Стрес тестовете за банките ще приключат до юли 2016-а

Финансов форум на тема : Иновирането във финансовия бизнес Петър Андронов

Оптимистичният срок за приключване на проверките на качеството на активите и стрес тестовете за търговските банки е юли 2016 година. Това каза председателят на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на СиБанк Петър Андронов пред Bulgaria on air във връзка с програмата на новия управител на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев.

"Банките вече работят независимо, че Централната банка беше затруднена заради липсата на подуправител на управление "Банков надзор", заяви банкерът относно подготовката на българските банки за предстоящите стрес тестове. Според него процедурата трябва да се извърши в най-кратки срокове. Андронов обясни, че това ще отнеме техническо време на фирмите, които ще преглеждат активите на банките. "Колкото по-добре се подготви банковият сектор, толкова по-малко неприятности и изненади ще има", допълни той.

Прогнозата на Андронов е, че в хода на проверките ще има период, в който банките няма да могат да фокусират вниманието си изцяло върху клиентите, а ще бъдат заети с проверяващите. "Тенденцията ще бъде временна и след обявяване на резултатите дори може да има положителен ефект за посредничеството и кредитирането", подчерта той.

"Няма повод за притеснения, защото кредитната активност се повишава. Посредничеството расте, България върви по пътя на растежа, включително и банките", заяви изпълнителният директор на СиБанк. Той допълни, че има повишение на кредитирането от порядъка на 6-7%. По думите му лихвите по депозитите са "стигнали дъното", а тези по кредитите са на равновесно ниво, което зависи от външните фактори.

Председателят на Асоциацията на банките в България оцени положително управленската програма на новия гуверньор на БНБ Димитър Радев: "Тя е сравнително добър, дори бих казал отличен план за работа през идните години". Според него по-важното е да се оцени какво подуправителите, предложени от Радев, са направили в техните ресори.

Андронов смята още, че промените в банковия надзор трябва да са в посока на по-добър контрол и прозрачност пред Управителния съвет на Централната банка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст