Минуш Шафик – дамският „сър“ на британската корона

Минуш Шафик

Заместник-председателят на "Бенк ъф Инглънд" Минуш Шафик е сред поредните удостоени с рицарско звание в чест на 89-ия рожден ден на кралица Елизабет ІІ. Госпожа Шафик, която отговаря за пазарите и банковите услуги, стана Дама-командор на Ордена на Британската империя – втория от петте класа на отличието, който й дава право да постави пред името си титлата "Дейм" (Dame), аналогична на "сър" за мъжете.

Дейм Минуш се включи на 1 август 2014-а в новосъздадената от председателя на "Бенк ъф Инглънд" – Марк Карни, управленска банкова структура. Тя ръководеше продължилия близо година Преглед за честни и ефективни пазари (FEMR) – поредната правителствена инициатива за повишаване на стандартите за управление на английската финансова система. В нея взеха участие представители на английското финансово министерство, на английската централна банка и на Службата за финансов контрол, а целта бе да се провери начинcj, по който работят местните финансови пазари. Заключенията и препоръките на FEMR за предотвратяване и справяне с пазарни измами бяха публикувани на 10 юни. Госпожа Шафик ще помага и в ръководенето на банковия план за излизане от програмата за монетарни облекчения.

Почетните звания от името на английската кралица се присъждат два пъти годишно, а кандидатите се препоръчват от специален съвет, който събира предложения от министерствата и политическите партии, както и от членове на обществени групи. Жените, удостоени с отличия, са били 51% от общо 1163 носители на титлите, съобщи официално правителствената служба. Осемдесет и шест години е разликата във възрастта на най-младия и на най-възрастния отличен от тазгодишния списък. Това са 17-годишната Наташа Рембърт, родена с церебрална парализа, като признание за активното й участие в кампанията за набиране на средства за благотворителност, и 103-годишният д-р Уилям Франкланд – пионер в изучаването на алергията, въвел тази специалност във Великобритания.

Минуш Шафик, чието истинско име е Немат Талаат Шафик, е родена в египетския град Александрия през 1962-а. Семейството й напуска Египет през 60-те години на миналия век и тя прекарва детството си в САЩ. По-късно се връща в родината си и завършва гимназия там. Постъпва в Американския университет в Кайро, а година по-късно се прехвърля в Масачузетския университет, където се дипломира като бакалавър по икономика и политика. Получава магистърска степен по икономика от Лондонския университет по икономика, след което защитава докторат в Оксфорд.

Постъпва в Световната банка, където работи последователно по въпросите на световното икономическо моделиране и прогнозиране и на околната среда. След това се занимава с макроикономиката на Източна Европа по време на прехода и на Близкия изток. На 36-годишна възраст става най-младият в историята вицепрезидент на Световната банка. Ръководи съживяването на дейността на световния кредитор в частния бранш и инфраструктурата. Член е и на старшия управленски екип на Международната финансова корпорация, където отговаря за по-добрата интеграционна политика и за частните инвестиции в секторите за телекомуникация, нефт, газ и минно дело, за дребните и средните предприятия.

Госпожа Шафик постъпва през 2004-а на работа в правителствения департамент за международно развитие на Великобритания (който се грижи за разпределянето на средствата на английските данъкоплатци за задгранична помощ в областта на образованието, здравеопазването, социалните услуги, икономическия сектор, защитата на околната среда , проучванията и хуманитарната подкрепа). Там отговаря за всички задгранични офиси на службата и за финансирането в Африка, Латинска Америка и Източна Европа. Назначена е за постоянен секретар на департамента през март 2008-а и работи на тази длъжност до март 2011-а. Като главен изпълнителен директор контролира двустранните програми за помощи в над 100 държави, многостранните политики и финансиране за ООН, Европейския съюз и т.н.

От април 2011-а до края на март 2014-а е заместник управителен директор на МВФ и отговаря за дейността му в Европа и Близкия изток, за административния бюджет на Фонда от 1 млрд. щ. долара, за човешките ресурси и за обучението и техническата помощ за екипите по света. Председателства често борда на институцията и я представлява на различни световни форуми. 

На 1 август 2014-а госпожа Шафик приема поста на заместник-председател на "Бенк ъф Инглънд", отговорен за пазарите и банковите услуги.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст