Публикуването на списъка на високопоставените посетители в Корпоративна банка дълбоко ме възмути. Не, възмути е слаба дума. Бесен съм! Как така аз, Петър Илиев, заместник главен редактор на в. "БАНКЕРЪ", сочен от партиен канален сайт за един от хората, с които банкерът Василев се срещал редовно, липсвам в него? Това просто не може да бъде. Та нали само през 2013-а аз лично четири пъти имах срещи с Цветан Василев, като два пъти от тях бяха за интервю (публикувани във в. "БАНКЕРЪ")? Две не се състояха, като причината за единия провал бе, че срещата на Василев с тогавашния мажоритарен собственик на "Петрол" Митко Събев продължи няколко часа повече от планираното. И поради това моята визита увисна. Ама бях записан в списъка на чакащите за офиса на Василев в централата на банката на площад "Гарибалди". И държа да се знае, че името ми е било там. Защото липсата му в публикуваните свитъци ме навежда на мисълта, че те може и да са манипулирани. Което също е безобразие. Когато политическият елит, възвисен от светлата идея за висша отговорност пред държавата, настоява за публичност на спестяванията в КТБ на всички свързани по някакъв начин с управлението на страната лица, публикуването на манипулативни списъци е посегателство срещу националната сигурност. Добре е всички да положим усилия и да станем съпричастни към призивите на политическия елит за разкриване на вложителите на КТБ, а не да се занимаваме с глупости.
И аз – като човек, съзнаващ своята отговорност пред обществото, реших да продължа скромния си труд и след като огласих спестяванията на бивши и настоящи народни представители и на техните роднини в КТБ, да направя същото и с достойните магистрати в родината ни. Не постъпвам така от злоба или корист. Лично при затварянето на КТБ останах с 2000 лв. в нея, които чинно ми бяха изплатени от Фонда за гарантиране на влоговете, за което благодаря. А с тези пари, аз покрих текущите си плащания по кредитни карти към "УниКредит Булбанк". Защото дълговете трябва да се плащат и по възможност навреме.
Продължавам да вярвам, че спестовността е прекрасно качество и искрено се възхищавам на хората, които го притежават – без значение от техния пол, вяра и положение в обществото. Сигурен съм, че парите по депозити на магистратите и на техните роднини в КТБ са придобити в резултат на дълъг и усилен труд и върху тях са платени всички дължими данъци. По принцип съм на мнение, че тайната на влоговете трябва да е ненарушима. Но след като избраниците на народа в парламента твърдят, че обществото трябва да е наясно кой какви пари е влагал в Корпоративна банка, кой съм аз, че да им противореча. Затова след десетдневни изследвания реших да напиша скромните данни за магистратите-спестители в КТБ, до които се добрах. Няма значение дали става дума за няколко хиляди, или за няколкостотин хиляди лева. Все са депозити в КТБ, а волята на депутатите е те да бъдат осветлени.
Сред висшите магистрати, доверили парите си на КТБ, са бившите конституционни съдии Владислав Славов и Георги Петканов. Компания са им правили и няколко прависти, членували по различно време във Висшия съдебен съвет. Като например Капка Костова, Аделина Ковачева, Румен Георгиев и Васил Петров, както и съпругата му Меглена и дъщеря му Зара – жената, към която навремето депутатът от ДПС Делян Пеевски е питаел повече от топли чувства.
В списъка на спестителите с по-малки или по-големи суми са магистратите от Върховния касационен съд: Диана Хитова и Лидия Иванова-Ескенази. Там са и роднини на колегите им Любка Илиева, Радостина Караколева и Красимир Шекерджиев.
От добрите условия по депозитите в КТБ са се изкушили и бивши и настоящи членове на Върховния административен съд като Славка Найденова, Таня Радкова и Веселина Тенева. И прокурори не липсват сред магистратите, доверили се на банката. Такива навремето са били членовете на Върховната касационна прокуратура Иванка Которова, Наташа Бърнева и синът й Боян, както и колежката на Бърнева – Светла Кирилова. В списъците има и роднини на магистрати от Върховната апелативна прокуратура и на други органи на съдебната власт. И в това, че те са спестители в КТБ, няма нищо порочно. Воден от това убеждение, ще продължа да полагам усилия и в следващия брой ще се опитам да извадя депозитите на бивши и настоящи министри и висши служители в държавната администрация по времето на няколко бивши правителства, както и на кметовете и представителите на местната власт в някои големи и по-малки общини.