Прекършеният диалог

салдо

Лошият пример е заразителен. Почти всеки ден се сблъскваме с някакво потвърждение на това. А случващото се на облигационния пазар е повече от показателно. Някои фирми получиха облекчения при изплащането на заемите си, издали дългови книжа след 2010 година. После се яви вълна от компании, които притискаха кредиторите си с разнообразни искания за удължаване на срока за връщане на парите по облигационния заем, за облекчаване на лихвените условия и подобни претенции.

Пловдивското

"Еврокредит"

не успя да събере достатъчно пари и не се издължи по поредното лихвено плащане и по главницата на първата си емисия облигации, с ISIN код BG 2100047062. По тази причина ТБ "Виктория" ЕАД, в качеството й на довереник на притежателите на книжата, обяви заема за предсрочно изискуем. На извънредно общо събрание, проведено на 10 юни, е взето решение да бъде подадена молба за откриване на производство по несъстоятелност на "Еврокредит".

Дълговото блато вече погълна компанията майка – "Евролизинг" ЕАД, чиято емисия е предсрочно изискуема. Двете фирми закъсаха, след като не можеха да преминат процедурата по пререгистрация и вписване в регистъра по Закона за кредитните институции. Свързаните дружества са заличени от регистъра на небанковите финансови институции и са изгубили лиценза си като такива. По тази причина няма как те да не изпаднат в сложно положение пред кредиторите си, след като нямат приходи от дейността си.

И

"Ризърв кепитал" АДСИЦ

е в същото положение с издадената от него първа емисия от 2500 обикновени, обезпечени, неконвертируеми дългови книжа с ISIN код BG2100018139. На 5 юни фирмата е пропуснала да изплати лихва в размер на 100 000 евро. Довереникът на облигационерите "Инвестбанк" АД е изискала допълнителна информация относно способността на дружеството за изкупуване на вземания да изпълнява задълженията си, в това число да извърши дължимите лихвени плащания в законовия 30-дневен срок.
Строгостта на облигационерите застигна и

"ВЕИ проджект"

Те не се съгласиха да се разсрочат и да преструктурират задълженията по първата емисия от корпоративни обезпечени, неконвертируеми книжа на дружеството с ISIN код BG2100021117 чрез предоговаряне на част от условията й. Дружеството, което се занимава с консултантска дейност, с посредничество и с производство на енергия от възстановяеми енергийни източници, искаше да получи още 60 месеца към срока за изплащане на заема и да се намали лихвеният процент. Облигационното задължение е обезпечено с имотите във в.к. "Марина Кейп", купени със средствата от тази емисия.

Дружеството също имаше проблеми с плащанията през миналата година заради финансови трудности, но в края на краищата намери дължимите пари. Падежът на заема му е на 2 декември 2016 г., когато еднократно ще се върне цялата сума.

Приходите на "ВЕИ проджект" през първото тримесечие са от продажба на ел.енергия от фотоволтаичната централа, която изгради в землището на село Цапарево (област Благоевград). Те са по-ниски от прогнозните – основната причина са по-малкото постъпления от основната дейност и от лихви. Паричните средства, с които може да разполага фирмата в края на март, са 254 хил. лева. В същото време обаче има да събира вземания от клиенти и от предоставени заеми на партньори.

Акциите с право на глас на дружеството са разпределени между две физически лица – Румен Иванов (изпълнителен директор) и Ирена Ялъмова (председател на съвета на директорите), всеки от които държи по 50% от капитала.

Проблемите по облигационните емисии вероятно ще продължат да преследват през тази година и фирми, които са ги издали, и инвеститори, които са си купили дългови книжа. Недостигът на пари ще бави едните при редовното издължаване на взетите заеми, а другите ще търсят начини за спасение (от) това си вложение.

 

Кредиторите на "Никром тръбна мебел" АД – Ловеч, не се съобразиха с трудностите на дружеството и взеха решението да плати незабавно дължимите към 20 март тази година вноски за лихва и главница по облигационна емисия с ISIN код BG2100044069, заедно с дължимата законна лихва за забава.

Заедно с това общото събрание на притежателите на такива дългови книжа прие искането на мебелната фирма за удължаване на падежа на издадената емисия до 20 март 2018 г., като определи и едногодишен гратисен период за издължаване по главницата по заема. Това може да стане до 20 юни следващата година съгласно новия погасителен план. По този начин "Никром тръбна мебел" ще има още седем плащания по 240 хил. евро, като последната вноска (на 20 март 2018 г.) ще е от 480 000 евро.
В добавка обаче кредиторите изискаха учредяване на втора по ред ипотека върху обезпечението на облигационната емисия във връзка с предстоящ за сключване договор за кредит за финансиране на дейността на компанията.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст