Употребата на хранителни добавки у нас се е увеличила с 10 процента за последната една година, което е три пъти повече в сравнение с лекарствата, продавани без рецепта. Хората не правят разлика между продуктите на хомеопатията и хранителните добавки. Това съобщи пред БНР фармацевтът от Александровска болница доц. Светла Георгиева.
Тя отбеляза, че основната причина да се купуват повече хранителни добавки е масовата реклама и липсата на регулация.
"Всеки може да постави цената, която прецени за необходима. Липсва регулация. В единия случай имаме гарантирано качество, безопасност и ефективност, разрешителен режим от Агенцията по лекарствата и регулирани цени. В другия случай имаме известна неяснота и доста голяма свобода по отношение на паричните стойности, в които можем да влезем, без срещу това да имаме гарантирани тези качества ефективност и безопасност", заяви Георгиева.
Според Елена Маринова, която е директор на компания за лекарства на растителна основа, този тип медикаменти все още не са така добре приети в България, както в Германия и Франция.
"Хората не правят разлика между хомеопатия, хранителни добавки и лекарства на растителна основа. Хомеопатията е какво е процентното съдържание на активно вещество в лекарството. То е много малко. При хранителните добавки и лекарствата, които са регистрирани растителни лекарства, разликата се основава на доказателството за съдържанието на активното вещество в състава на лекарствата. Поради тази причина трябва да се обяснява разликата между трите вида лекарства", посочи още Маринова.