България има проблем с ромския етнос, който тлее отдавна и се задълбочава. Има пропаст между българите и ромите, които изпитват към себе си все по-голяма и ожесточена неприязън. Това коментира лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева в ефира на бТВ.
"Ние българите, понеже сме повече и предполага се по-умни като етнос с история, трябва да решим заедно ли ще живеем. Ако няма да живеем заедно има няколко възможности – да ги изгоним или да ги изпарим във въздуха, не знам, но ако ще живеем заедно, трябва да видим какво изисква това", заяви Дончева. Тя отбеляза, че при всички случаи не се предполага и допуска възможността една група българи, които смятат, че се борят за българщината, да ступат едно семейство роми на автобусна спирка, както се случи преди броени дни. Председателят на "Движение 21" подчерта, че не може да бъдат пращани и футболни агитки, които да раздават справедливост и правосъдие.
"Съвместното съжителство предполага огромни обществени и държавни усилия първо ромите, които са оскотели, неграмотни, озверели, да бъдат вкарани в училищата, ако трябва и с принудата на държавата", отбеляза Дончева. Другото нещо, което трябва да се направи е да се спре раздаването на помощи без труд и усилия, защото "истината е, че Брюксел и европейската политика ни вкараха в този коловоз".
"Ние имахме къде, къде по-добра система за отношение с роми и къде, къде по-здрави принципи, че те трябва да работят, да си поддържат работните места, че е по-добре да получават доходи, децата им да бъдат в училище и че трябва да учат поне до осми клас", заяви още бившата социалистка. Тя отрече, че това е неприложимо в сегашните условия. По думите й преди десетки години е било така, а през последните 15 години не се е правело и затова вече се твърди, че този подход бил неприложим.
Ако е така, каза Дончева, оставете ги да озвереят, безчинстват и убиват. "Държавата трябва да вложи поминък, а не едната част от българите да кажат откъде на къде ще им се създават работни места за сметка на мен", коментира ексдепутатката. По думите й проблемът може да се реши само с изграждането на училища в ромските махали, учители от същия етнос в тях и задължително обучени, без това да се нарича сегрегация. Според нея наред с подобни промени трябва да се въведе образователен ценз при гласуването на различни избори, защото не може разни необразовани хора да решават бъдещето на страната.
По повод решението на бившия служебен премиер проф. Близнашки да стане съветник на ДПС, Дончева заяви: "Всеки политик си решава в кой отбор да играе. Не можеш да играеш за всеки и с всеки. Това си е негово разбиране, пък какво вижда публиката си е неин проблем. Георги Близнашки отдавна е в политиката. Това, което показа е самолюбие, той се обича толкова, че чак се ревнува".
Тя припомни флиртът на ДПС с българския генералитет. "Те направиха кариера благодарение на ДПС. Мен силно ме притеснява това. Между ДПС, Делян Пеевски и Ахмед Доган слагам равенство. Те са знаковите лица на партията", заяви Дончева. Тя допълни обаче, че не слага знак за равенство между ДПС и турския етнос в България.
Дончева коментира и решението на ВКС за бившият вътрешен министър Цветан Цветанов. "Това решение няма влезе в историята. Решенията на съда няма защо да се коментират. Хубаво или лошо сега Апелативният съд ще трябва да се произнесе отново. В българската съдебна система няма върховенство на закона", призна с огорчение юристът.