Агенцията за е-управлението буксува

IT-company

Лелеяното от премиера Бойко Борисов електронно правителство явно скоро няма да го бъде. На 10 юни тази година кабинетът одобри създаването на специална държавна агенция "Електронно управление" с обещанията новата структура да ускори процеса. Тя ще има функциите по издаване, налагане и контрол на политики, правила и добри практики в тази сфера, ще се занимава със стратегическо планиране, законодателни инициативи, бюджетно програмиране и др.

Месец и половина по-късно обаче агенцията я няма никаква. От писмен отговор на ресорния министър Ивайло Московски до депутата от БДЦ Петър Петров се разбра, че е създадена работна група начело със секретаря на съвета за административна реформа Антон Герунов. Тя е натоварена със задачата да направи проект за необходимите промени в Закона за електронното управление и други нормативни актове, с които да бъде регламентирано създаването и на споменатата агенция, и на държавното предприятие "Единен системен оператор",  което ще осигурява непрекъснатост във функционирането на информационните системите в администрацията. Но от отговора не става ясно дали на групата е поставен някакъв срок, за да си свърши работата. Единственото "мъгляво" обяснение е, че предстои процедура по обществено обсъждане на проекта. 

На пръв поглед изглежда, че поне финансирането като че ли е осигурено. То ще "легне" върху дирекция "Електронно управление" на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и върху изпълнителната агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи". "Средствата за издръжката на двете административни структури ще преминат към новата агенция и това няма да доведе до пряко въздействие върху държавния бюджет за 2015-а, т.е текущите дейности за развитието и функционирането на е-управлението ще бъдат осигурени в рамките на прогнозните им годишни бюджети", посочва Московски. 

Проблемът е, че в приетите досега две стратегии за електронното управление не е предвидено нито създаването на дирекция "Електронно управление", нито на предприятие "Единен системен оператор". Първата стратегия стана факт при първото правителство на ГЕРБ и беше до 2015 г., а втората бе одобрена през миналата година и е до 2020-а. 

С подобни налучквания отдавна се правят опити уж да се внедри виртуалното правителство. Но единственият реален резултат досега е, че продължават да се увеличават похарчените милиони и от бюджета, и от еврофондовете. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст