Петчленен състав на Върховния административен съд окончателно потвърди наказанието, наложено на прокурор Малена Филипова. На 15 май 2014 г. Висшият съдебен съвет я наказа с понижаване в длъжността прокурор в Апелативна прокуратура-София за срок от 18 месеца заради "виновно неизпълнение на други служебни задължения", пише "Правен свят".
Наказанието на Филипова дойде, след като главният прокурор Сотир Цацаров разпореди инвентаризация на отдел "Инспекторат", при който бяха констатирани редица нарушения. Цацаров поиска уволнението на Филипова, но дисциплинарният състав, а после и ВСС, установиха само "виновно неизпълнение на други служебни задължения". Става дума за редица преписки, които с години е държала в касата или на бюрото си и не е върнала в архива или деловодството. Освен това по една от преписките проверката е продължила девет години.
Самата Филипова твърди, че някои от тези преписки съдържат много чувствителна информация за определени магистарти и тъй като архивът на отдел "Инспекторат" се намирал в коридора на прокуратурата, тя ги пазела в кабинета си. Някои от преписките били отпреди над шест години и половина.
На 12 януари тричленен състав на ВСС отхвърли жалбата й срещу решението на съвета.
Петчленният състав на ВАС – Анна Димитрова (председател), Диана Добрева (докладчик), Андрей Икономов, Марина Михайлова и Илияна Дойчева, изцяло споделя мотивите на първата инстанция. По отношение на съхраняването на "чувствителна информация" за магистратите, ВАС изтъква следното: "Неоснователно е възражението на жалбоподателката за липса на нарушение относно съхраняването на 18 броя преписки в кабинета й поради това, че съдържанието им представлява "чувствителна информация" и те не следва да стоят в архива на ВКП, който е ситуиран в коридора на прокуратурата. Задържането на тези преписки и непредаването им на отдел "Деловодство" на отдел "Инспекторат" е продължило с години, като липсват данни по същите да са извършвани действия… Преценено като неоснователно е възражението на жалбоподателката за наличие на "крайна необходимост" да съхранява самоволно по този начин посочените преписки при липса на данни да е изтичала информация или да са изчезвали материали от деловодството или архива на ВКП."
Според петчленния състав необосновано е твърдението на Филипова, че решението на ВСС е недопустимо, защото дисциплинарното производство е образувано ден след изтичане на седемдневния срок по чл. 316, ал. 2 от ЗСВ. "Този срок, за разлика от сроковете по чл. 310, ал. 1 от ЗСВ, не е преклузивен, а инструктивен (дисциплиниращ), като с изтичането му не се погасява правото на дисциплинарно наказващия орган ВСС да упражни правомощията си, като наложи някое от предвидените в чл. 308 от ЗСВ дисциплинарни наказания, които са в негова компетентност. В случая е спазен 6-месечният срок от откриване на нарушението", изтъква ВАС.
Съставът смята също така, че Филипова е извършила нарушение и заради липсата на докладна книга в отдел "Инспекторат". "Съдържанието на тази книга не е изрично определено със заповед, но такава е била водена в другите отдели на ВКП. За да съществува отчетност и контрол върху преписките, докладната книга би следвало да съдържа изписване на номер на преписката, датата на възлагане и името на прокурора, на който е възложена, дата на решаване и връщане в деловодството. След като воденето на такава книга се изисква от цитираната разпоредба от инструкцията, то макар и формално извършено, нарушението съществува. То безспорно препятства нормалната отчетна дейност в отдела, като не може да бъде прието за оправдание за проявеното от Филипова бездействие липсата на определено конкретно съдържание на докладната книга или липса на изрично възложено такова нейно задължение", изтъква петчленният състав.
Решението е окончателно.