Комисия за защита на поръчителите

Отваряне на оферти за Магистрала Тракия Димитър Маргаритов Йотов

При кадровото развитие всеки се издига до нивото на своята некомпетентност. Това е един от постулатите на легендарния Мърфи.

Така е и с кадрите на безпристрастните съдници на държавата, като например Комисията за защита на конкуренцията. С нейните абсурдни решения моят колега Иво Станчев регулярно ви запознава, но сега към нея може да бъде прикачена и друга отговорна (по своето предназначение) институция – Комисията за защита на потребителите. Един частен случай, който се самосезирахме да разнищим, показва липса на административен, в случая – контролен капацитет.

Служители на КЗП проверяват небанкова финансова институция все едно са в бакалия, нарушават всякаква технология, не могат да разберат елементарни клаузи в договора за заем. А може би, както и в случая с разкритията на колегата Станчев, става дума не просто за ниска компетентност, а за амалгама между нея и поръчковщината, т.е за корупция. Май не се разбира, че тези комисии са създадени да укрепват пазара, като преследват нелоялната конкуренция и опитите за измама, а не грубо да го администрират и да пречат на развитието му. Ние положихме усилия да разберем, че витринната истина на комисията всъщност е силно уязвима. И че нейният първи подвиг да защити гражданин от "онези мошеници и лихвари" от фирма за бързи кредити всъщност е подозрителен.

 

Ето я и случката. Комисията за защита на потребителите (КЗП) забрани в средата на май на фирмата за бързи кредити "Кредихелп” ООД да действа недобросъвестно спрямо клиентите си, като не им предоставя своевременно пълна информация относно изискванията за обезпечение по договор за заем. Преди сключването на договора търговецът не уведомява заемополучателя, че съществува срок (три дни), в който е необходимо да осигури поръчител, както и критерии, на които този поръчител следва да отговаря. Потребителят не е информиран и за обстоятелството, че ако не осигури поръчителство, ще му бъде начислена неустойка в размер на 472.80 лв., която представлява "такса” за неизпълнение на задължение по подписания договор и която ще трябва да заплати разсрочено в добавка към погасителните вноски.

Тези действия на търговеца противоречат на изискването за добросъвестност и професионална компетентност и по смисъла на Закона за защита на потребителите представляват нелоялна търговска практика, която уврежда икономическите интереси на потребителите. КЗП наложи принудителна административна мярка за преустановяване на нарушението от страна на търговеца и недопускане извършването му в бъдеще. Санкцията за такова нарушение е до 30 000 лв., заканва се да я приложи овластеният от държавата орган, призван да пази нещастните потребители.

Потърсихме оторизирано лице от фирмата. Свързаха ни със Здравко Иванов, главен юрисконсулт на "Кредихелп". Помолихме го да обясни защо мамят клиенти. Няма да ви предаваме дословно какво каза, по-скоро за пореден път ще обясним една от тънкостите на кредитирането, което много хора и най-вече проверяващите от КЗП не са се изкушили да научат. А всичко е толкова просто.

Заем се отпуска срещу обезпечение, срещу някаква гаранция, че той ще бъде върнат, и ако това не стане, кредиторът да може да се удовлетвори. Колкото по-сигурно и по-ликвидно е обезпечението, толкова цената на кредита е по-малка. Ако блокираш депозит в банка – най-доброто обезпечение за нея – можеш да получиш кредит и по 2 на сто лихва. Ако не даваш никакво обезпечение обаче, лихвата може да стигне и до 50 процента.

Всеки договор между кредитор и кредитоискател е в някаква степен уникален. В договора, за който иде реч, бъдещият длъжник е поискал алтернатива – цената е Х лв., ако осигури поръчител, и Х+472.80 лв., ако не го направи. Защото за завишен риск се плаща повече. Точка. Проверяващите, ясно ли е дотук? С това жалбата на клиента, че са го ограбили, измамили и т.н, става излишна. Той саморъчно е подписал договора с тази клауза – да си погледне чл.6 от него.

Вместо това обаче Комисията за защита на потребителите прави свой сценарий за проверка по жалбата. Две служителки, предрешени като наивни тайни клиентки, отиват при "лошия кредитор" и искат да изтеглят заем. Пускат им SEF (Стандартен европейски формуляр) и те виждат – о, ужас!, че в него изискване за поръчител няма. Оттам те си правят извода, че жалващият се гражданин, след като не е намерил никой съпричастен към финансовата му безизходица и вследствие на това е глобен с такса, която реално вдига лихвата му поради завишен риск, е измамен. Тук на проверяващите не може да помогне и опитът – все едно да сравняваш маргарин с козе сирене.

Да кажем: толкова могли, толкова направили. Оттук нататък обаче развитието мирише на поръчител, но не на длъжника, а на… комисията. Въпреки че по закон съобщения от този вид – за санкции, се публикуват на сайта на КЗП поне 14 дни след връчването на заповедта, и то ако не бъде обжалвана, "новината" лъсва на сайта на седмия ден. Кой и защо бърза толкова много? На възражение на "Кредихелп", че е нарушен чл.68M, ал.4 от Закона за защита на потребителите и писмено искане да се свали заповедта, КЗП свенливо маха изцепката си от интернет. Да не говорим, че след като "Кредихелп" е обжалвала, трябва да се изчака да приключи процедурата, което става с решение на ВАС. Да не говорим за формулировки от вида: "забранена заблуждаваща търговска практика" и "нелоялна търговска практика", които насърчавали потребителя да си сложи главата в торбата. Понеже SEF е документ, плод на единното европейско законодателство, значи – по логиката на КЗП, европейският, а и българският, в частност законодатели, насърчават потребителите да влязат в капана. Нали?

 

 

По нашенски

Новото ръководство на КЗП застъпи на 11 март тази година. Като политическо назначение беше окачествен фактът, че съпругът на началника на кабинета на Меглена Кунева зае председателския пост.

Министерският съвет одобри Димитър Маргаритов Йотов за председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП). Константин Арабаджиев и Константин Райков пък станаха нейни членове. Новият състав на КЗП бе утвърден без конкурс. Димитър Маргаритов Йотов е съпруг на Мария Карабельова-Маргаритова, която е началник на политическия кабинет на вицепремиера и лидер на ДБГ Меглена Кунева. Двамата новоизбрани членове на КЗП пък са от ръководството на СДС, чийто лидер е министърът на икономиката Божидар Лукарски.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст