Радан Кънев призова държавата да влезе в гетата

Пресконференция на ДСБ

Винаги преди местните избори в България се нагнетява етническо напрежение. Очевидно е, че се случва с политически цели, които ще имат тежки последици за цялото общество. Това заяви лидерът на ДСБ и съпредседател на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев на извънредна пресконференция. 

"Смятаме, че някой трябва да каже, че има проблем, да го назове с неговите прости и истински решения без политическа злоупотреба, но с максимална отговорност. Моделът, грижата за малцинствата в България да бъде оставена на обществото и на неправителствени организации, се провали. При пълното оттегляне на цели зони от държавата, говорим за райони, а не за етническо разделение, така наречените гета, от които на практика държавата отсъства, окончателно се провали и мисля, че това го разбираме всички. Проблемите се задълбочават. Все по-големи групи българи са на практика изключени от всички системи на държавата, включително образование, здравеопазване и правораздаване. Това се превръща в тежък проблем за цялото ни общество", каза депутатът. 

И продължи, че това застрашава сигурността, криминализира цели райони на страната и изключва от правораздаване все по-големи маси от българско население и се използва от злонамерени политици и от цели политически сили за купуване на избори и осигуряване на участие във властта. По думите му тези политици и политически сили имат интерес от поддържане на живота в гетата в този вид и на слабостта и зависимостите на големи групи от българското население.

Според Кънев има риск да бъдат превърнати в гета цели зони в страната, които не са изцяло населени с роми и поради това не става въпрос само за етнически, но и за дълбок социален проблем. 

Той отбеляза, че на първо място държавата трябва да влезе във всички зони на престъпност и сблъсъци между граждани. Това може да стане чрез постоянно полицейско присъствие и постоянен полицейски пункт във всички зони. 

"На второ място, това означава осигуряване на достъп до здравни грижи, чрез специални, постоянни пунктове. В момента Министерство на здравеопазването завършва проекти, свързани с големи медико-социални центрове, но те са само четири, а става дума за десетки, стотици зони, в които трябва да има постоянно санитарно присъствие", обясни Кънев.

Той добави, че влизането на държавата в гетата означава и осигуряване на социална услуга на място чрез експерти на социалното министерство, на Държавната агенция за закрила на детето, които да извършват постоянни социални анкети на населението и надзор дали задължението за посещаване на училище се спазва или не.

"Това също значи осигуряване на социални умения, необходими за активно приобщаване на населението там към социалния живот и трудовия пазар чрез постоянно, настоятелно и отговорно физическо присъствие на държавната администрация и на МВР в тези зони", подчерта народният представител. 

"Задачата е трудна, но за нас е характерно, че се заемаме с трудните неща и търсим истинските решения. Ние вярваме, че с откриване на диалог първо в рамките на Реформаторския блок, на управляващата коалиция, с всички министри, които са пряко заинтересовани може да се постигне в обозримо бъдеще много сериозен прогрес в приобщаването на хората, които живеят в тези зони. Това означава, че ние им подаваме ръка, но здравата ръка на държавната власт в България. Ние сме категорично против политическата злоупотреба с хората, които живеят в гетата и категорично против насаждането на омраза към тях", каза още Кънев. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст