по-сериозни конституционни промени и преконфигурацията на българската политика. Но за обикновените хора това изглежда като вид изнудване от страна на партията на Местан. По този начин, макар и без да е особено видимо, ДПС здраво стиска в прегръдките си Бойко Борисов – хем любвеобвилно, хем заплашително.

Затова не бе подминат и гафът с неподходящата метафора на Гроздан Караджов, с която той сравни начина, по който Сатаната чете Евангелието, с този, по който Мохамед би чел Библията. Той се превърна в етнорелигиозен скандал, в който беше замесено името на пророка Мохамед. „Езикът на омразата  вече се споделя от т. нар. системни партии. Аз трудно различавам говоренето от трибуната на Патриотичния фронт и на т. нар. Реформаторски блок, сред които виждам и някои бивши кадри на ДПС“, обяви Местан на събора на Демир Баба Теке през изминалия уикенд. Той обясни, че му е много трудно да включи РБ сред партиите от демократичния спектър, тъй като му изглеждали лика-прилика с патриотите, дори в някои отношения ги надминавали. „Дълбоко се  съмнявам дали те имат капацитет да реформират страната, но едно е сигурно – вече са напът да деформират не само дясното, но и демокрацията. По-правилно е да ги наричаме деформатори на демократичните ценности на страната и не заслужават друга оценка, защото се прегърнаха с ултранационалистите и фашистите в България”, заяви с менторски тон Местан от трибуната на митинга. 

Премиерът Борисов пък не желае добрите му отношения с партията на Местан да се афишират, както и зависимостта на управлението му от техните гласове. Той много добре знае, че явната коалиция с Движението, макар и без подписано споразумение, му носи негативи в обществото. Но, от друга страна, няма как да скрие, че нито едно важно за управлението решение не може да мине без депутатските гласове на ДПС, включително и промените в конституцията. Така беше и с намерението да се отмени плоският данък. Така беше и със спорната пенсионна реформа на Владислав Горанов, засягаща частните фондове, която беше прокарана в края на декември миналата година. Така беше и с подкрепата за ратификацията на договора за дилърство на четирите банки, обслужващи новия дълг на България.

Така че между ГЕРБ и ДПС има таен пакт за ненападение, както го наричат анализаторите. Бойко Борисов упорито отбягва да говори за ДПС, избягва преки сблъсъци с хора от Движението, колкото и провокативно то да напада коалиционните му партньори. Премиерът успя да си намери чудесно алиби и в последните няколко месеца усилено говори, че най-важното нещо за страната е етническият мир. Така, ако някой някога попита защо щади Движението и няма критики към него, след като там са най-големите му политически опоненти, премиерът ще се оправдае, че не може да си позволи да застрашава етническия мир, който е най-важният, особено на Балканите и в контекста на ставащото около нас. Борисов използва картата с етническия мир, за да бъде абсолютно неуязвим по въпроса за ДПС.

Твърде сложни са отношенията между Борисов и Движението за права и свободи и едва ли могат да се обяснят с елементарно изложение на фактите. Защото и тук движещата сила са задкулисните договорки, които вземат превес. А крайната цел всъщност е разсрочена във времето – вторият тур на президентските избори догодина, на които не трябва да има проблеми с избора на предложения от ГЕРБ кандидат, независимо дали това ще е самият Бойко Борисов, Румяна Бъчварова или някой друг.

 

 

Реформатори на кръстопът

Тези дни лидерът на ДПС Лютви Местан успя да се изгаври с Реформаторския блок и да вбие пореден клин между партиите в него. Не стига, че формацията на Меглена Кунева „Движение България на гражданите“ изненадващо предложи кандидатурата на външния министър в кабинета „Сакскобургготски“ Соломон Паси за кмет на София, с което неприятно изненада хората на Радан Кънев от „Демократи за силна България“. Ами, Местан светкавично заяви, че ДПС може да подкрепи Паси, защото е либерал, демократ и се разбирали прекрасно, когато били в едно правителство заедно с НДСВ.

Няма как при тази "подкрепа" Кънев, формацията му и всички десни избиратели да не са подскочили. Едва ли някой може да си представи как би изглеждал единният десен кандидат-кмет в единствения им бастион София, подкрепен от ДПС. Партията, която Иван Костов навремето нарече „проклятието на България“ и която за десните избиратели е най-големият им враг, олицетворението на злото. И изведнъж се оказва, че тя застава зад тяхната номинация за столичен градоначалник!

Интригата провокирана от Местан едва ли е случайна, след като и с просто око вече се вижда, че ДСБ и ДБГ са настръхнали една срещу друга, а лидерите им Радан Кънев и Меглена Кунева са в тежък конфликт. Всеки гледа на другия като на най-големия си политически опонент и конкурент. Борбата за надмощие в рамките на Реформаторския блок не е спирала, а участието във властта само е увеличило апетита. Затова и партиите в него не могат да се разберат нито за единно ръководство, нито за единна регистрация за местните избори вече месеци наред.

Та Радан Кънев също не пропусна да изненада партньорите си, като обяви, че Реформаторският блок ще излезе в опозиция, ако съдебната и здравната реформи не бъдат подкрепени в парламента. Кой точно ще излезе в опозиция? Нито Кунева, нито лидерите на СДС и БЗНС – Божидар Лукарски и Николай Ненчев, нито пък Корман Исмаилов имат подобни намерения. Те май не са си го и помисляли. Трябва да излязат ДСБ, което значи разцепление на РБ, автоматично разпадане на блока. Според анализатори, ако Радан Кънев излезе в опозиция, политическите му перспективи са доста мрачни.

В хода на тази полуразвръзка се появи изявлението на съпругата на Соломон Паси – Гергана, която опроверга възможността той да се състезава за кметското място в София. Така разрастващата се свада бе потушена… Засега.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст