Американски санкции стряскат банките

клм

Член 311 в американския закон за борба с тероризма (Patriot Act of 2001) дава на министерството на финансите право да прилага най-строги санкции срещу онези, които съдействат или извършват финансови престъпления (най-вече пране на пари) във всяка точка на света. За финансовите компании попадането под мерките на този член е почти равнозначно на смъртна присъда. Поредна негова жертва през март стана инвестиционната Banca Privada d’Andorra (BPA), базирана в Андора. Санкциите доведоха до фактическото й изключване от американската финансова система. Което означава забрана на всякакви транзакции с американски долари. Последва въвеждане на външно управление на банката майка и ликвидиране на нейното испанско подразделение.

Според FinCEN (специално подразделение на американското финансово министерство) Banca Privada d’Andorra, е съдействала за пране на пари от Китай, Русия и Венецуела. В обвинението се казва още, че високопоставени мениджъри съзнателно са помагали за извършването на незаконни транзакции. Например изплащането на сума от 22 млн. евро на китайски клиент, свързан с  престъпна групировка, занимаваща се с търговия на хора. По данни на британското списание The Economist шефът на андорската кредитна институция е арестуван. Акционерите на BPA обаче отричат всички обвинения, твърдейки, че от 2003-а банката е била проверявана редовно за пране на пари от одиторските фирми KPMG и Deloitte.

За щастие FinCEN не употребява често „ядреното си оръжие“ – за 13 години в „черния списък“ са попаднали само 12 финансови организации и четири държави. "Американците обикновено удрят с големия чук малки орехи“, твърди адвокат, участвал в подобна процедура. Някои виждат в това двойни американски стандарти. Малко странно е, че член 311 не е използван срещу банки в такива стратегически важни държави от Близкия изток като Обединените арабски емирства (където прането на пари едва ли не е обичайна практика), срещу финансови институции в западните страни или в самите Съединени щати, където често се осъществяват съмнителни транзакции и за тях се знае.

Адвокат, съобщил на американските власти за схеми за пране на пари в Бахрейн и Саудитска Арабия, казва, че те не проявили никакъв интерес към предоставената им информация. А според експерта по финансови престъпления от австралийския университет Грифис – Джейсън Шарман, САЩ използват чл. 311 изключително „по политически причини“.

Безпокойство предизвиква и фактът, че данните за извършено престъпление не подлежат на задължително представяне пред обществеността и дори пред съда. Процедурата е чисто административна и само американското министерство на финансите знае доколко силни и надеждни са доказателствата, с които разполага. Нещо повече, ако попадналата под санкциите банка се окаже невинна, възстановяването на репутацията й е практически невъзможно. През 2005-а базираната в Макао Banco Delta Asia бе заподозряна, че е предоставяла помощ на Северна Корея, заобикаляйки международните санкции. Различни американски министерства излязоха със становища против обвиненията, опасявайки се, че те може да навредят на тогавашните мирни преговори с Пхенян. Но дори след като финансовото ведомство оттегли всичките си претенции, банките и до ден днешен отказват да правят бизнес с Banco Delta Asia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст